Chorvatsko - Nigérie 2:0. Bezproblémová výhra favorita, Modrič přidal druhý gól z penalty

23:00aktualizováno  23:46
KALININGRAD - Fotbalisté Chorvatska vstoupili do mistrovství světa v Rusku výhrou 2:0 nad Nigérií a po třech předchozích porážkách prolomili prokletí úvodních zápasů na světových šampionátech. Mladému nigerijskému celku se příliš nedaří, už pět utkání čeká na vítězství.

Chorvaté slaví druhou branku v utkání s Nigérií. foto: Reuters

Svěřenci trenéra Zlatka Daliče vedli od 32. minuty po vlastní brance Oghenekara Eteba, v 71. minutě zvýšil z pokutového kopu záložník Realu Madrid Luka Modrič.

Chorvaté po prvním bloku zápasů vedou skupinu D, v dalším utkání se ve čtvrtek střetnou s Argentinou. Nigérii, jež na MS vyhrála jediný z posledních 13 duelů, čeká o den později zápas s Islandem.

První šanci viděli diváci v Kaliningradu ve 14. minutě, kdy Mario Mandžukič předložil míč Ivanu Perišičovi a útočník či záložník Interu Milán vystřelil nad branku. O chvíli později minul z dálky Andrej Kramarič. V 32. minutě pak znovu Mandžukič zkoušel najít před vápnem spoluhráče, Rebičovu střelu ale zblokovala nigerijská obrana na roh.

Z toho už Chorvaté s výrazným přispěním soupeře udeřili. Prodloužený centr hlavou nasměroval Mandžukič a nigerijský středopolař Etebo si míč srazil do vlastní branky. Poslední dva góly si „Superorli“ na světových šampionátech dali sami: tím předchozím Joseph Yobo definitivně rozhodl o postupu Francie do čtvrtfinále v červnu 2014 v Brazílii.

Krátce poté mohl po Rakitičově centru zvýšit Kramarič, hlavou však těsně přestřelil. Nigérie se do první větší příležitosti dostala až v závěru poločasu, Alexi Iwobimu do střely ale skočil stoper Dejan Lovren. Chorvatsko tak po úvodním dějství vedlo 1:0, přestože ani jeden z týmů přímo neohrozil brankáře.

Druhý poločas odstartovala série nigerijských rohových kopů, z nichž však africký celek nic nevytěžil. V 59. minutě první střelu na branku zaznamenal Odion Ighalo, Danijela Subašiče však hlavičkou příliš neprověřil a nedopřál si povedenou oslavu 29. narozenin.

Nigerijec Odion Ighalo při zápase s Chorvatskem.
Momentka z utkání fotbalového mistrovství světa mezi Nigérií a Chorvatskem.

Větší rozruch přinesla situace ze 70. minuty, kdy William Troost-Ekong stáhl v pokutovém území na zem Mandžukiče a nařízenou penaltu s přehledem k tyči umístil Modrič. Sobotní program v Rusku nabídl pět pokutových kopů. Více (6) jich bylo na MS nařízeno v jeden den pouze 24. června 1998.

V nastavení mohl na 3:0 zvýšit střídající Mateo Kovačič, devatenáctiletý gólman Francis Uzoho byl ale na zemi včas.

Mistrovství světa ve fotbale - základní skupina D: Chorvatsko - Nigérie 2:0 (1:0)

Branky: 32. vlastní Etebo, 71. Modrič z pen. Rozhodčí: Ricci - De Carvalho, Van Gasse (všichni Braz.) - Orsato (video, It.). ŽK: Rakitič, Brozovič - Troost-Ekong. Diváci: 31.136. Sestavy: Chorvatsko: Subašič - Vrsaljko, Vida, Lovren, Strinič - Rakitič, Modrič - Rebič (78. Kovačič), Kramarič (60. Brozovič), Perišič - Mandžukič (86. Pjaca). Trenér: Dalič. Nigérie: Uzoho - Abdullahi, Balogun, Troost-Ekong, Idowu - Ndidi, Etebo - Moses, Mikel (88. Nwankwo), Iwobi (62. Musa) - Ighalo (73. Iheanacho). Trenér: Rohr.

Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč

Každý týden můžete získat zajímavé balíčky od značek Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč. Hrajte s námi a získejte hlavní výhru, balíček s...