Chomutov překvapivě vyhrál v Třinci, Liberec doma udolal Plzeň

19:54
TŘINEC/LIBEREC - Hokejisté Chomutova v úvodním utkání čtvrtfinále play off překvapivě zvítězili v Třinci (2:0). Oceláři měli sice více ze hry, na skvěle chytajícího Jána Laca, který vychytal svou druhou nulu v sezóně, nedokázali vyzrát. Úřadující mistr z Liberce doma nezaváhal, Plzeň porazil 3:1. Rozhodující dvoubrankový náskok si vypracoval v první třetině.

Chomutovský kapitán Michal Vondrka se raduje z úvodního gólu. foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Výrazně odlišný vstup do play off prožily nejlepší dva celky základní části hokejové extraligy, na něž ve čtvrtfinále čekaly úspěšné celky z předkola.

Extraliga má nového rekordmana. Plzeňský Kadlec odehrál 1210. utkání

Bílí Tygři vykročili za výhrou v první třetině, ve které si vypracovali dvoubrankový náskok. Díky trefám Branka Radivojeviče a Jakuba Valského to bylo 2:0 pro domácí už ve 12. minutě. Hosté dokázali ve třetí části sice snížit zásluhou Davida Stacha ve 48. minutě, ale vyrovnat se jim nepodařilo. Naopak sami ještě inkasovali o necelé čtyři minuty později.

Obránce Plzně Petr Kadlec nastoupil k 1210. zápasu v nejvyšší soutěži a je novým rekordmanem soutěže. Série hraná na čtyři vítězství bude pokračovat ve čtvrtek opět na severu Čech. Zápas začne v 18 hodin.

Souboj třineckého Daniel Rákos s Brett Flemming, po kterém byl Rákos vyloučen...
Třinecký Cory Cane (v bílém) se snaží překonat chomutovského Jána Laca, kterému...

„Do utkání jsme vstoupili opatrně, protože jsme nevěděli, co s námi pauza udělá. Po pěti minutách jsme rozjezdili nohy, začali bruslit a být silnější na kotouči. Odehráli jsme velmi bojovné utkání. Myslím, že jsme si zasloužili vyhrát,“ řekl domácí trenér Filip Pešán.

Jeho protějšek Ladislav Čihák litoval především první třetiny. „Tu jsme jednoznačně zaspali, přestože prvních tři až pět minut Liberec vypadal zaskočený. My jsme to ale nevyužili. Chtěli jsme jít do tlaku, což se nám nepodařilo. Liberec se poté rozjezdil, přišly dvě chyby a dva góly,“ uvedl plzeňský trenér.

Chomutov dobyl led druhého týmu základní části Třince po přesilovkových gólech útočníků Michala Vondrky a Michala Poletína. Od postupu do nejvyšší soutěže v roce 2012 si Piráti v Třinci připsali vůbec první výhru. Brankář Ján Laco podruhé v sezoně vychytal nulu. Druhé utkání se pod Javorovým bude hrát ve čtvrtek od 17:20.

Souboj třineckého Daniel Rákos s Brett Flemming, po kterém byl Rákos vyloučen na dvě minuty.

Třinci nepomohla k výhře ani velká střelecká převaha (38:12). „Měli jsme dobrý vstup do zápasu. Měli jsme tlak a vytvořili si spoustu šancí, bohužel jsme je neproměnili. Pak jsme dostali trochu kuriózní gól při oslabení. Druhá třetina nebyla moc dobrá. Trápili jsme se v přesilovkách a soupeř odskočil na rozdíl dvou gólů. I v třetí třetině jsme si vytvořili dostatek šancí, abychom s tím něco udělali, ale bez gólů se nedá vyhrát,“ uvedl trenér poražených René Mucha.

Hostující kouč Vladimír Růžička připustil, že jeho svěřenci byli od začátku utkání pod tlakem. Ale do poloviny zápasu dokázali zužitkovat obě nabídnuté přesilovky, což se pro konečný výsledek ukázalo jako zásadní. „Docela dobře jsme bránili, všichni hráči hráli s velkým nasazením a obětavě. Když se domácí dostali do šance, měl vynikající formu brankář Laco. Je to ale jen první utkání. My jsme dnes byli šťastnější tým,“ připustil Růžička.

Výsledky 1. zápasů čtvrtfinále play off hokejové extraligy

HC Oceláři Třinec - Piráti Chomutov 0:2 (0:1, 0:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 16. Vondrka (Rutta, Huml), 25. Poletín (Rutta, Huml). Rozhodčí: Hradil, Pražák - Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 5:8. Využití: 0:2. Diváci: 4978. Stav série: 0:1.

Bílí Tygři Liberec - HC Škoda Plzeň 3:1 (2:0, 0:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 8. Radivojevič (Lakatoš), 12. Valský (Svačina, Vantuch), 51. Bulíř (Radivojevič, Ševc) - 48. Stach (Kadlec, Lev). Rozhodčí: Hribik, Pavlovič - Bláha, Polonyi. Vyloučení: 6:6, navíc J. Vlach (Liberec) 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 7419. Stav série: 1:0.

Další program: Čtvrtek 16. března 17:20 HC Oceláři Třinec - Piráti Chomutov (ČT Sport), 18:00 Bílí Tygři Liberec - HC Škoda Plzeň