Crosby, Malkin hvězdami 1. finále Stanley Cupu? Ne, byl jí Abdelkader

4:46aktualizováno  5:08
PRAHA/DETROIT - Fanoušci se konečně dočkali. Jedna z nejsledovanějších finálových sérií Stanley Cupu všech dob odstartovala. Detroit hostil v repríze loňského souboje na svém ledě Pittsburgh a stejně jako loni zvládl vstup do finále lépe. Po nervózní první třetině, která skončila 1:1, se trefovali do černého již pouze domácí, kteří nakonec zvítězili 3:1. Druhé utkání se hraje již dnes v noci opět v Joe Louis Areně.

Franzén překonává Fleuryho. foto: AFP

Miliony diváků na celém světě ten okamžik netrpělivě očekávaly. Všichni se dočkali patnáct minut po druhé hodině ranní, když mezi Zetterberga a Crosbyho vhodil hlavní sudí Paul Devorski úvodní buly finále Stanley Cupu 2009 Detroit vs. Pittsburgh. A hned od začátku to byla pořádně žhavá jízda.

DETROIT - PITTSBURGH 3:1:

Zadek po ledě šoupaly od úvodu i největší hvězdy obou týmů. Domácím na výkonu nic neubraly pouze dva dny odpočinku, ani absence dvojice klíčových hokejistů Dacjuka s Draperem. Do sestavy se naopak vrátili švédští obránci Lidström s Ericssonem (ten pouhé tři dny!!! po laparoskopické operaci tlustého střeva).

KLÍČOVÉ OKAMŽIKY:

Ve 39. minutě šokuje trenér Pittsburghu všechny, kdo sledují 1. finále Stanley Cupu. Domácí Detroit zvyšuje tlak a tak si Dan Bylsma bere oddechový čas. Chce tím své svěřence povzbudit a nechat je trochu odpočinout. Nepovedlo se. Hokejisté Detroitu svého soupeře dál ždímají jako citron a Franzén nakonec 58 vteřin před sirénou střílí vítězný gól zápasu.

Mimochodem, ani domácí kouč Babcock si nenechá time out až do závěru zápasu a vybírá si jej již ve 48. minutě utkání.

Úvodní třetina byla hodně opatrná, přesto se v ní fanoušci dočkali dvou branek. Ve 14. minutě si poprvé "pohrál" s Fleurym zadní mantinel po střele Stuarta a hostující gólman si srazil puk za svá záda - 1:0. O pět minut později vyrovnal Fedotěnko. Váhajícího Stuarta obral o kotouč Malkin, jeho střelu neudržel Osgood v náruči a Fedotěnko neměl problém dorazit puk do sítě - 1:1.

Mladý tým hostí byl od úvodu druhé části tím aktivnějším - svého soupeře přestřílel, doplácel ale na mizernou koncovku. Ve 24. minutě vypíchnul puk na modré čáře chybujícímu Kronwallovi Malkin, jeho nájezd ovšem Osgood se štěstím zneškodnil. Poté následovali dvě přesilovky "Tučňáků", výsledek? Jeden závar, jinak bída, bída, bída. Před Osgoodem po polovině utkání zaváhal i Šatan, branku nevstřelil ani Staal.

A tak přišel trest - v posledních dvou minutách prostřední části domácí postupně převzali iniciativu, vystupňovali tlak a podruhé jim navíc pomohl zadní mantinel. Od něj se odrazila vedle branky střela Rafalskiho a Franzén s pomocí betonu Fleuryho opět poslal do vedení domácí.

ACH TY MANTINELY:

Brankář Pittsburghu to nemá v Detroitu snadné. Loni upadl při nástupu na led, v letošním prvním zápase si dal vlastně úvodní dva góly sám. Nahození Stuarta od zadního mantinelu si srazil do branky vlastním pozadím.

Johan Franzén, střelec druhého gólu Detroitu, nastřelil po odražené střele Rafalskiho (jak jinak, než od zadního mantinelu) Fleuryho beton, od kterého skončil puk podruhé v síti. Detroitské "trampolíny-mantinely" budou Fleuryho jistě dnes strašit ve snech. Dá si na ně ve druhém zápase větší pozor?

Za necelé čtyři minuty to bylo 3:1. Za brankou dojel puk Leino, přihrál se štěstím před branku, kde jej nadvakrát protlačil za Fleuryho záda Abdelkader.

Neznámý dvaadvacetiletý americký hokejista má na kontě v základní části přesně 4 zápasy. V letošním play off přidalo blonďaté levé křlídlo dalších sedm a nyní si připsalo svůj první a životní gól v NHL. Hosté se sice poté do soupeře zakousli, Malkinovi, Crosbymu i Fedotěnkovi chybělo v zakončení více klidu i štěstí.

Hostům v "Hockeytownu" nepomohla ani závěrečná téměř dvouminutová power play, na skóre 3:1 se již nic nezměnilo. Za necelých 24 hodin bude mít Pittsburgh šanci na nápravu, v Detroitu se hraje v noci z neděle na pondělí druhé utkání finálové série desetiletí. Poučí se Crosby a spol. ze svých chyb?

1. FINÁLE STANLEY CUPU:
DETROIT RED WINGS - PITTSBURGH PENGUINS 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)

Branky: 14. Stuart, 40. Franzén, 43. Abdelkader - 19. Fedotěnko. Vyloučení: 2:1, bez využití: Střely na branku: 30:32. Diváků: 20 066. Stav série: 1:0. Druhé utkání opět v Detroitu se hraje v noci z neděle na pondělí od 2:00 SELČ.