Chaos v Norsku. Čeští fotbalisté mají bod, na severu však byli blízko debaklu

19:45aktualizováno  22:43
OSLO - Čeští fotbalisté potřebovali k vylepšení postupových šancí minimálně do baráže o MS 2018 v Norsku vyhrát, mohou však děkovat především gólmanovi Tomáši Vaclíkovi a v koncovce nemohoucímu soupeři, že získali bod za remízu 1:1. Češi tak mají šanci na postup na šampionát do Ruska opět výrazně nižší, na druhé Severní Iry nyní ztrácejí už čtyři body.

Jaromír Zmrhal (vlevo) odkopává míč před Alexanderem Toftem Soderlundem, přihlíží Tomáš Souček. foto: Reuters

Velké rozčarování. Úplně jsme vypadli z role, stěžuje si po propadáku Jarolím

Čtyři kola před koncem skupiny C tak už Češi nemají postup do baráže ve svých rukou. Postup jim přinesou zřejmě jen čtyři výhry včetně duelu s Německem.

Svěřenci trenéra Karla Jarolíma přitom vedli po gólu Theodora Gebre Selassieho ze 36. minuty, ale v 55. minutě proměnil Alexander Söderlund pokutový kop po faulu Tomáše Sivoka.

Norsko tak bodovalo teprve podruhé z posledních osmi zápasů. I tak už je v podstatě bez šancí na postup.

ONLINE reportáž si přečtěte ZDE

Vzhledem k výhře Severního Irska v Ázerbájdžánu potřebovali Češi v Oslu zvítězit, aby si udrželi boj o druhé místo ve své režii. První půlhodina však byla spíše oťukáváním z obou stran. Hosté sice drželi míč a kombinovali, ale nedostávali se do finální fáze.

Dlouho tak byla jediným střeleckým pokusem mezi tři tyče rána Daridy, který ale jen vyzkoušel pozornost klubového spoluhráče Jarsteina v norské brance. Na druhé straně pálil vedle Tarik Elyounoussi.

Kvalifikace o MS - skupina C:

Norsko - Česko 1:1 (0:1)
Branky:
55. Söderlund z pen. - 36. Gebre Selassie. Rozhodčí: Marriner - Bennett, Nunn (všichni Angl.). ŽK: Johansen - Souček, Krejčí, Hořava. Diváci: 12.179.
Norsko: Jarstein - Svensson, Nordtveit, Reginiussen (33. Valsvik), Aleesami - M. Elyounoussi, Berge, Johansen, Berget (61. Dähli) - T. Elyounoussi, Söderlund (72. Johnsen).
Česko: Vaclík - Kadeřábek, Sivok, Brabec, Gebre Selassie - Darida (79. Hořava), Souček - Krejčí, Dočkal, Zmrhal (43. Jankto) - Krmenčík (63. Schick).

Ázerbájdžán - Severní Irsko 0:1

Německo - San Marino 7:0

Až po půlhodině hry začali Češi domácím více zatápět. Tečované střely Daridy a Krmenčíka ještě stačil domácí gólman vytáhnout, ale v 36. minutě už hosté udeřili.

Darida rychle rozehrál standardní situaci do křídla na volného Kadeřábka, který nacentroval, norská obrana zapomněla na Gebre Selassieho a český levý bek ve skluzu zamířil pod břevno.

Brémský zadák tak potvrdil střeleckou formu: šlo už o jeho třetí gól z posledních pěti zápasů včetně klubu a šestý na jaře. Norsko však mohlo rychle odpovědět po brejku, když obraně unikl Söderlund, ale z úhlu Vaclíka nepropálil.

V 51. minutě mohl české vedení potvrdit Souček, který se na hranici pokutového území dostal k odraženému míči, jeho tvrdá rána však pouze zatřásla břevnem.

Místo toho přišlo vyrovnání. Tarik Elyounoussi využil zaváhání české obrany po vzdušném souboji, vnikal do vápna a po Sivokově faulu odpískal sudí penaltu. Tu Söderlund chladnokrevně proměnil ranou pod břevno.

A o chvíli později mohlo být ještě hůř, když Sivok obrovskou hrubkou namazal Norům a ti běželi dva sami na Vaclíka. Tarik Elyounoussi však místo přihrávky Söderlundovi zkusil střelu a český gólman ho vychytal.

Češi se radují z gólu Thea Gebre Selassieho.
Jaromír Zmrhal (vlevo) a Tomáš Souček (vpravo) radují z gólu Thea Gebre...

Češi znervózněli a rázem se obraz hry úplně otočil. Norsko tlačilo a v českém vápně vznikaly nebezpečné závary. Hosté se často bránili a k útočení se dostávali sporadicky. Navíc se zranil Darida a musel střídat.

Češi už se k ohrožení domácí branky nedostali, naopak v nastavení ještě zabránil prohře dalším zákrokem Vaclík.

1.Německo660027:118
2.Severní Irsko641111:213
3.Česko62319:59
4.Ázerbájdžán62133:97
5.Norsko61146:104
6.San Marino60061:300

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...