City předskočili rivala na čele anglické ligy

15:42aktualizováno  21:28
LIVERPOOL - Fotbalisté Manchesteru United remizovali ve šlágru anglické ligy v Liverpoolu 1:1 a po druhé bodové ztrátě v sezoně museli přepustit první místo v tabulce městskému rivalovi Manchesteru City. Ten si po jasné domácí výhře 4:1 nad Aston Villou vypracoval dvoubodový náskok na úřadujícího mistra.

Manchester City (De Jong a Balotelli) foto: Reuters

Rooney byl zničený z trestu

Trenér Manchesteru United Alex Ferguson nepostavil do základní sestavy v dnešním šlágru anglické fotbalové ligy v Liverpoolu svou útočnou hvězdu Wayna Rooneyho kvůli jeho psychickému stavu. Nejlepší střelec Premier League byl zničený z třízápasového trestu, který ho může připravit o účast na mistrovství Evropy.

Po prvním poločase bez větších příležitostí poslal Liverpool do vedení v 68. minutě uzdravený kapitán Steven Gerrard. Jednatřicetiletému záložníkovi, který nastoupil v základní sestavě poprvé od březnového zranění a následné operace třísel, pomohla k brance z trestného kopu špatně postavená zeď soupeře.

Hrozící první prohru United v sezoně odvrátil v 81. minutě mexický útočník Javier Hernández, jenž se po pouhých pěti minutách na trávníku prosadil hlavou po rohovém kopu. Svěřenci trenéra Alexe Fergusona znovu potvrdili výbornou produktivitu a proměnili prakticky jedinou vyloženou příležitost v utkání.

Liverpool sice v závěru sahal po čtvrtém domácím ligovém vítězství nad Manchesterem za sebou, ale hosty podržel španělský brankář David De Gea.

Výsledky 8. kola Premier League

Liverpool - Manchester United 1:1 (68. Gerrard - 81. Hernández), Manchester City - Aston Villa 4:1 (28. Balotelli, 47. Johnson, 52. Kompany, 71. Milner - 64. Warnock), Norwich - Swansea 3:1 (1. a 64. Pilkington, 10. Martin - 12. Graham), QPR - Blackburn 1:1 (16. Helguson - 24. Samba), Stoke - Fulham 2:0 (80. Walters, 87. Delap), Wigan - Bolton 1:3 (40. Diame - 4. Reo-Coker, 45.+3 Ngog, 90.+2 Eagles), Chelsea - Everton 3:1 (31. Sturridge, 45.+2 Terry, 62. Ramires - 81. Vellios).

Manchester City udržel stoprocentní domácí bilanci v Premier League i bez svých dvou nejlepších střelců. Argentinec Sergio Agüero kvůli problémům s třísly chyběl v nominaci, Bosňan Edin Džeko zůstal jen mezi náhradníky.

"Citizens" poslal do vedení ve 28. minutě akrobatickým kopem přes hlavu italský útočník Mario Balotelli. Po přestávce zvýraznili náskok záložníci Adam Johnson a James Milner, svůj jubilejní stý zápas v klubovém dresu oslavil brankou i belgický stoper Vincent Kompany. Jediný zásah Aston Villy zaznamenal v druhé půli obránce Steven Warnock, který ukončil ligovou neprůstřelnost reprezentační brankářské jedničky Joea Harta na stadionu Etihad.

Kontakt s manchesterským duem udržela Chelsea po výhře 3:1 nad Evertonem. Londýnský celek s reprezentačním brankáře Petrem Čechem zvítězil i v šestém soutěžním utkání před svými diváky v této sezoně. Neoblíbeného soupeře dokázal porazit poprvé od roku 2009.

"Blues" se dostali do dvoubrankového vedení už v prvním poločase po hlavičkách útočníka Daniela Sturridgea a kapitána Johna Terryho. Po hodině hry zvýšil na 3:0 z malého vápna Brazilec Ramires. Čecha připravil o druhé ligové čisté konto devět minut před koncem střelou zblízka střídající Řek Apostolos Vellios.