Čtrnáctou etapu Gira vyhrál Antón. Kreuziger klesl na deváté místo

17:24aktualizováno  23:32
Čtrnáctou etapu Gira d'Italia se závěrečným náročným stoupáním na Monte Zoncolan vyhrál španělský cyklista Igor Antón. Druhý dojel Alberto Contador a zvýšil své průběžné vedení. Na nejlepší dnes nestačil Roman Kreuziger, jenž na šestnáctém místě ztratil na Antóna 3:32 minuty. V průběžném pořadí klesl z páté na devátou pozici a za stupni vítězů zaostává více než tři minuty.

Antón. foto: Reuters

"Na nic se nebudu vymlouvat, prostě jsem neměl svůj den. Nejelo se mi dobře. Podle pocitů jsem tušil, že něco ztratím, ale myslel jsem, že by to mohlo být tak o minutu míň," přiznal Kreuziger na svém webu s tím, že mu nesedí výjezd na Zoncolan. "Sice jsem ho trénoval, ale bohužel to není kopec pro mě. Jede se na atypický převody, chvílemi to vypadá jak na horském kole. Nešlo to, nejlíp se mi z toho kopce jely až poslední čtyři kilometry. Ale to už byla ta ztráta dost velká," dodal.

Osmadvacetiletý Bask Antón se vydal sám dopředu zhruba pět kilometrů před cílem a pro premiérový triumf na Giru si dojel s náskokem 33 sekund před krajanem Contadorem, jenž závěrečné kilometry stoupání absolvoval s průběžně druhým Vicenzem Nibalim. V růžovém trikotu lídra jedoucí Contador se na posledních stovkách metrů Nibalimu vzdálil a zvýšil své vedení před ním na 3:20.

"Jsem hrozně unavený. Ale jsem rád, že jsem získal dalších pár sekund na své rivaly. Nibali ukázal, že je hodně těžkým soupeřem, budu si na něj muset dávat poslední týden pozor," uvedl Contador.

Kreuziger ztrácí na Contadora 6:40
Na průběžnou třetí pozici se díky dnešnímu vítězství posunul Antón, který je nyní pouhou sekundu za Nibalim. Ten si postěžoval na špatnou spolupráci s Contadorem během stoupání. "Požádal jsem ho o vystřídání, abych si trochu vydechl. Ale odmítl a pak mi nastoupil. Já bych něco takového neudělal, ale každý si může jet závod, jaký chce," řekl loňský vítěz Vuelty.

Kreuziger nezachytil tempo soupeřů hned v úvodu desetikilometrového stoupání na Monte Zoncolan a v boji o stupně vítězů hodně ztratil. Na průběžném devátém místě zaostává za Contadorem o 6:40.

Etapa byla oproti původnímu itineráři zkrácena zhruba o 20 kilometrů, protože komisaři Mezinárodní cyklistické unie (UCI) zakázali pelotonu absolvovat výstup na Monte Crostis a následný riskantní sjezd. Vyhověli tak námitkám týmových manažerů, že by byla ohrožena bezpečnost jezdců.

Před pondělním dnem volna čeká jezdce třetí horská etapa za sebou, jež končí výjezdem do výšky 1948 metrů na Gardeccia-Val di Fassa. Kreuziger se ještě nevzdává snahy zaútočit na konečné druhé místo. "První místo je jasné, ale od druhého do desátého je rozdíl jen tři minuty. Pokud bych vybouchl i v neděli, bylo by to špatné. Ale já si věřím. Dnešek házím za hlavu a chci ukázat, že na to mám," dodal Kreuziger.