Chicago zvítězilo na ledě Tampy, od Stanley Cupu ho dělí jedna výhra

6:59
TAMPA - Hokejisté Chicaga uspěli ve finále NHL na ledě Tampy Bay 2:1, ujali se v sérii vedení 3:2 na zápasy a od zisku Stanleyova poháru je dělí jedna výhra. K cenné trofeji, kterou můžou Blackhawks vybojovat po dvou letech, přiblížil hosty vítězným gólem ve 42. minutě Antoine Vermette. Série pokračuje šestým duelem v pondělí v Chicagu.

Chicago porazilo hokejisty z Tampy. foto: Reuters

Největší šance první třetiny se zrodily po hrubkách gólmanů. Nejdříve jinak výborný Corey Crawford při rozehrávce zpoza branky trefil Nikitu Kučerova, který měl ale problém puk ze vzduchu zkrotit a zasunout do opuštěné klece. Navíc se ruskému útočníkovi pod nohy vrhl chybující gólman, střet odnesl zraněním a Tampě se po zbytek utkání rozpadl nejúdernější útok soutěže v play off.

Na druhé straně uzdravený Ben Bishop, který v minulém utkání kvůli zranění nechytal, tolik štěstí neměl. Ve snaze zachytit nahozený kotouč se nedohodl se spoluhráčem Viktorem Hedmanem a jejich kolize skončila v levém kruhu pádem. Nešťastné situace využil Patrick Sharp a pohodlně zavezl puk do prázdné branky. Tampa Bay v úvodní části celkově více ztrácela puky, ale aktivnější hosté další chyby soupeře už nedokázali potrestat. I díky pozornému Bishopovi.

Na začátku prostředního dějství mohl náskok Chicaga zvýšit Teivo Teräväinen, v samostatném úniku však neměl dostatečnou rychlost a jeho střela brankou neskončila. Od té chvíle převzala iniciativu Tampa Bay a ze série šancí se ujala nenápadná akce. Křížná přihrávka Jasona Garrisona poněkud překvapivé prošla od levého mantinelu až k zadní tyči a z ostrého úhlu srovnal Valteri Filppula. Domácí pokračovali v náporu, ale i příležitost Ondřeje Paláta už ve druhé třetině skóre neměnila.

Stejně jako v minulých dvou zápasech vstřelilo Chicago v úvodu závěrečné části za nerozhodného stavu gól. Předcházela mu nevyužitá šance domácího útočníka Brendena Morrowa a poté i propadnutí Tampy v útoku, kde se zapomněl taky český zadák Andrej Šustr. Brejkovou situaci zakončil do odkryté branky Vermette.

Domácí následně vrhli vše směrem dopředu a krásnou tečí mohl srovnat Palát. Nebezpečnější ale byli hosté, kteří podnikli do stále otevřenější obrany několik nadějných výpadů. Floridský klub se postupem času už do šancí dostával sporadicky a při více než minutové hře bez brankáře se ani pořádně neusadil v obranném pásmu Chicaga.

VÝSLEDKY NHL:

Tampa Bay - Chicago 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 31. Filppula (Garrison, Stralman) - 7. Sharp (Teräväinen, Toews), 42. Vermette (Versteeg). Rozhodčí: McCauley, Pollock - Amell, Murphy. Vyloučení: 2:1, bez využití. Střely na branku: 32:29. Diváci: 19.204. Hvězdy zápasu: 1. Crawford, 2. Hjalmarsson (oba Chicago), 3. Hedman (Tampa Bay). Stav série: 2:3.