City v derby deklasovalo United 6:1 a vede ligu

16:36aktualizováno  19:37
MANCHESTER - Manchesterské derby ovládli v anglické lize jednoznačně fotbalisté vedoucího City, kteří deklasovali oslabené United na jejich hřišti jasně 6:1. Úřadující mistr tak ztrácí na svého rivala už pět bodů. Po dvou brankách si dnes připsali útočníci Mario Balotelli a střídající Edin Džeko.

Manchester United - Manchester City (Agüero) foto: Reuters

Svěřenci trenéra Alexe Fergusona přišli o sérii 37 domácích utkání bez porážky, na stadionu Old Trafford padli poprvé od zápasu s Chelsea ze 3. dubna 2010.

Výsledky 9. kola

Manchester United - Manchester City 1:6 (81. Fletcher - 22. a 60. Balotelli, 90. a 90.+3 Džeko, 69. Agüero, 90.+1 Silva), Arsenal - Stoke 3:1 (73. a 82. Van Persie, 27. Gervinho - 34. Crouch), Fulham - Everton 1:3 (67. Ruiz - 3. Drenthe, 90. Saha, 90.+3 Rodwell), Blackburn - Tottenham 1:2 (28. Formica - 15. a 53. Van der Vaart), QPR - Chelsea 1:0 (10. Helguson z pen.).

"Nemyslím si, že bych někdy v životě prohrál 1:6. Beru to jako velikou zkušenost. V šatně je po právu cítit velké zklamání a rozpaky, ale my se z toho brzy dostaneme," uvedl devětašedesátiletý Ferguson. Jeho protějšek Roberto Mancini jednoznačný výsledek nepřeceňoval: "Je to jen jeden zápas.

Stále si myslím, že jsou United daleko před námi. To můžeme změnit jen ziskem titulu," řekl italský kouč, jemuž snově vyšel jubilejní stý zápas na lavičce City.

Hosty poslal do vedení ve 22. minutě Mario Balotelli umístěnou střelou k tyči. Kontroverzní italský útočník oslavil čtvrtou ligovou branku za poslední čtyři zápasy tím, že na tričku pod dresem ukázal nápis "Proč vždycky já?" Jednadvacetiletý hráč byl hlavní postavou také v druhém poločase. Už dvě minuty po přestávce ho stáhl těsně před pokutovým územím stoper Johnny Evans a dostal červenou kartu. Po hodině hry pak Balotelli do prázdné branky zakončil akci spoluhráčů Davida Silvy a Jamese Milnera, jenž asistoval i u prvního gólu.

O devět minut později zvýšil po dalším rozebrání domácí obrany Argentinec Sergio Agüero a devátým ligovým zásahem se dotáhl v tabulce střelců na vedoucího Waynea Rooneyho z United. Devět minut před koncem střelou do horního růžku zdramatizoval zápas skotský reprezentační kapitán Darren Fletcher, ale v poslední minutě a nastaveném čase odevzdaní "Rudí ďáblové" ještě třikrát inkasovali. Dvakrát potrestal rozpadlou obranu ex-teplický bosenský kanonýr Edin Džeko, povedený výkon korunoval brankou také Španěl Silva.

Chelsea selhala na půdě nováčka

Chelsea bez dvou vyloučených hráčů prohrála v londýnském derby na půdě nováčka Queens Park Rangers 0:1 a na vedoucí Manchester City ztrácí šest bodů. Brankáře Petra Čecha překonal už v desáté minutě z penalty Islanďan Heidar Helguson. Šance Chelsea na bodový zisk se ještě výrazněji snížily v druhé polovině prvního poločasu.

Nejprve dostal ve 33. minutě červenou kartu krajní bek José Bosingwa za stažení Shauna Wrighta-Phillipse. Čtyři minuty před přestávkou musel za tvrdý faul oběma nohama předčasně ze hřiště také útočník Didier Drogba.

V druhém poločase sice hosté i v devíti bojovali, ale druhou ligovou porážku v sezoně neodvrátili. Rangers se na pátý pokus dočkali plného bodového zisku na svém stadionu Lufton Road.

Rosický nenastoupil

Arsenal oslavil jubilejní stý zápas v Premier League na stadionu Emirates vítězstvím 3:1 nad Stoke. Čtvrtou domácí ligovou výhru "Kanonýrů" v řadě sledoval jen z lavičky reprezentační kapitán Tomáš Rosický.

Na Gervinhovu branku z 27. minuty dokázal ještě brzy odpovědět Peter Crouch, ale v druhém poločase úřadoval především kapitán Arsenalu Robin van Persie. Nizozemský útočník přišel na hřiště v 66. minutě a během čtvrthodiny zařídil dvě branky. Ve 26 ligových zápasech v kalendářním roce 2011 si osmadvacetiletý hráč připsal 25 přesných zásahů.

Fulham se Zdeňkem Grygerou na kraji obrany doma podlehl Evertonu 1:3 a zůstává jediný bod od poslední sestupové příčky. Marcel Gecov, který nastoupil ve čtvrtečním zápasu v Evropské lize v základní sestavě, nebyl ani mezi náhradníky.