Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Chtěly hrát s hidžábem, rozhodčí jim fotbal zakázal

Sport

  12:55
Jako by emoce kolem hidžábů nevřely už dostatečně. Tradiční šátky, kterými se zahalují muslimské ženy, se poslední dobou starají o rozruch ve fotbalovém světě. Diskuze kolem možné diskriminace islámských tradic ze strany FIFA znovu rozdmýchali rozhodčí ve Francii.

Íránské fotbalistky hrají v hidžábech, tradičních muslimských šátcích foto: ČTK

Sudí v regionální ženské lize Languedoc-Rousilloine totiž nepovolili hráčkám týmu Petit-Bard Montpellier nastoupit v hidžábech. Zápas o postup do vyšší soutěže se tak neuskutečnil. „Ale naše víra nám nedovoluje hrát bez nich,“ zlobila se Asma Alabová, jedna z hráček.

Nad situací se přitom podivují i francouzští novináři. "V zákoně není napsáno, že by někdo během sportovních utkání nemohl mít na hlavě šátek. To, co se stalo, je protiprávní," píše deník Le Parisien. "Je snad fotbalový zákon nad zákon země?" ptá se.

Teď je na vedení tamního fotbalového svazu, jak se k tomu postaví. Buď nařídí zápas zopakovat nebo přiloží do ohně a přisoudí kontumační vítězství klubu Narbonne. Ať už se rozhodne jakkoli, jisté je, že kolem hidžábů už tak panuje velké napětí.

FIFA šátky zakázala v roce 2007 a obhajovala se bezpečnostními důvody. Bála se údajně, že by se hráčky mohly kvůli látce na krku v některých případech zadusit. "Fotbalové vybavení navíc nemá být nástrojem k vyjádření politických, osobních názorů či náboženství," znělo v prohlášení asociace.

Neoblomná FIFA nakonec podlehla nátlaku kritiků

Od té doby však čelí FIFA vlně kritiky. Třeba íránské fotbalistky se loni kvůli zákazu odmítli účastnit kvalifikace na letošní olympiádu v Londýně. Není divu, že Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežádje nejradikálnějším odpůrcem pravidla. "Chtějí nám nutit jejich zvyky, jejich životní styl. FIFA je diktátor a dělá špinavou práci," řekla velmi kontroverzní hlava státu.

Do věci se vložila dokonce i Organizace spojených národů a žádala světový fotbal o poupravení názoru. O zrušení se snažil také jordánský princ Ali, jenž je v současnosti viceprezidentem FIFA. Po velkém tlaku tak asociace před měsícem oznámila, že svůj postoj přehodnotí.

Napomohl tomu i projekt nizozemské návrhářské akademie v Eindhovenu. Tam si dali za úkol vytvořit hidžáb, který splní sportovní bezpečnostní kritéria. Proto vybavili šátek suchým zipem, který funguje podobně jako vázání na lyžích. Pod tlakem se rozepne. "Nejsem pro nebo proti hidžábům, ale každý by měl mít možnost volby," vysvětlila autorka projektu Cindy van den Bremenová.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Inspirovala se dřívějším australským vynálezem - plavkami pro muslimky. Podobné vybavení pro muslimské atlety ale vyrábějí i v kanadském Québeku. Změna regulí FIFA tak zřejmě vejde v platnost po červencovém zasedání asociace. "A ženy po celém světe budou konečně moci hrát fotbal," řekl generální sekretář FIFA Jerome Valcke.

Ani tak se ale nezavděčil všem. Především feministická hnutí jsou proti. Hidžáb považují za symbol mužské dominance. "Začíná to fotbalem a pak se to přenese do všech ostatních sportů," zlobila se například Asma Genifiová z francouzské feministické organizace Ni Putes, ni soumises. "FIFA prostě podléhá neustálému tlaku mocných zemí Středního východu jako je Katar," dodala.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!