Co vám uniklo z OH: historický úspěch biatlonistek i hokejové bitvy

22:30
PRAHA - Nesledovali jste zprávy ze zimní olympiády? Přinášíme vám přehled toho nejzajímavějšího, co se v pátek v Soči stalo. Čeští sportovci cenný kov nezískali, ale na bojištích rozhodně nezaostávali.

Hodně štěstí. Teemu Selänne a Henrik Lundqvist. foto: Reuters

Češi v akci. Chtěly zaskočit ty nejlepší, ale putování skikrosařek Andrei Zemanové a Nikol Kučerové skončilo hned v osmifinále. K postupu přitom moc nechybělo, obě dojely ve svých rozjížďkách třetí - jednu příčku od vysněného cíle. Na lyžích se představila také Šárka Strachová, české vlajkonošce se však první slalomová jízda nepovedla a nakonec obsadila desáté místo.

Zato skvělým úspěchem skončilo putování ženských biatlonistek. Čtyřčlenná štafeta v čele s Gabrielou Soukalovu dokonce pokořila historický rekord! Češky skončily čtvrté a překonaly dosud nejlepší umístění svých předchůdkyň z olympiády v Naganu.

Hrdina dne. První slalomovou jízdu zvládla výtečně. Ve druhé chybovala, ale triumf jí neunikl. Američanka Mikaela Shiffrinová se v osmnácti letech stala nejmladší vítězkou této disciplíny. Napodobila Barbaru Cochranovou, která vyhrála slalom v roce 1972 v Sapporu. "O tomhle jsem dlouho snila. Je to báječné, ale těžko se to popisuje," líčila Shiffrinová.

Poražený dne. Na ledě znovu nechal všechno, krátce po semifinálové bitvě proti Švédsku ale finský veterán Teemu Selänne pouze nešťastně vydechl: "Zklamání je obrovské." Třiačtyřicetiletý útočník totiž ani tentokrát na zlatou medaili nedosáhne, hokejisté Suomi prohráli se svým rivalem v semifinále hokejového turnaje 1:2 a čeká je pouze bitva o bronz proti USA.

Výrok dne. Když si užívaly vítězné oslavy, hned jim to blesklo hlavou. Kanadské skikrosařky Marielle Thompsonová a Anna Holmlundová, které obsadily v olympijském závodě první dvě příčky, se krátce po příjezdu do cíle svěřily, že mají v srdci jejich tragicky zesnulého krajana Nika Zoricice, který se zabil před dvěma lety při závodě. "Vím, že jeho duch byl s námi. On byl skvělý člověk, kolega, kamarád a tenhle sport miloval. Moc našemu ženskému týmu pomohl a tenhle úspěch je pro něj," řekla Serwaová.

FOTO DNE

Momentka ze štafety biatlonistek. Vlevo je česká závodnice Eva Puskarčíková.

Program na sobotu:

Běh na lyžích: 10:30 30 km volně s hromadným startem ženy (Vrabcová-Nývltová, Moravcová, Nováková).

Biatlon: 15:30 štafeta 4x7,5 km muži (ČR).

Boby: 17:30 čtyřboby muži - 1. jízdy (ČR), 19:00 čtyřboby muži - 2. jízdy.

Hokej - muži: 16:00 o 3. místo: Finsko - USA (Bolšoj).

Rychlobruslení: 14:30 stíhací závod družstev ženy - semifinále, 14:51 stíhací závod družstev muži - finále, 15:14 stíhací závod družstev ženy - finále.

Sjezdové lyžování: 13:45 slalom muži - 1. kolo (Bank, Krýzl, Trejbal, Vráblík), 17:15 slalom muži - 2. kolo.

Snowboarding: 6:15 paralelní slalom ženy - kvalifikace (Ledecká), 7:15 paralelní slalom muži - kvalifikace, 10:15 paralelní slalom muži - osmifinále, 10:31 paralelní slalom muži - čtvrtfinále, 10:50 paralelní slalom muži - semifinále, 11:03 paralelní slalom muži - finále, 11:10 paralelní slalom ženy - osmifinále, 11:36 paralelní slalom ženy - čtvrtfinále, 11:50 paralelní slalom ženy - semifinále, 11:58 paralelní slalom ženy - finále.