CSKA přehrálo Lausanne 3:0, Juventus nestačil na Lech Poznaň

21:47aktualizováno  23:59
Fotbalisté CSKA Moskva zvítězili v úvodním utkání Evropské ligy 3:0 na půdě Lausanne a díky lepšímu skóre se dostali do čela skupiny F před pražskou Spartu. O vítězství příštího soupeře českého mistra rozhodli Ignaševič a dvěma góly Vágner Love.

CSKA Moskva - Lausanne foto: Reuters

Šestadvacetiletý Brazilec se na hřišti švýcarského druholigového celku poprvé trefil po dvaceti minutách, kdy dorážel hlavičkou v pádu. Náskok zdvojnásobil v 68. minutě stoper Ignaševič hlavou po centru Dzagojeva z přímého kopu. Na konečných 3:0 uzavřel deset minut před koncem Vágner Love z penalty nařízené za faul na Mamajeva. Útočník CSKA Tomáš Necid přišel na hřiště až v 84. minutě.

Úvod soutěže se nepovedl obhájci trofeje Atlétiku Madrid, které bez zraněného obránce Tomáše Ujfalušiho překvapivě prohrálo na půdě Arisu Soluň 0:1. Zklamaly i další španělské celky. Villarreal podlehl 0:2 na půdě Dinama Záhřeb, kterému chyběl Miroslav Slepička. Nedávný dvojnásobný šampion soutěže Sevilla doma padl 0:1 s Paris St. Germain. Čest Španělska zachraňovalo Getafe domácí výhrou 2:1 nad Odense.

Špatnou formu v úvodu sezonu potvrdil Juventus, který s Lechem Poznaň jen remizoval 3:3. Domácí i s obráncem Zdeňkem Grygerou v základní sestavě sice dokázali smazat dvoubrankové manko proti týmu, který neuspěl v souboji se Spartou v předkole Ligy mistrů. Útočník Rudnevs ale v druhé minutě nastavení dokonal hattrick parádní ranou z dálky a zajistil polskému celku překvapivý bod. Ambiciózní turínský klub, který v létě vedle nového trenéra Luigiho Delneriho přivedl několik zvučných posil, v úvodních dvou zápasech italské ligy získal jediný bod a nepřesvědčil ani na evropské scéně.

Leverkusen potvrdil proti Rosenborgu pozici favorita a norský celek na deklasoval 4:0. Hattrickem se blýskl útočník Helmes, bek Michal Kadlec do hry z lavičky nezasáhl. Nepovedený vstup do Evropské ligy v dresu Lille absolvoval obránce David Rozehnal, který s francouzským týmem doma podlehl Sportingu Lisabon 1:2. Rozehnal odehrál stejně jako v sobotní ligové premiéře celé utkání, na inkasovaných gólech však nenesl přímou vinu.

Ještě hůře dopadl Anderlecht, který doma propadl se Zenitem Petrohrad. O výhru vedoucího celku ruské ligy 3:1 se postaral Keržakov, který obstaral všechny tři branky. Anderlechtu nepomohlo ani to, že se dal na poslední chvíli dohromady pilíř zadních řad Juhász, který zařídil jediný gól domácích. Z českých hráčů byl v sestavě domácích pouze Jan Polák. Ondřej Mazuch, Jan Lecjaks a Lukáš Mareček zůstali jen mezi náhradníky.

Neinkasoval naopak Besiktas s Tomášem Zápotočným v obraně. V poslední minutě navíc udeřil Ernst a zajistil istanbulskému týmu výhru 1:0 nad CSKA Sofia. Bod za bezbrankovou remízu si z Neapole odvezl Utrecht s českým reprezentantem do 21 let Jacobem Lenským.

O nejrychlejší gól této sezony Evropské ligy se postaral záložník Cole z Liverpoolu, který vystihl špatnou rozehrávku Steauy Bukurešť a již po 25 sekundách poslal svůj tým do vedení. Liverpool nakonec doma vyhrál 4:1. Dvakrát se prosadil útočník N'Gog.

Pořádné přestřelka se odehrála na půdě ukrajinského Lvova, kam zavítal favorizovaný Dortmund a brzy vedl o dva góly. Domácí ale po změně stran zabrali a skóre otočili ve svůj prospěch. Sahali po překvapivé výhře, jenže tři minuty před koncem vyrovnal kanonýr Barrios a ve druhé minutě nastavení zařídil Dortmundu výhru 4:3 Götze svým druhým zásahem v utkání. Vyhrál i třetí z německých celků Stuttgart, který doma zdolal Young Boys Bern 3:0.

Utkání základních skupin fotbalové Evropské ligy

Skupina A:
Salcburk - Manchester City 0:2 (0:1)
Branky: 8. Silva, 63. Jo.

Juventus Turín - Lech Poznaň 3:3 (1:2)
Branky: 45.+2 a 50. Chiellini, 68. Del Piero - 13. z pen., 30. a 90.+1 Rudnevs.

Skupina B:
Aris Soluň - Atlético Madrid 1:0 (0:0)
Branka: 59. Javito.

Leverkusen - Rosenborg 4:0 (2:0)
Branky: 4., 58. a 61. Helmes, 38. Reinartz.

Skupina C:
Lille - Sporting Lisabon 1:2 (0:2)
Branky: 57. Frau - 11. Vukčevič, 34. Postiga.

Levski Sofia - Gent 3:2 (1:1)
Branky: 42. Joaozinho, 60. Dembélé, 84. Greene - 23. Azofeifa, 48. Šuler.

Alkmaar - Šeriff Tiraspol 2:1 (1:0)
Branky: 14. Gudmundsson, 83. Jaliens - 68. vlastní Moreno.

Dynamo Kyjev - Borisov 2:2 (2:1)
Branky: 34. Milevskij, 44. Eremenko - 3. Rodionov, 54. Nechajčik.

Skupina F:
Lausanne - CSKA Moskva 0:3 (0:1)
Branky: 22. a 80. z pen. Love, 68. Ignaševič.

Skupina G:
Anderlecht - Petrohrad 1:3 (0:3)
Branky: 66. Juhász - 8., 33. a 44. Keržakov.

AEK Atény - Hajduk Split 3:1 (1:1)
Branky: 12. Džebúr, 65. Liberopulos, 89. Scocco - 29. Ibričič z pen.

Skupina H:
Stuttgart - Young Boys Bern 3:0 (1:0)
Branky: 23. Cacau z pen., 59. Gentner, 90.+1 Tasci. Rozhodčí: Banti (It.).

Getafe - Odense 2:1 (0:1)
Branky: 51. Arizmendi, 81. Pedro Ríos - 43. vlastní Arizmendi.

Skupina I:
Debrecín - Metalist Charkov 0:5 (0:2)
Branky: 24. a 74. Edmar, 34. Xavier, 77. Fininho, 89. Valjajev.

PSV Eindhoven - Sampdoria Janov 1:1 (0:1)
Branky: 90. Dzsudzsák - 25. Cacciatore.

Skupina J:
Karpaty Lvov - Dortmund 3:4 (1:2)
Branky: 45. Golodjuk, 52. Kopolovec, 78. Kožanov - 27. a 90.+2 Götze, 12. Sahin z pen., 87. Barrios.

Sevilla - Paris St. Germain 0:1 (0:0)
Branka: 76. Nené.