Čtvrté vítězství v řadě. Čeští hokejisté zničili na MS pěti góly Slovince

15:59
PAŘÍŽ - Čeští hokejisté porazili v pátém zápase na mistrovství světa v Paříži bez problémů Slovinsko 5:1, se ziskem deseti bodů se posunuli na druhé místo tabulky skupiny B a mají blízko postup do čtvrtfinále. Svěřenci trenéra Josefa Jandače vykročili za čtvrtou výhrou v řadě již v první třetině, kterou vyhráli 3:0.

MS v hokeji 2017, Česko vs. Slovinsko: česká radost z první branky. foto: Reuters

O čtvrté vítězství nad Slovinskem, které ještě české hokejisty v historii nikdy neporazilo, se dvěma góly zasloužil Roman Horák. Střelecky se prosadili i Michal Řepík, Michal Kempný a Roman Červenka.

PODROBNOU ON-LINE REPORTÁŽ ZE ZÁPASU ČESKO VS. SLOVINSKO SLEDUJTE ZDE!

Čechům, kteří se ve čtvrtek trápili proti Norsku a vyhráli 1:0 až v prodloužení, ulehčil vstup do utkání obránce Gregorc hrající v extraligovém Hradci Králové. Již po 66 sekundách se nechal vyloučit a soupeř jeho faul využil. Skóre otevřel pohotově dorážející Řepík.

MS v hokeji 2017, Česko vs. Slovinsko: přítelkyně kapitána české hokejové...
MS v hokeji, Česko vs. Slovinsko: Roman Červenka v akci.

Brankář Mrázek, který dostal podle plánu přednost před v minulém zápase nepokořeným Francouzem, musel první vážnější situaci řešit ve čtvrté minutě. Se střelou Mušiče si ale bez problémů poradil.

Mnohem více práce měl Mrázkův protějšek Krošelj, jenž sice zlikvidoval šanci Pastrňáka, ale přesto inkasoval i ve druhé české přesilovce. Horákův gól však rozhodčí uznali až zpětně, neboť jeho střela se odrazila od kamery v brance zpět do hřiště a rozhodčí to nepostřehli.

ČR - Slovinsko 5:1 (3:0, 1:0, 1:1)

(mistrovství světa v hokeji: Skupina B, Paříž)

Branky a nahrávky: 3. Řepík (Jan Kovář, Červenka), 9. Horák (Pastrňák, Voráček), 12. Horák (Gudas, Šimek), 23. Kempný (Vrána), 48. Červenka (Jan Kovář) - 45. Verlič (Muršak, Urbas). Rozhodčí: Gofman (Rus.), Salonen (Fin.) - Oliver (USA), Vanoosten (Kan.). Vyloučení: 4:3. Využití: 2:0. Diváci: 2805.

ČR: Mrázek - Gudas, Šimek, Jeřábek, Krejčík, Rutta, Kempný, Kundrátek - Pastrňák, Plekanec, Voráček - Červenka, Jan Kovář, Radil - Řepík, Vrána, Birner - R. Hanzl, Horák, T. Zohorna. Trenéři: Josef Jandač, Jiří Kalous, Jaroslav Špaček a Václav Prospal.

Slovinsko: Krošelj - Kovačevič, Pretnar, Gregorc, Robar, Vidmar, Kranjc, Podlipnik, Repe - Jeglič, Tičarm, Sabolič - Verlič, Muršak, Urbas - D. Rodman, Goličič, Ograjenšek - Kuralt, Mušič, Pem. Trenér: Nik Zupančič.

O možný druhý zásah tak přišel Řepík, jenž překonal Krošelje o tři minuty později a hra mezi tím nebyla přerušena. Dvougólovým střelcem se tak později stal Horák, jenž ve 12. minutě pohotově dorazil Gudasovu ránu od modré čáry.

Slovinci mohli snížit v početních výhodách, vyloučení Kempného a Řepíka ale nevyužili. Příliš ani nezatopili Mrázkovi, jenž si v první třetině připsal jen čtyři zásahy. Jeho protějšek patnáct.

Definitivní klid zajistil českému týmu ve 23. minutě Kempný, jenž skóroval po spolupráci s Vránou a efektní přihrávce zpoza branky. O osudu utkání tak bylo rozhodnuto a obě mužstva mohla šetřit síly na další zápasy turnaje. Slovince totiž již v sobotu čeká zřejmě klíčový souboj s Běloruskem o udržení v elitní skupině MS.

Mrázek si ve druhé třetině připsal více zákroků než Krošelj, vážnou situaci ale řešil jen jednu: ve 35. minutě zlikvidoval nebezpečnou střelu Robara.

Ve 41. minutě byl blízko páté brance kapitán Voráček, svoji šanci však gólově nezakončil. O tři minuty později se branky dočkali Slovinci, když Muršakovu přihrávku od zadního mantinelu zužitkoval Verlič. Česká defenziva tak inkasovala gól po sedmi třetinách s nulou. Další branku mohl přidat z brejku Řepík, Krošelje ale překonal v identické situaci až Červenka.

Příští utkání čeká český výběr v neděli s domácí Francií.