Čeští junioři nakonec vybojovali páté místo

21:18
PARDUBICE - Čeští hokejisté do dvaceti let porazili ve svém posledním vystoupení na juniorském mistrovství světa v Pardubicích Finsko 5:1 a stejně jako před rokem ve Švédsku obsadili páté místo. Svěřenci trenéra Miloslava Hořavy dnes rozhodli duel poražených čtvrtfinalistů, kteří se ve stejném duelu utkali i na šampionátu před rokem, v druhé třetině, v které vstřelili tři branky.

Hromadná bitka českých a finských hráčů propukla na konci utkání o 5. místo na hokejovém mistrovství světa hráčů. foto: ČTK

Reprízu loňského vzájemného zápasu těchto týmů ve stejné fázi turnaje začali lépe Finové. Od prvního buly zatlačili mladé Čechy do defenzivy a také se rychle ujali vedení. Za Neuvirthovými zády skončila už v druhé minutě duelu Pesonenova bekhendová střela, která se českému brankáři schovala za clonícími hráči.

Brzy to však mohlo být s akciemi Hořavova týmu ještě mnohem horší. Seveřané totiž pokračovali v náporu a Sallinen trefil v osmé minutě při signalizované přesilové hře tyč. V následné početní výhodě vyzkoušel českého gólmana od modré Lajunen, našel však pouze připravenou Neuvirthovu lapačku.

Finové byli rychlejší, důraznější, vyhrávali většinu osobních soubojů a byla na nich vidět větší touha zakončit turnaj výhrou. Brankář Seveřanů Helenius si první vážnější zákrok připsal až v 9. minutě, kdy jej po rychlém brejku v oslabení vyzkoušel Szturc.

Češi ale postupně srovnali se soupeřem krok a v 15. minutě mohl vyrovnat Hampl. Ve slibné pozici však neuspěl a stejně dopadli i jeho spoluhráči při přesilových hrách na konci první třetiny.

V druhém dějství se však již čeští hokejisté prosadili, nejprve však musel Neuvirth předvést další vynikající zákrok proti střele Pöystiho. Pak už přišly české góly. Nejprve vyrovnal Bártek, který pohotovou dorážkou do odkryté branky dokončil Meidlův rychlý brejk, a o 75 vteřin později posunul svůj tým do vedení další úspěšnou dorážkou kapitán Frolík, jenž si tak v šestém zápase na MS připsal pátou branku. Vyrovnat mohl v 29. minutě Malkamäki, ale Neuvirth byl opět připraven.

Český tým se poté ubránil při sérii oslabení a 40 vteřin před koncem druhé třetiny opět udeřil. Kundrátkova zřejmě tečovaná střela od modré znamenala využití přesilové hry a slibné vedení 3:1.

Definitivně rozhodnout mohl v 45. minutě Meidl, Helenius ale jeho pokus vyrazil. O tři minuty později se však český tým v prázdné ČEZ Areně přece jen prosadil. Heleniuse prostřelil v přesilovce Hampl.

V závěru, poznamenaném řadou vyloučení, nejprve nastřelil Jordán tyč, Finové se poté pokusili duel zdramatizovat odvoláním brankáře při přesilovce pět na tři. Ani v šesti však gól nedali, naopak popáté inkasovali.