Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Chelsea v Kazani padla, přesto proklouzla do semifinále EL

Petr Čech

19:53aktualizováno  12. dubna 0:09
PRAHA - Fotbalisté Chelsea si zahrají v semifinále Evropské ligy. Po domácí výhře nad Rubinem Kazaň 3:1 sice brankář Petr Čech v odvetě na ruské půdě třikrát inkasoval a jeho tým podlehl 2:3, ale na postup to stačilo. V semifinále jsou i Fenerbahce Istanbul, Benfica Lisabon a Basilej.

Chelsea. Torres se raduje. foto: ČTK

Chelsea a Fenerbahce doplní Benfika po celkovém triumfu 4:2 nad Newcastem. Zápas Basilej postoupila přes Tottenham až po penaltách. Semifinále se bude losovat v pátek ve švýcarském Nyonu.

Chelsea hned v úvodu předvedla, že s umělou trávou v moskevských Lužnikách nebude mít větší problém. Už v páté minutě Lampard vyslal nákopem z vlastní poloviny Torrese, který ještě před šestnáctku přehodil vyběhnutého brankáře Ryžikova. Španělský útočník navázal na dvě trefy z prvního utkání.

Domácí si největší šanci prvního poločasu schovali až do nastaveného času, ale nebezpečný přízemní pokus kapitána Karadenize zlikvidoval výborným zákrokem Čech.

Kazani se povedl nástup do druhého poločasu a v 51. minutě se prosadil razantní hlavičkou Marcano. Chelsea však rychle odpověděla a už za čtyři minuty zakončil akci Lamparda a Ramirese další střelec z Londýna Moses.

NEPRODLUŽUJE SE. Mosesův gól na 1:2 rozhodl o postupu Chelsea v 90 minutách.

Hráči Rubinu zareagovali na vedení Chelsea i podruhé. Na Ansaldiho centr z levé strany si naskočil Karadeniz a opět hlavou překonal Čecha. Anglický tým ve vzduchu zaostával a brzy mohl inkasovat potřetí, druhý pokus Marcana se však otřel o tyčku.

Domácí čtvrthodiny před koncem přeci jen duel zdramatizovali třetím gólem. Azpilicueta v pokutovém území fauloval střídajícího Rjazanceva, rozhodčí nařídil stejně jako v prvním duelu penaltu, z níž Čecha opět překonal Natcho.

Kazaň potřebovala k postupu dvě branky, ale Chelsea ji už do další vyložené šance nepustila. "Blues" si tak uchovali šanci stát se prvním týmem v historii, jenž po vítězství v Lize mistrů uspěje následující rok i v Evropské lize.

Lazio hrálo za zavřenými dveřmi kvůli rasismu svých fanoušků podruhé za sebou, ale tentokrát nedokázalo napodobit minulý triumf 3:1 nad Stuttgartem. Kozák opět nastoupil v základní sestavě domácích, ale žádnou ze svých šancí neproměnil, do statistik se zapsal jen žlutou kartou a zůstal v soutěži na osmi brankách.

Římané se v utkání pod vedením českého rozhodčího Pavla Královce dostali do vedení po hodině hry, když Lulič hlavou zužitkoval Candrevův centr. Laziu v té chvíli stačilo k prodloužení jediný gól. Ten však vstřelil v 73. minutě hostující Erkin. Přemožitel Plzně z osmifinále si zahraje semifinále evropské soutěže poprvé v historii. Benfika remízou 1:1 v Newcastlu potvrdila výhru 3:1 z Lisabonu a po dvou letech si zahraje o finále EL. Domácí poslal do vedení v 71. minutě Cissé, ale porážku Portugalců odvrátil v nastavení Salvio.

Výsledky odvetných čtvrtfinále Evropské ligy

Rubin Kazaň - Chelsea 3:2 (0:1)
Branky: 51. Marcano, 62. Karadeniz, 75. Natcho z pen. - 5. Torres, 55. Moses. Rozhodčí: Aydinus (Tur.). První zápas: 1:3, postoupila Chelsea.

Lazio Řím - Fenerbahce Istanbul 1:1 (0:0)
Branky: 60. Lulič - 73. Erkin. Rozhodčí: Královec (ČR). První zápas: 0:2, postoupilo Fenerbahce.

Newcastle - Benfica Lisabon 1:1 (0:0) Branka: 71. Cissé - 90.+2 Salvio. Rozhodčí: Bebek (Chor.). První zápas: 1:3, postoupila Benfica.

Basilej - Tottenham 2:2 po prodl. (2:2, 2:1), na penalty 4:1
Branky: 27. Salah, 41. Dragovic - 23. a 83. Dempsey. Rozhodčí: Benquerenca (Portug.). ČK: 90. Vertonghen (Tottenham). První zápas: 2:2, postoupila Basilej.

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...