Florbalová show: Muži Chodova porazili Vítkovice, mezi ženami to bylo opačně

19:00
PRAHA - Florbalisté Chodova zvítězili v superfinále superligy v pražské O2 areně před rekordní návštěvou 12 144 diváků nad Vítkovicemi 5:4 a slaví premiérový titul. Pražané sice ztratili vedení 2:0, pak prohrávali 2:4, ale po obratu slavili díky vítězné trefě Toma Ondruška z 58. minuty. Chodov se může těšit na říjnový Pohár mistrů ve švédském Borasu.

Chodovští florbalisté slaví první titul. foto: ČTK

Chodov navázal na vítězství v základní části a stal se po šestnáctinásobném šampionovi Tatranu Střešovice a majitelích šesti titulů z Vítkovic teprve třetím klubem v historii, který dosáhl na zlato.

Ostravané nedotáhli svou cestu ke zlatu po pátém místě a vyřazení Střešovic i Mladé Boleslavi po sedmizápasovém boji. Při rekordní čtvrté účasti v superfinále Vítkovice nenavázaly na triumfy z let 2013 a 2014. Dnešní duel rekordním zájmem překonal loňský souboj Tatranu Střešovice s Mladou Boleslaví, který sledovalo 11 073 diváků.

Superfinále play off florbalové extraligy žen: 1. SC Vítkovice - Chodov, 17....

První velkou šanci zlikvidoval v páté minutě vítkovickému Řezaninovi gólman Mück a vzápětí se radoval Chodov. Vávra v souboji u mantinelu odstavil Švajného a trefil se přesně k pravé tyči. I v osmé minutě přišel o balónek opět Švajný, Tyl nabil volnému Dóžovi a Pražané vedli 2:0. Vítkovice hrající rekordní 15. zápas v jednom play off ale vývoj otočily.

K první trefě jim pomohla chyba kapitána Chodova Sýkory, jemuž před brankou sebral balónek Matejčík a po kombinaci s ním zakončil snadno Delong. Tři vteřiny před první pauzou vyrovnal střelou ze středu Řezanina.

Superfinále play off Tipsport superligy florbalistů

Chodov - 1. SC Vítkovice 5:4 (2:2, 1:2, 2:0)

Branky a nahrávky: 5. T. Vávra, 8. Dóža (Tyl), 38. Bouša (Strachota), 47. M. Koutný (Sýkora), 58. Ondrušek (Dóža) - 13. Delong (Matejčík), 20. Řezanina (Jan Šebesta), 27. Delong (Švajný), 35. Jan Šebesta (Hájek). Rozhodčí: Černý, Janoušek. Vyloučení: 0:1. Bez využití. Diváci: 12.144.

Konečné pořadí superligy v sezoně 2015/16: 1. Chodov, 2. Vítkovice, 3. Mladá Boleslav, 4. Bulldogs Brno, 5. Tatran Střešovice, 6. FbŠ Bohemians, 7. Sparta Praha, 8. Panthers Otrokovice, 9. FBC Ostrava, 10. Sokol Pardubice, 11. Sokol Královské Vinohrady, 12. SK Bivoj Litvínov.

Ostravané byli při chuti. Po první pauze trefil Delong tyč a Hájkovi sebral gól skvělým zákrokem Mück. V 27. minutě už po přečíslení se Švajným získal Vítkovicím vedení opět Delong. Vzápětí se sice radoval po Ondruškově střele Chodov, ale předčasně, protože gólu předcházelo chybné rozehrání standardní situace.

Po šancích na obou stranách v 35. minutě udeřili opět Ostravané. Po Hájkově přihrávce mířil před brankovištěm nepokrytý Jan Šebesta do odkryté branky. V 38. minutě snížil střelou od levou mantinelu k protější tyči Bouša.

Ve třetí třetině Vítkovice odolaly při Pešatově vyloučení, ale v 47. minutě bylo vyrovnáno. Sýkorovu přihrávku vzduchem si zpracoval u pravé tyče Martin Koutný a doklepl míč do branky. Ostravané se snažili ještě reklamovat i Dóžovo postavení v malém brankovišti.

Mück pak opět podržel Chodov po pokusech Hájka či Delonga. V závěru se radoval Chodov, když po Dóžově přihrávce rozhodl finále Ondrušek.

Mezi ženami skončil zápas rivalů opačně

V ženském superfinále porazily hráčky Vítkovic obhájkyně triumfu z Chodova 4:3 po samostatných nájezdech a potřetí v historii se radují ze zisku titulu. Před rekordní návštěvou ženské nejvyšší soutěže 8711 diváků rozhodla v nájezdech vítěznou trefou Petra Mandátová. Vítkovice se kvalifikovaly na říjnový Pohár mistryň do švédského Borasu.

Návštěva na pátém superfinále žen překonala loňské maximum 6891 diváků v souboji o zlato mezi Chodovem a Herbadentem Praha 11 SJM. Obhájkyně titulu do utkání vstoupily lépe a ve třetí minutě se ujaly vedení. Chybnou rozehrávku Zuzany Šponiarové vystihla Vrátná a uvolnila Řepkovou, která z úniku překonala lotyšskou gólmanku Višněvskou.

Superfinále play off extraligy florbaliste

1. SC Vítkovice - Chodov 4:3 po sam. nájezdech (2:1, 1:1, 0:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 14. Niemcová (Kiecková), 19. Z. Šponiarová, 40. Pantělejevová (Lankinenová), rozhodující sam. nájezd Mandátová - 3. Řepková (Vrátná), 29. Vojáčková (Klímová), 54. Řepková (Tožičková). Rozhodčí: Petřík, Podlesný. Vyloučení: 3:0. Využití: 0:1. Diváci: 8711.

Konečné pořadí extraligy v sezoně 2015/16: 1. Vítkovice, 2. Chodov, 3. Herbadent Praha 11 SJM, 4. FbŠ Bohemians, 5. Elite Praha, 6. FBC Ostrava, 7. Sokol Brno Židenice, 8. FBC Liberec, 9. Sokol Královské Vinohrady, 10. FBC Jičín, 11. FBS Olomouc, 12. Tatran Střešovice - sestup.

Další možnost měla Vojáčková, ale ve 14. minutě se radovaly po střele Niemcové ze středu Ostravanky. O obrat se postarala Zuzana Šponiarová, která zamířila k levé tyči branky Ranochové.

V druhém dějství se Vítkovice ubránily při vyloučení Šupákové, ale v 29. minutě při trestu Niemcové už vyrovnala z dorážky Vojáčková. Další přesilovku po hře vysokou holí Mandátové Chodov nezužitkoval a Ostravanky udeřily dvě vteřiny před koncem druhého dějství. Pantělejevová se trefila ze standardní situace z dálky od levého mantinelu, když Ranochové stínila ve výhledu před brankou Halfarová.

Pojistit náskok vítězek základní části mohla v 45. minutě Pastušková, ale Višněvská Chodov podržela. Další možnost Vítkovic měla Paloncyová. Vyrovnat mohla Vojáčková a v další šanci ostravského celku neuspěla Mandátová. V 54. minutě tak vynutila prodloužení Řepková tečí střely Tožičkové.

V desetiminutovém nastavení mohla rozhodnout ve prospěch Chodova Vrátná, na druhé straně zase Kiecková a Kociánová. Nerozhodly ani Řepková, Vojáčková a Bachmaierová, vítkovické hráčky měly také řadu nebezpečných pokusů. V rozstřelu se trefily jen Mandátová s Pantělejevovou.