Fotbalový fenomén Ronaldo znovu řádil. A pronikl do klubové historie

10:00
MADRID - Tři trefy pravačkou, dvě hlavou. Cristiano Ronaldo prožil v neděli ve španělské lize mimořádné odpoledne: bezzubou Granadu potupil pěti góly (domácí nakonec vyhráli 9:1) a po utkání se na něj ze všech stran valily komplimenty. „Je to fenomén,“ řekl o něm spoluhráč Karim Benzema.

Cristiano Ronaldo se raduje ze vstřelené branky. foto: ČTK/AP

To byl zápas! Našlapané tribuny co chvíli obdivuhodně vydechly, jindy zasypaly elegány v bílých dresech bouřlivým potleskem. Debakl 9:1 mluví za vše, ještě nedávno utrápený Real Madrid ukázal v souboji s jasným outsiderem svoji mohutnou sílu.

Nejrychlejší hattrick za 23 let

Portugalec v neděli zahýbal ligovými statistikami, jeho tři trefy za osm minut jsou nejrychlejším hattrickem ve španělské soutěži za 23 let.

„Je to fenomén, na góly má čuch,“ řekl jeho spoluhráč Benzema. „Jako tým jsme ve formě a musíme si jí udržet do konce sezony.“

A portugalský kanonýr předvedl na zeleném jevišti další ze svých obdivuhodných představení. Hattrick stihl nasázet během osmi minut v prvním poločase, později se trefil ještě dvakrát. „Není to fotbalista, ale monstrum,“ napsal Ronaldův obdivovatel v jedné z internetových diskuzí.

Třicetiletý ostrostřelec prožívá opět skvělou sezonu. V lize dal v letošním ročníku už 36 branek – to je více než gólový výčet šestice klubů v anglické Premier League! Podle grafiky televizní stanice Sky Sports se dvojnásobný vítěz Ligy mistrů prosadí v průměru každých 64 minut.

Ronaldo po víkendových zápasech přeskočil v tabulce střelců svého soka Lionela Messiho, který má na kontě „jen“ 32 přesných zásahů. Pro srovnání: třetí v této statistice, Carlos Bacca ze Sevilly, skóroval 17krát.

Pět golů v jednom utkání dal Ronaldo poprvé v kariéře. Těžil z přínosu šikovného beka Marcela, dvakrát mu míč do gólové šance přiťukl Gareth Bale.

„Děkuji za vaší podporu. Tolik branek jsem dal jen díky exceletní práci spoluhráčů,“ napsal aktuálně nejlepší fotbalista planety po zápase na svůj Twitter.

Mimochodem, sobotní one man show mu vynesla i místo v klubové historii. Ronaldo totiž teprve jako třetí fotbalista „Bílého baletu“ překonal hranici 300 gólů, čímž se zařadil do společnosti Raula a legendárního Di Stefana.

Gareth Bale z Realu Madrid obchází brankáře Granady.
Cristiano Ronaldo (vlevo) se raduje spolu s Marcelem.

Trenér Carlo Ancelotti před jeho výkony obdivuhodně smekl klobouk, ale upozornil, že by se jeho svěřenci neměli vysokým výsledkem ukolébat. „Lepší by bylo, kdybychom vyhráli devětkrát za sebou 1:0, než nastřílet jednou tolik gólů.“

Real je v tabulce druhý, na vedoucí Barcelonu ztrácí po 29. kole čtyři body. Madridský celek hodně bolí porážka v El Clásiku, kde podlehl úhlavnímu rivalovi 1:2. „Teď se vracíme k tomu, co funguje. Nemůžeme si dovolit zaváhat,“ pravil Ancelotti.