Čeští mladíci vděčí za výhru brankáři Dostálovi. Díky němu porazili Švýcary 2:1

0:49
Vancouver / Praha - Česká hokejová dvacítka vstoupila do mistrovství světa ve Vancouveru výhrou nad Švýcarskem 2:1 v prodloužení. Obrat dovršil v čase 60:52 obránce David Kvasnička. Druhý duel ve skupině A čeká tým trenéra Václava Varadi v sobotu ve 2:00 SEČ proti Rusku.

Radující se Martin Kaut a David Kvasnička. foto: ČTK/AP

Češi nastoupili v brance s Lukášem Dostálem, kterému kryl záda Jiří Patera a na pozici trojky zůstal Jakub Škarek. Do hry se zařadilo šest obránců a 12 útočníků. Na zbývající dvě místa na soupisce čekají obránci Radim Šalda, Matyáš Zelingr a útočníci Jan Jeník a Petr Čajka.

Českému výběru nabídnul hned ve druhé minutě početní výhodu Brüschweiler, kterou sice zkrátil nedovoleným zákrokem Zadina, ale v oslabení mohl otevřít skóre Kondelík. Po parádní sólu však ztroskotal na brankáři Hollensteinovi.

ČESKÁ REPUBLIKA - Švýcarsko 2:1 v prodl. (0:0, 1:1, 0:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 30. M. Kaut (Nečas, Lauko), 61. Kvasnička (M. Kaut, Lauko) - 28. Eggenberger (Leuenberger, Kurashev). Rozhodčí: Anderson, Bruggeman (oba USA) - Goljak (Běl.), Šefčík (SR). Vyloučení: 8:4, navíc Brüschweiler (Švýc.) 10 min. Využití: 0:1.

Sestava Česka: Dostál - J. Galvas, Kvasnička, D. Mikyska, Gaspar, F. Král, Bukač - Hrabík, Nečas, M. Kaut - F. Zadina, Machala, Hladonik - Lauko, Kondelík, Plášek - Pekař, Kern, Pour. Trenéři: Václav Varaďa, Aleš Krátoška a Patrik Eliáš.

Při plném počtu hráčů na ledě zahrozil také Hrabík. Dostál si s pokusy Švýcarů také poradil. Před první pauzou při Schmidově trestu měl další šanci Kondelík, který ale po Pláškově přihrávce zblízka švýcarského gólmana také nepřekonal.

Ve druhém dějství putoval dvakrát v rychlém sledu na trestnou lavici Machala a druhou výhodu Švýcaři ve 28. minutě využili. Po Leuenbergerově střele se dostal u levé tyče k vyraženému puku Eggenberger a otevřel skóre.

Za 78 sekund ale bylo vyrovnáno. Kapitán Nečas našel z rohu volného Kauta, který prostřelil Hollensteina. Ještě stále ve 30. minutě mohli Češi otočit stav, ale Zadinův pokus z levého kruhu trefil horní tyč.

Varaďův tým se pak ubránil při Hladonikově trestu a sám nevyužil Sigristovo vyloučení, v jehož závěru byli dva ze čtyř branících Švýcarů na ledě bez hokejky. Švýcaři po chybě Pláška na vhazování a Kernově faulu hráli ještě v závěru druhé třetiny 90 sekund v pěti proti třem, ale Dostál odolal.

Martin Kaut slaví branku do sítě Švýcarska.

Ve třetím dějství si švýcarský gólman bez potíží poradil s pokusy Hrabíka i Lauka, který ve 47. minutě převedl skvělý defenzivní zákrok. Vrátil se po ztrátě puku rychle do obranného pásma a vypíchnul Eggenbergerovu přihrávku na volného Brüschweilera a Dostál tak nemusel dělat žádný zákrok.

Za čtyři minuty vychytal Dostál volného Eggenbergera. V 53. minutě Hrabíkův pokus vytlačil Hollenstein na levou tyč. Na druhé straně se dostal před českého gólmana Müller, ale Galvas mu přizvedl hokejku. Při dalším přečíslení ztroskotal Kurashev na Dostálovi. Pak se ještě Češi ubránili při Nečasově trestu.

V nastavení se po Kautově přihrávce trefil z pozice za pravým kruhem přes stínícího Lauka přesně do levého horního rohu Hollensteinovy branky Kvasnička a rozhodl.