Chelsea poprvé v lize doma prohrála, Liverpool opět uspěl v derby

18:30aktualizováno  20:30
LONDÝN - Fotbalisté Chelsea poprvé v tomto ročníku anglické ligy prohráli na domácím hřišti. Lídra soutěže překvapil v 30. kole šestnáctý celek tabulky Crystal Palace, který zvítězil 2:1. Liverpool porazil v městském derby Everton 3:1 a posunul se na třetí místo. Everton čeká na vítězství na půdě svého rivala už téměř 18 let.

Zklamaný manažer Chelsea Antonio Conte. foto: Reuters

Chelsea přitom začala utkání s Crystal Palace ideálně. V 5. minutě se zblízka prosadil Cesc Fábregas, ale už o šest minut později byl stav naruby po gólech Wilfrieda Zahy a Christiana Bentekeho. Belgický útočník ve službách Crystal Palace se trefil na Stamford Bridge ve třetím utkání za sebou a vždy za jiný klub.

Anglická fotbalová liga - 30. kolo

Liverpool - Everton 3:1 (8. Mané, 31. Coutinho, 60. Origi - 28. Pennington), Burnley - Tottenham 0:2 (66. Dier, 77. Son Hung-min), Chelsea - Crystal Palace 1:2 (5. Fábregas - 9. Zaha, 11. Benteke), Hull - West Ham United 2:1 (53. Robertson, 85. Ranocchia - 18. Carroll), Leicester - Stoke 2:0 (25. Ndidi, 47. Vardy), Manchester United - West Bromwich 0:0, Watford - Sunderland 1:0 (59. Britos), Southampton - Bournemouth 0:0.

Zaváhání Chelsea využil Tottenham, jenž po dvou gólech z druhého poločasu porazil Burnley 2:0 a snížil svou ztrátu z druhého místa na sedm bodů. Liverpool, který má nejproduktivnější útok Premier League, udeřil v 228. derby už v osmé minutě.

Sadio Mané si na polovině hřiště narazil míč s Robertem Firminem a přímočarou individuální akci zakončil přesnou střelou do protipohybu brankáře Joela Roblese. Senegalský útočník skóroval i v druhém liverpoolském derby v tomto ročníku, prosincové utkání na půdě Evertonu rozhodl gólem v 94. minutě.

Everton vyrovnal v 28. minutě, v prvním ligovém startu v sezoně se trefil z dorážky po rohovém kopu Matthew Pennington. Pro mladého obránce to byl první ligový gól v kariéře. Radost hostům ale nevydržela dlouho - o čtyři minuty později předvedl překrásnou akci Coutinho, jenž obešel dva bránící protihráče a umístěnou střelou zakroutil míč přímo do šibenice.

Philippe Coutinho z Liverpoolu slaví gól v derby proti Evertonu.

Po přestávce musel ze hry odstoupit zraněný Mané, kterého ale skvěle nahradil Divock Origi. Belgický útočník se po pouhých 200 vteřinách na hřišti opřel z hranice vápna do míče a potřetí překonal Roblese.

Trenér Liverpoolu Jürgen Klopp měl pro své svěřence jen slova chvály, před koncem zápasu ho ale rozčílili vlastní fanoušci, kteří vyvolávali jeho jméno.

„Vzhledem k mé povaze se může zdát, že jsem rád středem pozornosti, ale je to přesně naopak. Dokud není konec zápasu, nesmíme slavit. Už jednou se nám to skoro vymstilo v zápase s Arsenalem,“ uvedl Klopp.

Obhájce titulu Leicester si připsal čtvrté vítězství v řadě, tentokrát zdolal na svém hřišti Stoke 2:0. Nejprve se prosadil v 25. minutě dalekonosnou ránou Wilfred Ndidi, konečnou podobu dal výsledku po přestávce pohotovým volejem Jamie Vardy.