Chicago Stanley Cup neobhájí, končí už v prvním kole

7:30
NEW YORK - Hokejisté Chicaga pohár lorda Stanleyho neobhájí. V letošním play off skončili už v 1. kole poté, co prohráli rozhodující sedmý zápas série na ledě St. Louis 2:3. Blues v 2. kole narazí na Dallas. V druhém pondělním duelu zvítězil Nashville nad Anaheimem 3:1 a vyrovnal sérii na 3:3. O posledním postupujícím se tak rozhodne ve středu v Kalifornii.

Hokejisté Chicaga prohráli rozhodující sedmý zápas série na ledě St. Louis 2:3. foto: Reuters

St. Louis měli povedený vstup do utkání. Už po 60 sekundách je dostal do vedení prvním gólem v letošním play off Jori Lehterä, ve 14. minutě zvýšil na 2:0 obránce Colton Parayko.

Blackhawks, v jejichž sestavě znovu chyběli Michal Rozsíval i Tomáš Fleischmann, se ale nevzdali. Ještě v první třetině snížil Marián Hossa a na začátku druhé třetiny vyrovnal v přesilové hře Andrew Shaw.

Výhru Blues nakonec zařídil gólem ve 49. minutě Troy Brouwer, který sám před brankou nejprve usměrnil přihrávku Robbyho Fabbriho jen do tyčky, na druhý pokus kotouč minul a teprve napotřetí jej dorazil do sítě.

Ironií osudu tak o vyřazení Chicaga rozhodl hráč, který v dresu Blackhawks v roce 2010 vyhrál Stanley Cup.

Brouwer, který hrál uplynulé čtyři sezony za Washington, se trefil v play off poprvé po 24 zápasech. Naposledy skóroval v květnu 2013.

„Byl to asi nejošklivější a zároveň nejlépe načasovaný gól, co jsem kdy dal,“ řekl třicetiletý rodák z Vancouveru, který za Chicago nastupoval v letech 2006 až 2011.

„Dělal jsem si ze sebe srandu, že kdybych tam ten puk nedostal, mohl jsem rovnou skončit s hokejem.“

Čtyři minuty před koncem třetí třetiny dělily hosty centimetry, možná milimetry od vyrovnání.

Brent Seabrook střelou od modré čáry trefil pravou tyčku, od ní puk putoval po brankové čáře do levé tyče a nakonec se odrazil do brankoviště, kde kotouč odpálil do bezpečí Alex Pietrangelo.

„Stihl jsem to na poslední chvíli. Být tam o půl sekundy později, tak soupeř dorážel do prázdné branky,“ oddychl si obránce Blues.

Ti vyhráli zápas č. 7 poprvé po 17 letech. Naposledy v něm uspěli v 1. kole v roce 1999 proti Phoenixu.

„Všechny zápasy byla ohromně vyrovnané a napínavé a snad ve všech to bylo tak, že nakonec rozhodovala jako by náhlá smrt,“ řekl kouč St. Louis Ken Hitchcock.

Slavný autor hororů se stejným jménem by byl opravdu spokojený, vždyť šest ze sedmi duelů v celé sérii skončilo rozdílem jediného gólu.

Výjimkou byl jen šestý zápas, v němž Blues vedli 3:1, ale nakonec v Chicagu prohráli 3:6. „Jsem si jistý, že po tomhle obratu si mysleli, že už nás mají. Vletěli na nás, smazali manko a pak už jsme neměli odpověď. Dnes jsme ji ale našli,“ dodal Hitchcock.

Chicago ztroskotalo v prvním kole poprvé od roku 2012. Ve stejném roce se také naposledy stalo, že takhle brzy vypadl obhájce triumfu z předchozího roku - tehdy to byl Boston.

„Je to pro mě obrovské zklamání. Jako bychom nevypadli v 1. kole, ale ve finále konference. Těžko se s tím člověk smiřuje,“ přiznal trenér Joel Quenneville.

Poprvé v klubové histori si zahrají sedmý zápas hokejisté Nashvillu. Šestý duel proti Anaheimu pro sebe rozhodli dvěma góly ve druhé třetině.

Čtrnáct sekund před jejím koncem sice Kačeři snížili, ve třetím dějství už ale na Pekku Rinneho v brance Predators nevyzráli. V poslední minutě pak zpečetil výhru domácích trefou do prázdné branky Shea Weber.

„Je to úžasný pocit. Moc se na ten sedmý zápas těšíme,“ řekl Weber.

„Když člověk vyrůstal, hráli jsme si s klukama na tyhle sedmé zápasy na ulici za barákem. A snili jsme o tom, jaké by to bylo zahrát si ho doopravdy. A teď je to tady.“

Fanoušky Anaheimu budou před středečním duelem strašit vzpomínky. Ducks totiž v posledních třech letech vypadli z play off pokaždé v utkání číslo sedm na domácím ledě.

„Ale tohle je jiný tým a jiná série. Každou sezonu je to úplně něco jiného. Těšíme se,“ ujistil okolí a nejspíš i sám sebe trenér Bruce Boudreau, jenž ze střídačky dovedl svůj tým k vítězství v sedmém zápase jen jednou. A šestkrát odešel poražen...

Výsledky 1. kola play off

Západní konference
6. zápas: Nashville - Anaheim 3:1 (0:0, 2:1, 1:0)
Branky: 9. Ekholm, 38. Neal, 60. Weber - 40. Kesler. Střely na branku: 26:27. Diváci: 17.113. Hvězdy zápasu: 1. Neal, 2. Rinne, 3. Ekholm (všichni Nashville). Stav série: 3:3.

7. zápas: St. Louis - Chicago 3:2 (2:1, 0:1, 1:0)
Branky: 2. Lehterä, 14. Parayko, 49. Brouwer - 19. Hossa, 24. Shaw. Střely na branku: 26:33. Diváci: 19.935. Hvězdy zápasu: 1. Brouwer, 2. Elliott, 3. Fabbri (všichni Chicago). Konečný stav série: 4:3.

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...