22. ledna 2007 10:28 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Čtvrtfinále Australian Open bude bez Berdycha

• 2Diskuse

MELBOURNE Naděje Tomáše Berdycha, že postoupí do čtvrtfinále grandslamového Australian Open, vzaly za své. Poslední český tenista v mužské dvouhře nezvládl osmifinálový zápas s Nikolajem Davyděnkem z Ruska.

Berdych prohrál s třetím nasazeným 7:5, 4:6, 1:6 a 6:7. Grandslamové čtvrtfinále tak pro něho zůstává stále nepokořenou metou. Mezi posledními šestnácti byl už popáté, ale ani jednou neuspěl. V Melbourne tak ve dvouhrách zůstávají jen Nicole Vaidišová a Lucie Šafářová, které se v úterý utkají spolu ve čtvrtfinále.

Třináctý nasazený Berdych dnes v úvodním setu dokázal využít nezvyklého množství chyb, které dělal jindy precizní Davyděnko. Už za stavu 5:3 podával český tenista na vítězství v sadě, ale také vinou dvou dvojchyb prohrál game čistou hrou. Ve dvanácté hře však znovu získal soupeřův servis a úvodní sadu vyhrál 7:5.

Hned ve třetí hře druhého setu si však přítel Šafářové prohrál podání, které mu nevycházelo. Úspěšnost jeho prvního servisu během celého zápasu dosáhla jen 57 procent a vedle šesti es zaznamenal Berdych také sedm dvojchyb. Ztrátu brejku mohl smazat v desáté hře, kdy měl tři brejkboly, ale ani jeden neproměnil a prohrál 4:6.

Třetí sada nejlepšímu českému tenistovi vůbec nevyšla. Rychle prohrával 0:4 a nakonec ji za 26 minut ztratil v poměru 1:6. Rozhodily ho i často sporné verdikty čárových rozhodčích, které hlavní arbitr několikrát opravoval.

Ve čtvrtém setu jednadvacetiletý český daviscupový reprezentant krizi překonal a díky brejku se dostal do vedení 4:2. S přispěním jeho nevynucených chyb ale Davyděnko vyrovnal na 4:4 a v desáté hře si dokonce vypracoval tři mečboly.

Všechny český tenista odvrátil, i když mu jednou výrazně pomohla páska. V tie-breaku pak Berdych vedl 5:4, ale udělal tři chyby a Davyděnko se za rovné tři hodiny i popáté v jejich vzájemném zápase radoval z vítězství. Ve čtvrtfinále se ruský hráč utká s Němcem Tommym Haasem.