Chicago ve druhém kole play off ukončilo vítěznou sérii Miami

10:22
NEW YORK - Basketbalisté Chicaga Bulls zaskočili favorizované Miami a vyhráli na jeho palubovce první zápas druhého kola play off NBA 93:86. V Západní konferenci naopak San Antonio udrželo dosavadní neporazitelnost ve vyřazovací části ligy, byť domácí výhru 129:127 nad Golden State slavili Spurs až po dvou prodlouženích.

Belinelli a Noah z Chicaga foto: Reuters

Miami po hladkém postupu přes Milwaukee poprvé v play off zakolísalo, přitom ještě šest a půl minuty před koncem utkání domácí vedli o sedm bodů.

Bulls ale další úsek hry vyhráli 11:2 a vedení už nepustili. "Nebudeme se vymlouvat třeba na to, že jsem dlouho nehráli. Hosté si zaslouží kredit, protože v poslední části explodovali 35 body. S tímhle vyhrávat domácí zápasy v play off nebudeme," řekl trenér Miami Erik Spoelstra. Chicago jeho týmu připravilo hořkou porážku i v základní části, kdy ukončilo jeho sérii 27 vítězství. Nyní přerušilo aktuální řadu 12 výher Miami.

Výrazně se na tom podíleli Nate Robinson s 27 body a devíti asistencemi a Jimmy Butler s 21 body a 14 doskoky, ale i další tři hráči Bulls skórovali dvouciferně. To se v sestavě Miami podařilo proti skvělé obraně Chicaga jen Jamesovi (24) a Dwyanu Wadeovi (14).

V San Antoniu se odehrálo obrovské drama, při němž Spurs ještě čtyři minuty před koncem normální hrací doby prohrávali o 16 bodů. Závěr ale ovládli v poměru 18:2 a muselo se prodlužovat. Ani první pětiminutovka neznamenala rozhodnutí, v té druhé strhl vítězství na stranu favorita trojkou 1,2 sekundy před koncem Manu Ginobili.

"Byla to moje teprve druhá trojka v zápase, alespoň dobré načasování. Ta akce nebyla připravená na mě, ale nechali mě volného," řekl argentinský rozehrávač, který do vítězné trefy proměnil jediný z osmi tříbodových pokusů. Se 16 body byl až pátým nejlepším střelcem domácích, Tony Parker dal 28, Daniel Green 22, Tim Duncan 19 a Khawi Leonard 18 bodů.

Warriors byli blízko ukončení série třiceti porážek na palubovce San Antonia, na výhru tam čekají od února 1997. Nevedlo k ní ani 44 bodů a 11 asistencí Stephena Curryho. V základní době minuli hosté osm z devíti posledních střel. "To se musí vyhrát. Nejsme první tým, který prohrál takový zápas, ani poslední. Neznamená to ale, že to budeme akceptovat," litoval kouč Golden State Mark Jackson.

2. kolo play off NBA

• Západní konference - 1. zápas: San Antonio - Golden State 129:127 po druhém prodl.
  • Východní konference - 1. zápas: Miami - Chicago 86:93.