Čtrnáct tref a slávistický konkurent ze hry. Sparta chce Kozáka králem střelců

Zleva Adam Hložek ze Sparty se raduje z prvního gólu se spoluhráči Davidem Mobergem Karlssonem a Liborem Kozákem. foto: ČTK

Z tribun se po jeho druhém gólu začalo ozývat: „Kozák do repre, Kozák do repre!“ Sparťanský forvard nabral v závěru sezony skvělou formu a zatímco otázka národního týmu se nebude řešit ještě několik týdnů, reálná je koruna krále fotbalových střelců. „Chtěli bychom, aby ji získal, jednoznačně!“ říká trenér Václav Kotal.
  21:26

„Cíl je spíš zvládnout ten poslední zápas, být nejlepším střelcem by k tomu byla taková třešnička na dortu,“ řekl do kamery klubové televize Libor Kozák, jenž má po předposledním kole nadstavby na svém kontě čtrnáct gólů, stejně jako slávistický konkurent Petar Musa.

Ten však do závěrečného souboje sezony, do derby v Edenu, kvůli karetnímu trestu nemůže zasáhnout.

Proto se to úplně nabízí. Bude Sparta proti Slavii „hrát na Kozáka“?

Zleva Dávid Hancko a Bořek Dočkal ze Sparty se radují z vítězství ve finále...
Zleva vpředu autor gólu Adam Hložek ze Sparty a Adam Karabec ze Sparty.

„Uvidíme, co nám Slavia dovolí,“ pousmál se kouč Kotal po vítězství nad Jabloncem (3:0), na němž se Kozák podílel dvěma góly. A to odehrál jenom poločas - po změně stran nahradil autora úvodní branky Adama Hložka.

Střídání to bylo znamenité, hned po dvou minutách na trávníku se Kozák radoval poprvé. Pak, když ze hry uběhlo lehce přes hodinu, po fantastické akci Dávida Hancka jásal znovu.

„Byli jsme domluvení, že určitě naskočí, chtěli jsme, aby se mu povedlo vystřílet si tu korunu. Ve středu proti Slavii to musí dotáhnout,“ podotkl sparťanský kouč.

„A je velká škoda, že neproměnil svou třetí šanci,“ připomněl Kotal moment ze 75. minuty. Před Kozákem se po přihrávce Karlssona na malém vápně zjevila takřka odkrytá brána, jedenatřicetiletý útočník ale trefil ležícího gólmana Hanuše...

Trochu tak připomněl fandům své začátky ve sparťanském dresu. Kozákovi to nešlo, balony se od něj odrážely, vyložené šance neproměňoval. Vykoupil se až na začátku října hattrickem do sítě slaboučké Karviné a podzim zakončil se solidní bilancí sedmi branek.

V závěru jarní části ji vyrovnal a titul krále ligových kanonýrů je blízko. Ohrozit jej může snad už jen mladoboleslavský záložník Lukáš Budínský, který nastřílel 13 gólů, o zásah méně má spoluhráč Guélor Kanga. Dvanáct branek má teplický Jakub Řezníček, v tuto chvíli je však pravděpodobnější, že skupina o záchranu se vůbec nedohraje.

Proto má Kozák ohromnou šanci na pěkný individuální úspěch.

Kdo ví, třeba z toho na podzim bude i ta „repre“ - jak říkal trenér Jaroslav Šilhavý, nezáleží na věku, ale na formě a tom, jak je hráč pro tým platný.