Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav

Čeští mladíci znovu zvládli penaltové drama

9:03
EDMONTON - Historický úspěch si na světovém šampionátu v Kanadě připsali čeští fotbalisté do 20 let. V dnešním čtvrtfinále nečekaně vyřadili favorizované Španělsko a poprvé si na mistrovství zahrají o medaili.

Petr Janda uniká Španělu Crespovi. foto: ČTK

Zápas v Edmontonu rozhodovaly až pokutové kopy, které Češi stejně jako proti Japonsku vyhráli 4:3. Po 90 minutách skončil duel bez branek, v prodloužení se trefili nejprve Kalouda a pak Španěl Mata. V semifinále čeká mladíky ve čtvrtek v 1:45 SELČ Rakousko.

Trenér Miroslav Soukup, který po postupu přes Japonce přišel o většinu svých vlasů, poskládal tradiční sestavu z předchozích utkání šampionátu. Oproti osmifinálovému duelu provedl český kouč jen jedinou změnu, když místo Gecova poslal na pravý kraj zálohy Mičolu.

Mladíci jako by zapomněli na březnovou porážku 1:3 z přípravného utkání a proti jasnému favoritovi začali na stadionu v Edmontonu, který si před mistrovstvím vyzkoušeli v přípravném duelu s Kanadou, nečekaně aktivně.

Češi se snažili držet míč daleko od své branky, aby se nedostali pod očekávaný španělský nápor. Do bezhlavého útočení se však Soukupovým svěřencům příliš nechtělo, a tak
byly poloprázdné tribuny šedesátitisícového stadionu v Edmontonu svědkem opatrné a takticky vedené partie. Po dvaceti minutách jako by se Španělé v neznámém prostředí, kde se na rozdíl od českých mladíků představili poprvé, postupně rozkoukali.

Těžiště hry se přesunulo na českou polovinu, ovšem na pořádnou šanci si museli diváci počkat až do 30. minuty. To si slalomem proklestil cestu do pokutového území Crespo, ale jeho přízemní střelu Petr zlikvidoval. Nejlepší střelec šampionátu Adrian Lopez na následnou dorážku nedosáhl. A když v poslední minutě úvodního dějství přestřelil Mata, šlo se do kabin za bezbrankového stavu.

Loňští evropští šampioni do 19 let zahájili druhé dějství náporem a už po třech minutách se mohli dostat do vedení. Mazuch při odkopu trefil Granera, který běžel sám na Petra, ovšem svoji slabou střelu poslal několik metrů mimo.

Za pět minut pak mohlo udeřit na opačné straně: skvěle hrající Kubáň našel svým přesným centrem Fenina a brankář Adan jen sledoval, jak jeho hlavička jen těsně míjí růžek španělské svatyně. Češi se precizní defenzivou postupně vymanili z tlaku a hlavní dění se opět přesunulo mezi šestnáctky.

Z nudné podívané, v níž nervózní Španělé marně dobývali českou branku, vybočila trojice okamžiků z osmé desetiminutovky. V 77. minutě nejprve pálil nad Lopez, vzápětí ho napodobil Janda a pak mladíci přežili klinickou smrt. Míč z pravé strany doputoval až před prázdnou Petrovu branku, ovšem kanonýr Lopez nepochopitelně z metru trefil jen tyč.
Španělé tak poprvé na šampionátu nedali v 90 minutách gól a stejně jako

Čechy je čekalo druhé prodloužení na turnaji. V něm po devíti minutách vystrašil Petra nepříjemnou střelou Javi Garcia, ale za čtyři minuty nečekaně udeřilo na druhé straně.
Španělský brankář špatně vyběhl při Jandově rohu a Kalouda svým třetím gólem na turnaji přiblížil Čechy vysněnému semifinále. Španělé okamžitě zařadili na nejvyšší rychlostní stupeň a ve 105. minutě mohli srovnat, jenže Pique trefil hlavou břevno. Po pěti minutách druhé části nastavení už však český tým kapituloval: střídající Bueno orazítkoval přízemní střelou tyč a Mata doklepl do sítě.

Čechy tak podruhé čekal penaltový rozstřel a stejně jako v osmifinále proti Japonsku v něm uspěli. Zatímco Soukupovi hráči byli stoprocentní, Marc Valiente orazítkoval břevno a dostal své spoluhráče pod tlak. Ten neunesl poslední španělský střelec Pique, a Češi tak mohli slavit senzační postup do semifinále.

ČR "20" - Španělsko "20" 1:1 po prodl. (0:0, 0:0), na penalty 4:3
Branky: 103. Kalouda - 110. Mata. Penalty proměnili: Fenin, Suchý, Kúdela, Pekhart - Mata, A. Gonzalez, Javi Garcia. Neproměnili: Marc Valiente, Pique. Rozhodčí: Irmatov - Rasulov (oba Uzb.), Kochkorov (Kyrg.). ŽK: Kúdela, Střeštík, Mičola, Kubáň, Petr - Javi Garcia, Adrian Lopez.
ČR: Petr - Kúdela, Mazuch, Šimůnek, Kubáň - Mičola, Kalouda (107. Gecov), Suchý, Janda (118. Cihlář) - Fenin, Střeštík (66. Pekhart). Trenér: Soukup.
Španělsko: Adan - Barragan, Marc Valiente, Pique, Crespo - Javi Garcia, Mario Suarez (95. A. Gonzalez) - Mata, Granero (56. Toni Calvo), Adrian Lopez (81. Bueno) - Capel. Trenér: Melendez.