Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Čínská receptura pro hvězdný výkon. Metoda baňkování hraje prim na olympiádě v Riu

Sport

  6:37
PRAHA - Od začátku Olympiády v Riu jsou horkým tématem tmavé kruhy na tělech sportovců, především pak u slavného Amerického plavce Michaela Phelpse. Kruhy jsou podle všeho způsobené speciální masáží, takzvaným baňkováním, nad jejímiž účinky se spekuluje.

Michael Phelps se raduje z triumfu v závodě na 200 metrů motýlek. foto: Reuters

Baňková masáž je starověká čínská metoda, často používána v kombinaci s čínskou medicínou, akupresurou a akupunkturou. V klasické fyzioterapeutické praxi se však nejčastěji používá ve chvíli, kdy člověk trpí svalovou bolestí či staženým svalem a potřebuje jej uvolnit. Proto není žádným překvapením, že se k této metodě uchýlil i nejúspěšnější olympionik historie Michael Phelps. Nabízí se však otázka, zda Phelps metodu postupuje k zažehnání bolesti nebo zda si snad od baňkování slibuje zvýšení výkonu. Na podrobnosti kolem této metody jsme se proto zeptali fyzioterapeutky Evy Trejbalové.

Tajemné červené skvrny na tělech sportovců. Odkud pocházejí?

Lidovky.cz: Jak přesně funguje metoda baňkování?Klasická metoda baňkování je metoda ohněm a skleněnou baňkou, kdy se dá oheň do baňky a vytvoří tak teplý vzduch uvnitř baňky, ta se poté přiloží na kůži a teplý vzduch v baňce vtáhne kůži dovnitř. Existují také baňky plastové s pístem, kdy vzduch z baňky vytáhnete takovou pistolí. Nicméně já preferuji klasiku, oheň a sklo a to z toho důvodu, že to pro mě má víc takový přírodní náboj. Nicméně podtlak to vytvoří v zásadě stejný, ale podle mého názoru má klasická metoda větší smysl už proto, že v ní figuruje teplo z ohně, které prohřeje kůži, potažmo svaly.

Michael Phelps se stopami po baňkování.
Michael Phelps se raduje z triumfu v závodě na 200 metrů motýlek.

Lidovky.cz: Po masáži zůstávají na kůži viditelné podlitiny. Čím je to způsobené?
Můžou se objevit, ale nemusí. Záleží jakou intezitu zvolíte, když je to jemná síla, tedy méně ohně a tím slabší podtlak, nemělo by zůstat nic. Když se zvolí střední nebo silná intenzita, tak skutečně může vzniknout klasická modřina, která by měla do tří až čtyř dnů, maximálně do týdne zmizet.

Lidovky.cz: Podle čeho se volí intenzita baňkování?
Podle toho, jak se člověk cítí. Pokud je člověk velmi unavený, tak silné baňkování nepoužívám, protože to přece jen z člověka něco vytahuje, nějakou energii. Na druhou stranu, když člověk cítí, že v sobě má nějaký vnitřní přetlak, tak to baňkování může mít efekt uvolnění. Taky záleží, jak na baňkování člověk reaguje, takže to hlídám i během masáže a reaguji na pacienta.

Lidovky.cz: Jaký má tato masáž efekt u sportovců, proč ji podstupují?
U sportovců má baňkování smysl po výkonu, kdy mají svaly namáhané a potřebují je uvolnit. Před výkonem jako podpora svalu to moc nefunguje, nicméně pokud si sportovec nechává dělat baňkování před výkonem, tak zřejmě z z toho důvodu, že už má nějakou potíž, už trpí nějakým způsobem na svalech a potřebuje je uvolnit. Rozhodně to nemá stimulující funkci, že by to podpořilo a zlepšilo jejich výkon. Sportovci jsou různě přetížení, trpí svalovými disbalancemi a může to fungovat jako určitá prevence. Každopádně, tento druh masáže jde více do hloubky než klasická ruční masáž díky vzniklému podtlaku, který stahuje měkké tkáně dovnitř a dochází tak k silnému prokrvení a tím se také dobře odplavují metabolity a různé škodlivé látky.

Lidovky.cz: Jak často může člověk chodit na baňkování?
Určitě ne každý den, rozhodně až poté co odezní modřiny po prvním baňkování.

Lidovky.cz: Jak dlouho je tato metoda známá v západní medicíně?
Už naše babičky používaly princip baňkování. Ne přesně tak jak jej známe a používáme dnes, ale spíše v takovém domácím provedení, že když někdo měl zápal plic, tak se mu daly zavařovačky na hrudník.

Lidovky.cz: Je to mezi lékaři uznávaná metoda?
Je to podobné jako s akupresurou a akupunkturou, někteří to berou, někteří ne. Rozhodně to není základní léčebná metoda.

Autor: