Čeští mladíci nezvládli klíčový zápas s Finskem, přestože vedli 3:0

2:41aktualizováno  2:59
REGINA - Čeští reprezentanti prohráli i ve svém druhém vystoupení na MS hráčů do 20 let v kanadské Regině, když podlehli Finsku 3:4, přestože si v průběhu zápasu vypracovali vedení 3:0. Po úvodním debaklu se Švédy se tak svěřencům kouče Jaromíra Šindela výrazně vzdálil postup do čtvrtfinále.

Česko-Finsko, MS do dvaceti let. foto: ČTK

Po úvodním debaklu se Švédy se tak svěřencům kouče Jaromíra Šindela výrazně vzdálil postup do čtvrtfinále. K němu nyní potřebují porazit ve zbývajících utkáních v základní skupině B Rakousko i Rusko a ještě doufat v příznivou souhru výsledků ostatních zápasů.

Trenéři vsadili i přes čtyři inkasované góly během první třetiny duelu se Švédy opět na brankáře Sedláčka a brzy se ukázalo, že dobře udělali. Zlínský gólman si v úvodu zápasu připsal několik důležitých zákroků, když se vyznamenal především proti Sallinenovi, jenž se dostal za českou obranu a snažil se prosadit blafákem.

Na konci 12. minuty se však provinil proti pravidlům Ikonen, český výběr hrál svou první přesilovku v utkání a za půl minuty ji dokázal také využít. Rothovu ránu od modré usměrnil Kubalík pohotovu tečí za záda brankáře Ortia. Ještě o dvě vteřiny méně stačilo Čechům na využití další přesilovky v 17. minutě, kdy se po parádní souhře trefil zblízka Káňa.

Slibný náskok 2:0 dokázal navíc český tým v první polovině druhého dějství ještě navýšit. Obránce Niemi zlomil při pokusu o střelu na útočné modré čáře hůl, vzápětí se na něho řítili v přečíslení Horák s Kubalíkem a Horák snadno skóroval do prázdné branky. Finové se však nehodlali smířit s porážkou a ve 38. minutě Hartikainen přesnou ranou z úhlu nad Sedláčkovo rameno snížil.

Seveřané i nadále tlačili, ale stav se do druhé přestávky již nezměnil. Velký nástup Finů do třetí třetiny přinesl šance týmu Suomi, které sice Sedláček ustál, ale čeští mladíci si museli vypomoci fauly a brzy je tak čekal nelehký úkol v podobě déle než minutu trvajícího oslabení ve třech proti pěti.

Také v něm si Sedláček vedl bezchybně, jenže po návratu prvního z hříšníků Vincoura na led napřáhl Vatanen a trefil přesně. Odpovědět mohl záhy Knotek, gólman Ortio byl ovšem proti. Ve 48. se při finské přesilovce odrazil kotouč k nekrytému Rajalovi, ale tomu doslova ukradl vyrovnání z hole vynikajícím zákrokem Sedláček. Vyrovnání však přesto přišlo v 55. minutě.

Sedláčka nejprve zachránila tyč, jenže poté našlápl přes celou délku kluziště bek Vatanen a parádní sólo zakončil svým druhým gólem. Finové, kteří přestříleli český tým ve třetím dějství 21:8, se nakonec dočkali i vítězné trefy. V čase 57:48 rozhodl Rask a Šindelovým svěřencům již nezbývala síla na zvrat.

Dalším soupeřem českého mužstva bude v úterý od 20 hodin Rakousko, které je nováčkem mezi elitou.