Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Co vše bylo v pozadí Barguilova vyhazovu z Vuelty. Může za něj i nová smlouva?

Sport

  13:39
PRAHA - Warren Barguil, hvězda letošní Tour, se musel v sobotu dopoledne proti své vůli pakovat z Vuelty. Domů jej poslal tým Sunweb, navíc s nálepkou rebela. Co vše se skrývá v pozadí tohoto překvapivého rozhodnutí?

Warren Barguil na Tour de France 2017. foto: Reuters

Teprve počtvrté za posledních patnáct let se tak stalo, aby byl v průběhu Grand Tour jezdec vyloučen ze závodu svou vlastní stájí z jiného důvodu než kvůli dopingovému prohřešku či obvinění.

Tým Kelme ukončil během Vuelty 2003 kontrakt s Jesusem Manzanem.Španěl byl tehdy pozdě večer načapán na pokoji s cizí ženou, čímž porušil interní pravidla stáje.

Bjarne Riis, manažer týmu Saxo Bank, vyhodil o sedm let později z Vuelty svoji hvězdu Andyho Schlecka a Australana Stuarta O’Gradyho, když po desáté etapě vyrazili na dlouhý alkoholický tah po městě, zakončený hlučným návratem do hotelu.

Waren Barguil nyní skončil proto, že se odmítal podřídit týmové strategii, jak uvedlo prohlášení Sunwebu.

Šéfům stáje došla trpělivost po sedmé etapě. V ní řešil dvacet kilometrů před cílem defekt Wilco Kelderman, lídr Sunwebu pro celkové pořadí.

„Nejprve nám sportovní ředitel sdělil, ať držíme své pozice v pelotonu, že by se měl Wilco bez potíží vrátit,“ popisoval Barguil situaci pro list L’Equipe. „Ale pět kilometrů před cílem nám oznámili, ať se k němu vrátíme.“

Což neudělal.

Čímž skončil. Zmizel ze 13. místa, které průběžně na Vueltě držel.

Kelderman v páteční etapě posléze ztratil na své soupeře 17 vteřin, zatímco Barguil v ní dojel po boku favoritů.

„Poslat Warrena domů bylo jediné možné řešení. Zakládáme si na dodržování týmové strategie,“ stálo v prohlášení Sunwebu.

Za jiných okolností by pětadvacetiletý jezdec nebyl v týmové hierarchii pod Keldermanem, obzvlášť po všem, co předvedl na Tour. Jenže Barguil před Vueltou svému týmu sdělil, že ho po sezoně opustí. A Sunweb jej nemínil dál protežovat.

Původně zde měl smlouvu až do konce roku 2018. Letos v květnu však opakovaně žádal, zda by ji mohl předčasně ukončit. „Nakonec jsme mu povolili, že se může rozhlížet po potenciálních nabídkách,“ uvedl Ivan Spekenbrink, majitel a manažer stáje.

Se svým agentem a zároveň strýcem Sebestienem Michotem tedy začal francouzský jezdec zjišťovat možnosti. Už předloni o něj jevila velký zájem francouzská prvodivizní formace FdJ, hlásili se i jiní.

A potom si Barguil nový tým skutečně našel. Jeho jméno mnohé šokovalo.

Fortuneo Oscaro.

Druhá divize!

„Barguilův přestup do Fortunea je podobný, jako kdyby novinář, nominovaný na Pulitzerovu cenu, odmítl nabídky na práci z New York Times a Washington Post a odešel do regionálního listu,“ glosovaly webové stránky Eurosportu.

Při bližším pohledu do zákulisí však měl i tento přestup svoji vnitřní logiku.

Vstup do letošní sezony neměl Barguil oslnivý, snad i proto jej na jaře zaujala nabídka Fortunea: Vykoupíme tě z kontraktu u Sunwebu a uděláme z tebe jasného lídra na Tour 2018.

Právě v tomto týmu z jeho rodné Bretaně byl v roce 2011 spokojeným stážistou, když na nejprestižnějším mládežnickém klání Tour de l’Avenir dokázal porážet Romaina Bardeta i Estébana Chavese.

Přesto, že jde o tým druhé divize (který ale bude mít s Barguilem v sestavě prakticky jistou divokou kartu na Tour), nalezne i zde solidní jezdce, které bude moci na Tour využít coby své oddané pomocníky: Boueta, Feilleho, Monarda, Perichona, Vachona.

A tak podle některých zdrojů už před letošní Tour podepsal Barguil s Fortuneem Oscaro smlouvu o smlouvě budoucí.

Když později ve Francii zazářil a získal tam dvě etapy i puntíkatý vrchařský dres, stal se pochopitelně žhavým zbožím na trhu. Zájem údajně projevila i stáj Sky.

Ale on už rozhodnutí učinil.

Marně jej v Sunwebu přesvědčovali, ať zůstane. Věděl, že jednička týmu Tom Dumoulin, šampion Gira, chce za rok vyzvat Frooma na Tour. Nemínil mu při tom dělat sekundanta.

Stáj navíc v příštím roce plánuje na Tour také obhajobu zeleného dresu s Michaelem Matthewsem. Cítil, že by tam dostal málo prostoru.

„Říkali jsme mu, že si s Tomem rozdělí role lídrů na závodech Grand Tour, jenže to nechtěl. Šlo mu v první řadě o post lídra na Tour,“ podotkl Spenkenbrink.

Barguil věděl, že ani jeho představení na Tour nestačilo, aby v preferencích stáje předstihl Dumoulina. Vlastně i jejich jezdecká spolupráce byla obtížně představitelná. Francouz má talent rozdělit svým útokem skupinu a odjet, Dumoulin naopak vyznává strategii plynulého tempa v horách.

V Sunwebu prožil Barguil pět velmi dobrých let. „Byli jsme skvělá skupina, ale ta se už loni začala trhat,“ líčil. „Odešli lidé, kteří mi byli blízcí, hlavně John Degenkolb a Koen de Kort. A letos odcházejí další. Cítil jsem, že nastal čas, abych šel i já.“

V minulosti v Sunwebu (ať už se stáj právě jmenovala Argos-Shimano či Giant-Shimano) také občas pracoval pro jiné, například pro Marcela Kittela.Ovšem ti, kteří Barguila znali, připomínali: Je typem vůdce, nemá v sobě odpovědnost pracanta pro jiné.

Také poté, co svůj záměr odejít do Fortunea v první polovině srpna veřejně vyhlásil, jej tým ponechal ve výběru pro Vueltu. Ovšem s dovětkem: Nebudeš lídrem. Naopak, pomůžeš Wilkovi Keldermanovi. Nizozemec sice v posledních třech letech nedokázal navázat na své sedmé místo z Gira 2014, v týmu však na rozdíl od něj zůstává.

Barguil nejprve souhlasil a ve třetí etapě do Andorry pokorně táhl do cíle trápícího se Keldermanem, který tehdy na 22. místě ztratil 1:14 minuty. „Zároveň mě však trápilo vědomí, že mám na víc, že bych to mohl v horách zase roztočit,“ poznamenal později.

Mezi ním a vedením Sunwebu docházelo ke stále častějším diskusím. „Cítil jsem se dobře. Přál jsem si, aby mi dopřáli víc volnosti pro útoky v horách,“ informoval média o jejich obsahu.

Volnost nedostal. A aby svými malými vzpourami nenarušoval týmovou pospolitost, poslali ho radši domů.

Někteří experti se domnívali, že k umravnění Barguila by postačil interní peněžitý trest a Sunweb by se tím vyvaroval špatné publicity. Ale Spenkenbrinkův štáb se rozhodl pro radikální řez.

Zatímco v moderní historii Grand Tour došlo k vyhazovu z týmu kvůli neplnění přidělených úkolů vůbec poprvé, na menších závodech bychom i další takové případy našli. V srpnu 2015 z týmu FdJ na Eneco Tour vyloučili Davida Bouchera, když ve třetí etapě nezůstal s dalšími jezdci týmu, kteří měli ve sprintu podporovat lídra Arnauda Démara, a místo toho se svévolně pustil do úniku. Sportovní ředitel Martial Gayant jej vzápětí poslal domů.

„Snažíme se z našich mladých jezdců vychovávat v Sunwebu osobnosti pelotonu, investujeme do nich značné peníze. Ale když potom v takové osobnosti skutečně dorostou, jejich plány nemusí do sebe vždy zapadat,“ řekl Ivan Spenkenbrink a připomněl: „Sport není o tom koupit nejdražší závodníky, ale o tom sladit ty své dohromady.“

V Sunwebu je tentokrát nesladili.

„Warrenův odchod nám však umožní dát do budoucna větší prostor jezdcům, kteří dorůstají,“ říká Spenkenbrink. Tým už měl údajně v létě nachystaný plán, jak zužitkuje půl milionu eur, které ušetří na Barguilovi. Velmi nadějně se nyní na Vueltě prezentuje teprve 22letý Sam Oomen, celkově po neděli dvanáctý jen jedno místo za Keldermanem.

Warren Barguil musí nyní doufat, že svým chováním nedal špatný příklad těm, kteří mají v budoucnu pracovat pro něj.

Ve Fortuneu by měl být navzdory posledním událostem v Sunwebu obletovanou hvězdou.

Během letošní Tour se nacházel ve stavu euforie. Tehdy přemýšlel, že by se mohl už v příštím roce pokusit bojovat na Tour o prvenství.

Později tato svá slova opravil: „Myslím, že nebudu připraven útočit na žlutý dres před třicítkou. Ale dál bych chtěl závodit v horách s volností, jakou jsem tam dříve měl.“

Plán Barguilovy další kariéry proto může znít i následovně: dva roky bezbřehé péče a volnosti ve Fortuneo Oscaro, potom přechod do elitní prvodivizní stáje, s jejímž zázemím i domestiky pojede o titul na Tour.

A třeba i na Vueltě...

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!