Čeští hokejisté pokazili Slovákům oslavy, vyhráli v nájezdech

19:53
KOŠICE - Čeští hokejisté porazili v přípravném zápase Slovensko 3:2 po samostatných nájezdech a pokazili soupeři oslavu 80. výročí organizovaného hokeje. Zápas v Košicích rozhodl František Lukeš.

Čeští hokejisté porazili v přátelském utkání v Košicích Slovensko, které slaví 80. let organizovaného hokeje. foto: Peter LázárČTK

O další branky českého mužstva, které nastoupilo bez hvězd, se dnes postarali Jakub Černý a Marek Kvapil.

Český tým se představil se sedmi nováčky a brzy se dostal pod trvalý tlak mezinárodně mnohem zkušenějšího týmu domácích. Kouč Filc měl k dispozici prakticky všechny hvězdy působící v Evropě včetně útočníka Pálffyho, který se do reprezentace vrátil po čtyřech letech.

Ústřední postavou první třetiny byl brankář Štěpánek, jenž si počínal výborně a zlikvidoval všechny slovenské šance. Domácí hrozili zejména po přečísleních dva na jednoho, kterých v úvodní dvacetiminutovce měli hned několik. Hossa, Nagy, Zedník ani Pálffy však nedokázali vítkovického gólmana překonat.

Češi přečkali bez újmy i tři oslabení a v 18. minutě z ojedinělé příležitosti udeřili. Černý, jeden z debutantů, ukázkově vyjel z rohu kluziště a překvapil Lašáka v brance Slovenska.

Hosté poté srovnali se soupeřem krok, pomohla jim k tomu i série přesilových her. Zvýšit své vedení však Češi nedokázali, i když hráli krátce v pěti proti třem a poté měli klasickou výhodu pět minut. Hossa nesmyslně fauloval Langhammera ve středním pásmu a rozhodčí jej poslali předčasně do sprch.

Brankově se ale prosadili Slováci. Vyrovnal Zedník, jenž se trefil přesně pod horní tyčku. Zápas následně skončil pro Štěpánka, kterého podle plánu vystřídal v polovině Schwarz. I mladoboleslavský gólman rychle poznal, že Zedník hraje ve velké pohodě. Dvě jeho příležitosti však zlikvidoval. V závěru druhé třetiny se ale Slováci radovali podruhé, když první formace dostala českou pětici pod tlak a Pálffy oslavil svůj comeback do národního týmu gólem.

Slovenští hráči mohli své vedení zvýšit, Šterbák ani Radivojevič však neuspěli a Češi je za to potrestali. Vampola forčekingem obral o puk Smreka a připravil gól pro Kvapila. Inkasovaná branka domácí ještě více nabudila, i díky přesilovkám si vytvořili tlak, Schwarz však navázal na Štěpánkův výkon a odolával.

Zápas tak dospěl do prodloužení. I v něm měli více ze hry Slováci, třetí gól však přidat nedokázali. O vítězi proto musely rozhodnout samostatné nájezdy a ty patřily Čechům. Schwarz si poradil s pokusy Pálffyho i Lintnera, Lukeš s Markem naopak Lašáka překonali. Český tým vedený asistenty Josefem Jandačem a Ondřejem Weissmannem si tak z Košic odvezl nečekanou výhru.

Slovensko - Česko 2:3 sn

Branky a nahrávky: 29. Zedník (Pálffy, Graňák), 40. Pálffy (Stümpel) - 19. Černý (Kubiš, Birner), 50. Kvapil (Marek, Kůrka), rozhodující nájezd Lukeš. Rozhodčí: Baluška, Kubuš - Tvrdoň, Novák (všichni SR). Vyloučení: 4:7, navíc Marcel Hossa (SR) 5 min. a do konce utkání. Bez využití. Diváci: 8340. Třetiny: 0:1, 2:0, 0:1 - 0:0.

Slovensko: Lašák - Lintner, Obšut, Graňák, Štrbák, Podhradský, Smrek, Slovák - Pálffy, Stümpel, Zedník - Radivojevič, Cibák, Sejna - Marcel Hossa (36. Š. Růžička), Kukumberg, Kolník - Bartovič, Zagrapan, Nagy. Trenér: Ján Filc.
Česko: Štěpánek (31. Schwarz) - Krstev, Gulaši, Hunkes, Derner, Drtina, Hrabal, Kolář, Lučka - Kůrka, Marek, Lukeš - Kašpar, Vampola, Kvapil - D. Květoň, Langhammer, M. Růžička - Černý, Birner, Kubiš. Trenéři: Josef Jandač a Ondřej Weissmann.