Čeští mladící selhali v penaltách, na mistrovství světa končí

19:31aktualizováno  22:57
PRAHA - ROZHOVOR S KOUČEM DOVALILEM Čeští fotbalisté do 20 let nezopakují dva roky starý "kanadský zázrak". Obhájci stříbrných medailí z posledního mistrovství světa v Egyptě vypadli na penalty s výběrem Maďarska již v osmifinále. Vítěz se v pátek utká v boji o semifinále s Itálií.

Maďarská radost. foto: ČTK

OSMIFINÁLE MS 20

Maďarsko "20" - Česká republika "20" 2:2 po prodl. (1:1, 1:1), na pen. 4:3
Branky: 15. Kiss, 99. Koman - 26. Vošahlík, 92. Rabušic. Penalty proměnili: Presinger, Koman, Gosztonyi, Balajti - Rabušic, Čelůstka, Vošahlík. Neproměnili: Szabó, Németh - Mareček, Morávek, Řezník. Rozhodčí: Mohd Salleh (Malaj.) - Borikut (Thaj.), Mu Jü-sin (Čín.). ŽK: Ádam Simon, Presinger, Balajti, András Simon - Mazuch, Vošahlík. Diváci: 7000.

Maďarsko: Gulácsi - Dudás (96. Balajti), Szekeres, Szabó, Presinger - Gosztonyi, Kiss, Ádam Simon (60. Zambo), Koman - Futács (60. András Simon), Németh. Trenér: Egervári.

ČR: Vaclík - Čelůstka, Hošek, Mazuch, Lecjaks - Vácha (101. Řezník), Morávek, Mareček, Fabián (85. Zeman) - Chramosta (67. Rabušic), Vošahlík. Trenér: Dovalil.

V zajímavém duelu se jako první dostali do vedení mladí Maďaři, když již v patnácté minutě otevřel skóre střelou z dálky Kiss. Nutno podotknout, že zaslouženě,

DOVALIL: V POSTUP JSEM VĚŘIL

"Odjedeme z Egypta takoví rozpolcení. Základní cíl, postoupit ze skupiny, jsme splnili. Ale většina z nás tajně doufala ve čtvrtfinále. I já jsem věřil, že náš tým má sílu na to do něj postoupit. Proto v nás teď převládá zklamání, ten poslední krůček k opravdovému úspěchu se nám nepodařilo udělat," řekl kouč Dovalil po utkání.

Hráče po utkání utěšoval poté, co nezvládli penaltový rozstřel. "Za to kluky lze jen těžko vinit. Navíc je nedali Mareček, Morávek a Řezník, což jsou charakterově výborní lidé a poctiví hráči. Bohužel takový je fotbal, předloni v Kanadě jsme dvakrát na penalty postoupili dál, teď se to otočilo. Když nedáme tři penalty ze sedmi, tak asi na úspěch myslet nemůžeme. Musíme zvednout hlavu a jít dál," nabádal Dovalil.

S většinou hráčů potká i v reprezentační jednadvacítce. Dovalila mrzelo, že Češi zápas na svoji stranu nestrhli už v normální hrací době, kdy sice nejprve prohrávali, ale pak Vošahlík vyrovnal a mužstvo mělo dost dalších dobrých šancí. "Myslím, že jsme byli trochu lepší než soupeř, o to víc mě to mrzí. Mohli jsme to rozhodnout v normální hrací době. Nebo jsme si neměli nechat tak brzy vyrovnat v prodloužení," zakončil hodnocení utkání český kouč.             (čtk)

Maďaři vstoupili do utkání lépe než český výběr a již po několika minutách zvonila za Vaclíkem tyč po přímém kopu Komana.

Výběr kouč Dovalila se ovšem rychle vzpamatoval a v 26. minutě potvrdil parádní formu Vošahlík, který srovnal. Od té chvíle si mírnou převahu udržovali čeští mladící, gólově ji do konce poločasu nepotvrdili.

To se i přes několik šancí na obou stranách nepovedlo ani ve druhém poločase. Utkání tak dospělo do prodloužení, ve kterém se již po devadesáti vteřinách prosadil Rabušic. Češi poprvé v utkání vedli, ale jen sedm minut. To se k přímému kopu postavil Koman a napodruhé se již z výhodné pozice nemýlil.

Téměř vzápětí mohl dostat obhájce stříbra do vedení Řezník, obrovskou šanci zazdil mizerným zakončením. Musely tak rozhodnout až pokutové kopy. Že v nich Češi tentokrát nepotvrdí pověst národa, který v této disciplíně neprohrává, napověděla již první penalta, kterou neproměnil Mareček. V páté sérii selhal ještě Morávek a Čechy zachránil skvěle Vaclík, který vychytal největší hvězdu soupeře Németha.

Když ale v šesté sérii opět zklamal Řezník, bylo rozhodnuto. Balajti poslal českého brankáře k opačné tyči a v historické Alexandrii mohla vypuknout nefalšovaná maďarská radost. Český sen o obhajobě dva roky starého stříbrného úspěchu se rozplynul.

DALŠÍ DNEŠNÍ VÝSLEDKY, DALŠÍ PROGRAM

Ghana - JAR 2:1 po prodl. (1:1, 0:0)
Branky: 66. Ayew, 99. Adiyiah - 58. Erasmus.
ČK: 113. Agyemang (Ghana).

Egypt - Kostarika 0:2 (0:1)
Branky: 21. Mena, 88. Ureňa.

Čtvrtfinálový program:
Pátek 9. října: 16:30 Korea - Ghana, 20:00 Maďarsko - Itálie.

Sobota 10. října: 16:30 Brazílie/Uruguay - Německo/Nigérie, 20:00 Venezuela/SAE - Kostarika.