Čtvrtfinále play off: Pardubice vyhrály v Třinci, uspěla i Sparta a Brno

19:41aktualizováno  21:30
PRAHA - Hůře nasazená mužstva zaskočila v úvodních zápasech čtvrtfinále favorizované soupeře. Pardubice vyřídily Třinec na jeho ledě 4:0, hokejisté Komety zase smetli mistrovskou Plzeň 4:1. Zlín dlouho bojoval s Hradcem Králové, ale nakonec v šesté minutě prodloužení rozhodl Ondráček. Sparta o gól porazila Vítkovice.

Jiří Polanský před brankářem Hudáčkem. foto: MAFRA - Adolf Horsinka

Třinečtí na domácím ledě neprohráli jedenáct utkání v řadě, jenže v tom nejdůležitějším za celé období úplně vyhořeli. Už v čase 1:54 během přesilovky pět na tři trefil pravý horní růžek Tomáš Zohorna, ve druhé třetině využil další přesilovku Cetkovský.

Domácí marně dobývali branku Hudáčka, jenž zahájil play-off bezvadným výkonem, a nedaili ani gól. V posledních zápasech přitom měli bilanci: 10, 6 a 6 vstřelených branek. Pardubice kromě výhry potěšil také výkon důležité osobnosti týmu Petra Sýkora. Proslulý střelec si zapsal dva body a hýřil energií.

Mistr z Plzně prohrál doma s Brnem

Úřadující mistři rozehráli čtvrtfinálovou sérii hodně nedbale. Brněnského soupeře v útoku pouze několikrát polechtali, zato když zaútočila Kometa, sevřela ocelová pěst. Duda v přesilovce ztratil kotouč, obraně prchl Čermák, obehrál beka, a připravil puk Hruškovi: prásk a nechytatelná rána skončila pod horní tyčkou.

Za čtyři minuty se situace opakovala. Jen přesilovku měla Kometa a přihrával Němec. Hruška se nemýlil ani podruhé. Jestliže první polovinu ovládl střelecky Hruška, druhou si zabral jeho kolega Němec. Pokaždé se prosadil z pozice těsně před brankovištěm.

Ondráček trefil výhru Zlína v prodloužení

Tři vzájemné zápasy v sezoně skončily výsledkem 2:1, finální skóre prvního čtvrtfinále mezi Zlínem a Hradcem Králové tak nebylo překvapením. Přesně v čase 65:00 o něm rozhodl přesnou ranou k levé tyčce útočník čtvrté formace Jiří Ondráček.

Před tím se hrál defenzivní zápas s minimem pohledných akcí a dvěma šťastnými góly. První vstřelil ve 23. minutě Balaštík, když v přesilovce dorazil volný puk. Po pětadvaceti minutách vyrovnal Pospíšil, který z velké dálky nečekaně prostřelil postoj Kašíka.

Vítěz základní části si poradil s Vítkovicemi

Pražané se ovšem pořádně nadřeli, přestože brzy vedli po trefě Pilaře a v 31. minutě měli zásluhou Přibyla a Tona, který uspěl forhendovým blafákem při samostatném úniku, náskok 3:1.

Jenže soupeř se nevzdal a Spartu především ve třetí části několikrát přitlačil. Dvanáct minut před koncem základní hrací doby vykřesal Vítkovicím naději Svačina, vyrovnat ale hosté nestihli ani při závěrečné hře bez brankáře.

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy - 1. zápasy

HC Oceláři Třinec - HC ČSOB Pojišťovna Pardubice 0:4 (0:1, 0:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 2. T. Zohorna (Sýkora), 25. Cetkovský (Kolář, T. Zohorna), 39. T. Nosek (Tybor), 54. Sýkora (Cetkovský). Rozhodčí: Husička, R. Polák - Bláha, Kostka. Vyloučení: 8:9. Využití: 0:2. Diváci: 4564. Stav série: 0:1.

HC Škoda Plzeň - HC Kometa Brno 1:4 (0:2, 1:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 33. J. Sýkora (M. Dvořák) - 11. J. Hruška (Čermák), 15. J. Hruška (V. Němec), 26. V. Němec (T. Svoboda), 46. V. Němec (Kuboš). Rozhodčí: Fraňo, Homola - Komárek, Ondráček. Vyloučení: 4:3. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 5483. Stav série: 0:1.

PSG Zlín - Mountfield Hradec Králové 2:1p (0:0, 1:0, 0:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 23. Balaštík (Köhler), 65. J. Ondráček (Marušák) - 48. Pospíšil (Tvrdík, Pláněk). Rozhodčí: Hradil, Jeřábek - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 4:4. Využití: 1:0. Diváci: 5520. Stav série: 1:0.

HC Sparta Praha - HC Vítkovice Steel 3:2 (1:1, 2:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 4. Pilař (Piskáček), 28. Přibyl (T. Rachůnek, Forman), 31. P. Ton (Rolinek, Polášek) - 19. R. Stehlík (Huna, Roman), 49. Svačina (Roman). Rozhodčí: Pešina, Minář - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 3:3, navíc Svačina (Vítkovice) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 7191. Stav série: 1:0.

SKUPINA O UMÍSTĚNÍ

Piráti Chomutov - HC Energie Karlovy Vary 3:5 (2:2, 0:1, 1:2)

Branky a nahrávky: 17. Malec (D. Hruška), 18. Kubinčák (Račuk), 52. Balej (O. Kaše, Bartečko) - 5. Csamangó (Tomeček), 5. R. Hruška (Zucker), 30. Zaťovič (Pohl, Buc), 56. R. Hruška (Dlouhý), 59. Roman Vlach. Rozhodčí: Hodek, Šír - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 5:4. Bez využití. Diváci: 1679.

HC Verva Litvínov - Rytíři Kladno 4:2 (2:0, 1:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 8. Majdan (Laš, Jurčík), 17. Martynek (Gula), 29. Majdan (Laš, Jurčík), 60. Trávníček (Lukeš) - 38. Rudovský (Dalecký, Eberle), 57. Rudovský (Eberle, Kolářík). Rozhodčí: Lacina, Turčan - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 6:5, navíc Ručinský (Litvínov) 10 min. Využití: 2:2. Diváci: 695.