Chodecký maraton ovládl Slovák Matej Toth, Lukáš Gdula byl v průběhu diskvalifikován

17:20
Rio de Janeiro - Favorizovaný Matej Tóth vyhrál chodecký maraton na 50 kilometrů a slovenská výprava díky němu získala druhou zlatou medaili na olympijských hrách v Riu de Janeiro. Úřadující mistr světa zvítězil před Jaredem Tallentem z Austrálie, třetí skončil Japonec Hirooki Arai. Český reprezentant Lukáš Gdula byl diskvalifikován mezi 30. a 35. kilometrem, kdy se pohyboval na rozhraní šesté a sedmé desítky pořadí.

Matej Toth je v Riu druhým slovenským olympijským vítězem. foto: Reuters

Třiatřicetiletý Tóth zvítězil v druhém nejlepším čase letošního roku 3:40:58. Rychleji letos zvládl nejdelší atletickou trať jen světový rekordman Yohann Diniz z Francie, který také v úvodu olympijského závodu udával tempo a v jednu chvíli měl zhruba až dvouminutový náskok. Pak si ale trojnásobný mistr Evropy prožil několik krizí, opakovaně zastavil, dokonce se i na trati zhroutil, přesto došel do cíle jako osmý s téměř šestiminutovou ztrátou.

Nadějný únik se podařil i Tallentovi, ale Tóthovu útoku v závěru nestačil. Jednatřicetiletý Australan se tak musel opět po čtyřech letech spokojit se stříbrnou medailí, byť v Riu startoval jako dodatečně korunovaný obhájce prvenství po letošní diskvalifikaci tehdejšího vítěze Sergeje Kirďapkina z Ruska za doping. Slovenský favorit jej porazil o 18 sekund, Arai zaostal o dalších dvanáct.

Gdula si chybné techniky nebyl vědom. „Musím to zkonzultovat s trenérem, co na to řekne. Přišlo mi, že jsem šel víceméně normálně, jak chodím, a problémy nemívám. Na závodech u nás ani ve světě,“ divil se Gdula. Na náročné trati za vysokých teplot si držel vlastní tempo, ale po chvíli měl žaludeční potíže. „Musel jsem si odskočit, ale to na to velký vliv nemělo, pak jsem se vrátil zpátky do tempa,“ uvedl český chodec.

Tóth je druhým slovenským olympijským vítězem v Riu. Napodobil vodní slalomáře Ladislava a Petera Škantárovy, kteří triumfovali na deblkanoi.

Matej Toth zvítězil v závodě chodců na 50 kilometrů.
Matej Toth je v Riu druhým slovenským olympijským vítězem.