Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Sborná opět padla. Čeští hokejisté slaví triumf nad rivalem popáté v řadě

21:11
TŘINEC - Čeští hokejisté vyhráli v Třinci první ze dvou zápasů Euro Hockey Tour s Ruskem 3:2 po samostatných nájezdech a sbornou porazili už popáté za sebou. O branky domácího týmu se postarali Lukáš Krenželok, Michal Řepík a v rozstřelu si připsal vítěznou trefu Lukáš Kašpar. V sobotu se oba soupeři utkají od 13:30 v Ostravě.

Češi se radují z výhry nad Rusy už popáté v řadě. foto: ČTK/AP

Utkání předcházel slavnostní ceremoniál. Útočník Petr Koukal převzal památeční dres, který mu bude připomínat dnešní jubilejní 100. start v národním týmu. Kapitán Jan Kovář zvedl nad hlavu pohár za vítězství v prosincovém Channel One Cupu, na kterém se Češi dozvěděli o svém triumfu až v době odletu z Moskvy.

Rusové s jedenácti nováčky v sestavě začali aktivně a Furch měl hned v úvodu práci. Potom sborná odolala při Bučněvičově trestu, ale hned sedm sekund po jeho skončení udeřili Češi, v jejichž dresu debutovali bek Hrbas a útočník Přibyl. Gulaš se natlačil před branku a dorážející Krenželok oslavil svůj návrat do reprezentace po osmi letech druhou trefou při třetím startu.

Hned za 24 vteřin ale Kolář fauloval unikajícího Šumakova a útočník Novosibirsku se po blafáku do forhendu z nařízeného trestného střílení radoval z gólu hned v úvodu svého premiérového duelu za sbornou. A v sedmé minutě sebral Šumakovovi další trefu zásahem lapačkou Furch.

Pak opět Šumakov sledoval z trestné lavice tlak českého týmu. Sorokin kryl Šimkovu ránu a dorážky Řepíka i Krenželoka, atakovaný Koukal svůj únik nestihl zakončit. Na druhé straně zahrozil Prochorkin, šance českého týmu měli Birner a Gulaš. V závěru úvodní části se Rusové ubránili ještě při Ljubuškinově trestu.

V druhém dějství šancí ubylo. Furch pokryl ve 26. minutě nepříjemný pokus Tělegina, o dvě minuty později Sorokin se štěstím vytěsnil Kolářovu ránu od modré čáry. Další možnost měl vzápětí Kousal a Kempný z dobré pozice nezamířil přesně. Kouč Znarok si musel ve 32. minutě vybrat oddechový čas, aby po tlaku soupeře a zakázaném uvolnění nechal odpočinout pětici Rusů na ledě.

Pajgin hned vyhodil kotouč do ochranné sítě, ale sborná v dalším oslabení znovu odolala. Ve 35. minutě Furch vyrazil ránu ruského kapitána Sjomina, Sorokin zase kryl pohotovou střelu Birnera. Češi měli štěstí, že Golyšev netrefil odkrytou branku.

Na přelomu druhé a třetí třetiny nevyužil český výběr ani pátou početní výhodu v zápase. Místo toho udeřili Rusové. Prochorkin ještě v přečíslení neuspěl, ale ve 43. minutě skončila ze Furchem Buchtelem nešťastně tečovaná střela Ljubimova.

Odpovědět se snažil Koukal. Ve 48. minutě bylo vyrovnáno. Sorokin ještě svůj tým zachránil při velké šanci Birnera, ale v pokračující akci jej prostřelil z pravého kruhu Řepík a v šestém reprezentačním startu se dočkal premiérové trefy. Další nebezpečnou akci předvedl Krenželok.

K obratu nevyužili Češi ani Sjominův pobyt na trestné lavici. V 55. minutě těsně minul Radil. Rozhodnutí nepřinesl ani Přibylův trest, při kterém měl dvě šance Golyšev, či následný tlak českého týmu. V nastavení měl možnost Gazulin, na české straně zahrozili Krenželok a Kundrátek. V rozstřelu se trefili Kašpar i Vincour, za Rusko neuspěli Šumakov ani Gusev.