Co by za to Češi dali? Gól Tampy byl kvůli ofsajdu zrušený a výhru slavil soupeř

13:30
Hokejoví fanoušci mají tu situaci jistě stále v paměti. Americký supertalent Auston Matthews převzal puk a vyrovnal čtvrtfinále světového šampionátu - jenže z ofsajdu. Česko pak vypadlo a klíčová chvíle jej musela štvát. NHL má v tomto náskok: trenéři mohou podobný moment nechat zpětně prozkoumat na videu, což Pittsburghu dost možná zachránilo sezonu.

Ofsajd hokejistů Tampy před gólem do sítě Pittsburghu. foto: Lidovky.cz

Těžko asi najdete jinou chvíli, která by tak moc proměnila euforii ve zklamání, která by tak otočila psychické rozpoložení soupeřů.

Hokejisté Lightning v 6. finále finále Východní konference NHL předvedli v souznění s názvem klubu doslova bleskový vpád do třetiny Penguins a rychlá kombinace skončila na hokejce Jonathana Drouina. Střela, gól! Aréna bouřila a Tampa Bay se radovala - týmu stačila už jen výhra k postupu do finále bojů o Stanley Cup a klíčový duel začal takhle skvěle...

Tedy pardon. Nezačal.

„Náš videotrenér seděl blízko a přišlo mu, že situace zaváněla ofsajdem. Bylo to těsné, ale rozhodně dost těsné na to, abychom využili challenge,“ popisoval kouč Pittsburghu Mike Sullivan. Tahle možnost, jakási obdoba tenisového „jestřábího oka“, je totiž v NHL k dispozici. Cítí-li lavička křivdu, může se ozvat.

A v tomto případě šlo o skvělý tah! Sudí po zkoumání nakonec rozpažil a záběry mu daly za pravdu. Šlo sice jen o špičku brusle, přesto se domácí hokejisté očividně provinili proti pravidlu o postavení mimo hru. „Byla to pro vývoj duelu velmi důležitá věc,“ řekl trenér Sullivan. „Tribuny začaly slavit - a najednou byla euforie pryč. Zato náš tým získal na energii; věděli jsme, že jsme dokázali uhnout letící kulce.“

Jak zápas dopadl? Tampa Bay vstřelila svůj první platný gól až v 46. minutě za stavu 0:3. Pittsburghu doma podlehla 2:5, stav série je srovnán a rozhodne až závěrečný 7. duel.

Hráči Lightning tvrdili, že je smolná chvíle nezlomila. „To se stane. Ono to ofsajdem smrdělo,“ uznal Drouin, který v letošním play-off zažil již druhou akci s odvolanou trefou. „Nedá se nic dělat. Už naše další střídání bylo v pohodě.“

Podobně se vyjadřovali i jeho spoluhráči, přesto jim následný vývoj moc za pravdu nedává. „Odvolaný gól nás nesrazil; bylo by fajn začít zápas takhle, ale to se prostě stává. Spíš je si nutné přiznat, že úvodní dvě dvacetiminutovky prostě z naší strany nebyly dobré,“ řekl útočník Ryan Callahan.

Své o tom ví také česká hokejová reprezentace. Adept na jedničku draftu a americký 18letý hokejový „zázrak“ Auston Matthews převzal ve druhé třetině čtvrtfinále v Moskvě puk rovněž v postavení mimo hru, jenže pravidla mezinárodního hokeje „challenge“ neumožňují. Matthews umnou kličkou vyrovnal na 1:1 a skóre vydrželo až do nájezdů, které rozhodl opět on...

Mezinárodní hokejová federace IIHF nedávno potvrdila, že po vzoru NHL stáhne prodloužení na tři hráče na každé straně - nechala se inspirovat novinkou ze zámoří, která nastavený čas zatraktivnila. Možná by bylo přínosné poohlédnout se i po jiném pravidlu, které Pittsburghu nyní pomohlo zachránit sezonu.