27. května 2013 13:35 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Chci pozitivní obraz české ligy, říká Dušan Svoboda

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Dušan Svoboda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dušan Svoboda | foto: ČTK

PRAHA Český fotbal nemá pozitivní obraz. To chce změnit Dušan Svoboda, který hodlá v blížících se volbách do výkonného výboru fotbalové asociace obhájit pozici místopředsedy za profesionální kluby. Věří, že česká liga může fungovat jako jiné evropské soutěže.

"Ano, bude to běh na dlouhou trať. Ale když budeme dostatečně vytrvalí, tak neexistuje reálný důvod, proč by naše snažení nemělo vést k nějakému výsledku," tvrdí.

Co to znamená?
V Evropě podstatnou část rozpočtů tvoří příjmy od fanoušků, tedy zákazníků, ať tam počítáme příjmy z prodeje vstupenek, merchandisingu a nebo placených kanálů. U nás na to kluby úplně rezignovaly.

Proto se snažíte fanoušky přilákat novými projekty?
Upřímně řečeno - to, co jsme v poslední době udělali, není nic, kvůli čemu by nám měl někdo tleskat. Jen doháníme dluhy z minulosti.

Jak to myslíte?
Třeba fungující internetové stránky... To přeci pro profesionální soutěž musí být naprostou samozřejmostí. A je toho víc. Třeba ankety Hráč a trenér měsíce nebo charitativní projekt Zelený život. Ten je pěkný, mám z něj radost, ale měl tady být mnohem dřív. To všechno pomáhá utvářet pozitivní obraz ligy. To, že s fotbalem jsou spojené nejrůznější aféry je bohužel fakt a neplatí to jen pro Česko. Změnit se to dá obtížně, protože fotbal je mediálně vděčné téma. Ale vytvářet pozitivní témata je možné, vždyť jen těch pár projektů vygenerovalo stovky pozitivních záznamů v mediích. Je třeba na tom systematicky pracovat dál a obraz fotbalu se začne měnit.

Ve volbách do výkonného výboru proti vám kandiduje zkušený funkcionář Jaromír Šeterle. Co na svého soupeře říkáte?
Cítil podporu, tak kandiduje. Ale ještě jsem od něj neslyšel jediný návrh. Mám pocit, že jen neguje to, co říkám já. Ano, můj program může někomu připadat idealisticky a netvrdím, že mám patent na jediné správné řešení, ale jsem přesvědčený, že pokud nepřijde rychle změna, tak tady bude fotbal dál upadat. Jaromír říká, že stávající stav je dobrý, stačí vyměnit pár lidí, udělat pár dílčích změn a všechno bude super. Já tvrdím, že je nutná systémová změna.

Je pravda, že ve volbách se kandidáti neobejdou bez podpory silného zákulisního hráče Romana Berbra?
Má velký vliv, ale místopředsedu za profesionální kluby volí přímo zástupci klubů. V české komoře je však vliv Romana enormní.

Ale šušká se, že Šeterleho podporuje nejen Berbr, ale i Tomáš Paclík a Starka.
Také jsem to zaslechl. Je otázkou, kdo za Jaromírem Šeterlem stojí. To jeho pozadí není úplně jasné. Hraje trochu hru na nezávislého kandidáta, ale pokud se někdo pohybuje v českém fotbale dvacet let, tak nezávislý být nemůže.

Kdo stojí za vámi?
Nezávislý je jen Bill Gates, americký prezident a papež. Všichni ostatní jsme na někom závislí. Myslím, že já jsem čitelný kandidát. Za mnou stojí Sparta a další velké kluby. Moje zázemí je transparentní a pak je taky snadno kontrolovatelné mé jednání, permanentně jsem byl v minulosti pod tlakem, zda nějak nestraním Spartě.

Nedémonizuje se trochu pověst Romana Berbra?
Jeho vliv v českém fotbale je extrémně velký. Ale je třeba říct, že s vlivem se člověk nerodí, ale musí si ho získat. A Roman Berbr ho nezískal přes noc. Je za tím hodně práce. Kdyby tomu někdo jiný věnoval tolik úsilí a času, tak by ten vliv získal taky. Pak je to o tom, jak s tím vlivem člověk nakládá.

Dušan Svoboda

Osmatřicetiletý fotbalový funkcionář je místopředsedou představenstva Sparty a předsedou Pražského fotbalového svazu. V poslední době se o něm nejčastěji mluví v souvislosti s nápady Ligové fotbalové asociace, které předsedá. V  červnových volbách do výkonného výboru FAČR bude obhajovat pozici místopředsedy za profesionální kluby. Jeho protikandidátem je Jaromír Šeterle.

Je dobře, že kandiduje na pozici místopředsedy za Čechy?
Myslím, že to dobře je. Minimálně v české komoře má největší vliv. A tak by taky měl mít největší politickou odpovědnost.

Takže ho ve výkonném výboru uvidíte radši než Jindřicha Rajchla, který kandiduje proti němu?
Není to o tom, koho bych tam radši viděl já. Ale je logičtější, když bude místopředsedou Roman Berbr než někdo, koho místopředsedou nechá zvolit. To se minimálně v minulých volbách stalo.

Není špatně, že ve vedení fotbalu zůstávají tihle dlouholetí šíbři a ne lidé, kteří by do toho vnesli svěží vítr?
To je pravda, ale mladá krev si musí zajistit podporu. Někteří už příležitost dostali. Třeba Karel Poborský, který ale teď řekl, že už kandidovat nehodlá.

Anebo Markéta Haindlová.
Ta to dopracovala tak daleko, že ani nedostala podporu do těchto voleb. Je hezké říct, že by tam měli být mladí lidé, ale je to složitý politický mechanismus a musíte mít dostatečné zázemí, trpělivost a dát tomu hodně energie, abyste se tam mohl prosadit.

Co vůbec říkáte na přestřelku mezi Markétou Haindlovou a Miroslavem Peltou s Romanem Berbrem, které obvinila, že český fotbal stahují nazpátek?
Je komické, že to říká právě ona. Vždyť do revizní komise se dostala díky hlasům Romana Berbra. Ona na té valné hromadě ani nebyla. Neustále se ohání tím, jak to transparentně funguje někde venku, ale sama se nechala zvolit, jak by řekl předseda Pelta, takzvaně na klíč, a tehdy jí to přišlo normální.

Je schopná, nebo neschopná fotbalová funkcionářka?
To hodnotit nechci. Každopádně výsledkem jejího působení ve fotbale je to, že nezískala ani deset nominací do blížících se voleb.

Jak mají fanoušci změnit pohled na fotbal, když tam zůstávají stále ti stejní lidé?
Fanoušci dávají najevo, že se jim řízení českého fotbalu nelíbí. Fotbal má špatný obraz. Myslím, že i kvůli tomu u nás vlastně neexistují sponzoři, ale jen hrstka mecenášů. Změnu může vyvolat jen ekonomický tlak.

Proč veřejnost vnímá český fotbal tak negativně?
Za těch dvacet let jsme zanedbali pozitivní propagaci. Přitom po sportovní stránce se nemáme za co stydět. Ale těch negativních kauz byla celá řada a my jsme se tomu neefektivně bránili. A také to souvisí ještě s jednou věcí.

Povídejte.
Český fotbal je tak trochu politická instituce. Ani v reálné politice neznám žádnou politickou strukturu, která by měla pozitivní mediální obraz. Proto se snažím, aby se profi fotbal ze sféry té politiky dostal mimo.

Říkáte si, jestli v takovém prostředí má vaše práce vůbec smysl?
Někdy si to samozřejmě říkám, ale okamžitě takové myšlenky zaháním. Pořád jsem přesvědčený, že se něco dá změnit a posunout. Ale uvidíme, jestli se mi vůbec podaří obhájit pozici ve výkonném výboru. V těch mých návrzích a nápadech mě musí podpořit i zástupci klubů. Bez jejich vůle to změnit nejde.

S čím budete obcházet jednotlivé kluby?
Snažím se ukázat svou představu. Za rok například končí platnost stávajících smluv s našimi partnery a až tehdy se ukáže, jestli jdeme správným směrem.

Jedním z vašich silných témat je osamostatnění ligy...
...a to z jednoho prostého důvodu. Samostatná liga je totiž všude jinde naprosto normální. V drtivé většině fotbalově rozvinutých zemích tento model funguje. Tak proč ne u nás?

Naopak Jaromír Šeterle je proti. Budou volby takovým referendem, o co stojí kluby?
I tak se to asi dá interpretovat.

Proč o samostatnou ligu tak stojíte?
Myslím, že by o sobě měly rozhodovat přímo kluby. Lidé v první a druhé lize jsou dostatečně kompetentní, aby toho byli schopní. Bylo by to jen o nás, už bychom nemohli svalovat vinu za nepovedené věci na někoho jiného. Jsem si jistý, že samostatná liga pomůže postavit profesionální fotbal na obchodní bázi.

Také prosazujete jednotný čas výkopu.
To už je jeden konkrétní krok, kterých je třeba udělat spousty. Musíme do toho vnést pořádek. Fanoušci jsou ochotní přizpůsobit svůj víkendový program fotbalu. Ale musí být zvyklí, kdy jejich klub hraje. Vždyť ani já - zástupce ligy a funkcionář Sparty - mnohdy nevím, v kolik hrajeme. To se mi zdá nenormální.

Můžou jednotné termíny výkopu fungovat už od příštího ročníku?
Teď na jaře už jsme si to jednou zkusili a měli jsme pozitivní ohlasy. Když do toho budu moci mluvit, tak bychom to na podzim chtěli párkrát zopakovat. A od jara už by to mohlo být nastálo. Ale všechno je podmíněné vstřícností našich partnerů, protože nynější smlouvy platí až do června příštího roku a dost nás v tom limitují, musí dojít ke shodě více subjektů.

Fotbal bude prodávat i televizní práva. Jsou čtyři přenosy akorát?
Normální by bylo z osmi zápasů dělat osm přímých přenosů. Tak to funguje jinde v Evropě. My teď sice máme prodané všechny zápasy, ale televize vysílají jen polovinu z nich. Ale myslím, že k tomu se jednou také postupně dopracujeme.

Bylo by to pro diváka atraktivní?
Minulý týden jsem viděl zápas Viktoria Žižkov - Bohemians. I když to byla jen druhá liga, tak to byl atraktivní a zajímavý zápas.

A neovlivnilo by to návštěvnost na stadionech?
I když někdo může mít opačný názor, tak já jsem přesvědčený, že ne. Zápas u televize a zápas na stadionu - to jsou dva naprosto jiné zážitky. V obýváku prostě takovou atmosféru mít nebudete. Jinde v Evropě jsou přenosy ze všech zápasů a stejně mají plné stadiony...

Nemohl byste víc věcí změnit jako předseda asociace? Neplánujete jednou kandidovat na nejvyšší pozici?
To považuji za skoro vyloučené. Jednak prvně musím ve fotbale něco dokázat a potom mě pozice v profi fotbale baví víc.

Petr Šedivý, vrb
  • 0Diskuse


HET liga - 12. kolo

27.10. Karviná 20:15 Viktoria Plzeň
28.10. Sigma Olomouc 17:00 Teplice
28.10. Bohemians 1905 17:00 Fastav Zlín
28.10. Zbrojovka Brno 17:00 Dukla Praha
28.10. Slovan Liberec 17:00 Jablonec
29.10. Mladá Boleslav 15:00 Vysočina Jihlava
29.10. 1.FC Slovácko 15:45 Slavia Praha
29.10. Sparta Praha 18:00 Baník Ostrava

HET liga

Tým Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 11 11 0 0 24:3 33
2. SK Slavia Praha 11 6 4 1 16:4 22
3. SK Sigma Olomouc 11 6 4 1 18:8 22
4. FC Slovan Liberec 11 6 2 3 16:11 20
5. AC Sparta Praha 11 5 3 3 12:7 18
6. FK Jablonec 11 4 5 2 17:11 17


REGISTRACE NA SERVERU LIDOVKY.CZ, NEVIDITELNÉM PSU A ČESKÉ POZICI

SMS Registrace

Diskuse LN jsou pouze pro diskutéry, kteří se vyjadřují slušně a neporušují zákon ani dobré mravy. Registrace je platná i pro servery Neviditelný pes a Česká pozice. více Přestupek znamená vyřazení Vašeho telefonního čísla z registrace a vyřazený diskutér se již nemůže přihlásit ani registrovat pod stejným tel. číslem. Chráníme tak naše čtenáře a otevíráme prostor pro kultivovanou diskusi.
Viz Pravidla diskusí. schovat

Jak postupovat

1. Zašlete SMS ve tvaru LIDOVKY REG na číslo 900 11 07. Cena SMS za registraci je 7 Kč. Přijde Vám potvrzující SMS s heslem.

2. Vyplňte fomulář, po odeslání registrace můžete ihned diskutovat

Tel. číslo = login,
formát "+420 xxx xxx xxx"
Kód ze SMS je rovněž heslo
Vaše příspěvky budou označeny Vaším jménem, např. K. Novák.
* Nepovinný.
Odesláním souhlasíte s Pravidly diskusí.

Najdete na Lidovky.cz