Chorvatský postup kalí fašistický pozdrav a šílený faul Mandžukiče

16:00
ZÁHŘEB/PRAHA - Chorvaté slaví. Nakonec se jim podařilo zkazit sen islandských fotbalistů o senzační cestě na mistrovství světa. V prvním zápase baráže sice vybojovali jen bezbrankovou remízu, ale v odvetě vyhráli 2:0. Jejich radost ale přece jen kalí dva incidenty spojené s úterním utkání, které mohou ohrozit šance týmu na samotném šampionátu v Brazílii.

I největší hvězda chorvatského fotbalu Mario Mandžukič má strach, jestli bude reprezentace ještě následně trestána. foto: Reuters

Chorvaté se totiž modlí za Maria Mandžukiče. Kanonýr bundesligového Bayernu Mnichov svůj tým důležitým gólem ze 27. minuty nasměroval k postupu a mohl být hrdinou národa. Jenže pak se nechal těsně před koncem prvního poločasu hloupě vyloučit. Zpracoval balon a když mu ho chtěl protihráč vypíchnout, neudržel nervy a nevybíravě mu šlápnul na koleno. Rozhodčí ho bez meškání vyloučil. "Věřím, že to vypadalo ošklivě a mohlo to dopadnout špatně. Ale já jsem neměl v úmyslu soupeře zranit," bránil se Mandžukič.

Spoluhráče navíc dostal do těžké pozice, zbytek utkání museli odehrát oslabení. Vítězství Chorvatska nakonec definitivně potvrdil Darijo Srna, který ve 47. minutě přidal uklidňující branku. "Ale klepal jsem se jako osika. Nevěděl jsem, co dělat. Měl jsem strach, že kvůli mně prohrajeme. Byl jsem strašně nervózní," přiznává útočník. Teď musí čekat, jaký trest mu FIFA za červenou kartu udělí. A celé Chorvatsko doufá, že klíčový hráč reprezentace dostane jen jednozápasovou stopku. Jeho delší absence na šampionátu v Brazílii by pro tým mohla být velmi bolestivá.

Naučte se dějepis, brání se Šimunič

"Doufám, že trest nebude vysoký," přeje si trenér Niko Kovač. Vzhledem k povaze zákroku se však očekává, že FIFA sáhne spíš k přísnější sankci. Sám Mandžukič nad tím ale nepřemýšlí. "Důležité je, že jsme na mistrovství světa postoupili. Teď nemá cenu se zabývat tím, jestli a kdy budu moci na šampionátu hrát," tvrdí.  Do velkých problémů by se ale mohl dostat i jeho spoluhráč Josip Šimunič. Obránce Dinama Záhřeb údajně vítězství slavil tak, že vykřikoval fašistická hesla.

Radost fotbalistů Chorvatska

Na fanoušky měl provolávat heslo "Pro vlast připraveni", které během druhé světové války používali Ustašovci, chorvatské fašistické hnutí ze druhé světové války. "Připraveni," odpovídali mu příznivci.  "Naučte se dějepis. Nic špatné jsem neudělal. Bojuji za Chorvatsko, za vlast. Jestli se to někomu nelíbí, je to jeho problém. Já se nebojím," odmítá nařčení Šimunič. FIFA by ale mohla potrestat i jeho. Podobné pokřiky se totiž z chorvatského publika neozývaly poprvé. Asociace proto začala incident vyšetřovat a zvažuje, zda s hráčem nezahájí disciplinární řízení.