Čeští hokejisté po mizerném úvodu dotahovali, se Švédy ale nakonec padli 2:3

16:00
Kodaň - Čeští hokejisté prohráli ve druhém zápase na mistrovství světa v Kodani se Švédskem 2:3 a po sobotním úvodním vítězství nad Slovenskem 3:2 v prodloužení svoji dvoubodovou sbírku nerozšířili. Gólově se prosadili v přesilových hrách Filip Hronek a Tomáš Hyka.

Utkání skupiny A mistrovství světa v hokeji: Švédsko - ČR. Jeden ze švédských gólů. foto: ČTK

Úřadující mistři světa s 15 hráči z NHL v sestavě vedli už v osmé minutě 2:0, poté co nejprve otevřel skóre Rickard Rakell a potom proměnil přesilovou hru Mattias Janmark.

Ve 34. minutě snížil v početní výhodě pěti proti třem premiérovou trefou v reprezentaci bek Hronek, ale na začátku závěrečné části vrátil Seveřanům dvoubrankový náskok další člen elitní formace soupeře Mika Zibanejad.

PODROBNOU ON-LINE REPORTÁŽ ČESKO VS. ŠVÉDSKO SI PŘEČTĚTE ZDE!

Poslední slovo měl v 56. minutě Hyka, který duel gólem v přesilovce zdramatizoval. Vyrovnat se ale už Čechům nepodařilo.

Český tým nastoupil jen s 11 útočníky bez zraněného útočníka Martina Nečase. V brance si odbyl premiéru na velkém turnaji gólman Calgary David Rittich.

Druhý zleva Švéd Mika Zibanejad před českým brankářem Davidem Rittichem ...
Utkání skupiny A mistrovství světa v hokeji: Švédsko - ČR, 6. května v Kodani....

Hned v úvodu se dostal po Nyquistově přihrávce sám před Ritticha Klingberg, ale s bekhendovým zakončením neuspěl. V páté minutě se už Švédové radovali z vedení. Lindholm při rychlém protiútoku našel z pravé strany na levém kruhu Rakella a střelec Anaheimu zamířil přesně k protější tyči.

Odpovědět mohl vzápětí osamocený Horák, ale nezkrotil Červenkovu přihrávku. Potom pálil z otočky Jaškin. V osmé minutě při Moravčíkově vyloučení Seveřané zvýšili. Janmark u levé tyče z otočky poslal puk před brankoviště, ten se k němu odrazil zpátky a útočník Dallasu jej protlačil mezi Rittichovými betony.

ČR - Švédsko 2:3 (0:2, 1:0, 1:1)

(mistrovství světa v hokeji - skupina A, Kodaň)

Branky a nahrávky: 34. Hronek (Červenka, Hyka), 56. Hyka (Faksa) - 5. Rakell (H. Lindholm, Janmark), 8. Janmark (Rakell), 44. Zibanejad (Rakell). Rozhodčí: Lemelin (Rak.), Olenin (Rus.) - Fluri (Švýc.), Goljak (Běl.). Vyloučení: 5:6. Využití: 2:1. Diváci: 12.490.

ČR: Rittich - Gudas, Jordán, D. Sklenička, Moravčík, Šulák, Polášek, Hronek - Hyka, Faksa, Červenka - Nestrašil, Plekanec, Jaškin - Řepík, Horák, D. Kubalík - Chytil, Kousal. Trenéři: Josef Jandač, Jiří Kalous, Václav Prospal a Jaroslav Špaček.

Švédsko: Hellberg - A. Larsson, Ekman-Larsson, J. Klingberg, H. Lindholm, Wikstrand, E. Gustafsson - Rakell, Zibanejad, Janmark - E. Pettersson, Backlund, Nyquist - Pääjärvi, J. Larsson, J. de La Rose - L. Andersson, Kempe, Everberg. Trenér: Rikard Grönborg a Johan Garpelöv.

V deváté minutě pomohla Hellbergovi horní tyč po pokusu Plekance, který měl o tři minuty později další možnost z dorážky, ale švédský gólman zasáhl pravým betonem. Při tlaku Švédů pak neproměnil Janmarkovu přihrávku Rakell a vzápětí pálil nebezpečně i Zibanejad.

Na startu druhé třetiny nabil v přečíslení dvou na jednoho Červenka Hykovi, jehož ránu zlikvidoval vyrážečkou Hellberg. Švédové pak opět Čechy dostali pod tlak a vynutili si Šulákův faul. V oslabení Češi odolali, v největší šanci Ekman-Larsson minul.

V polovině utkání po Zibanejadově pasu ztroskotal na Rittichovi Janmark. Potom se dostal k nebezpečnému zakončení i Nyquist a dokonce ve vlastním oslabení Adam Larsson. K Anderssonovi ale o chvíli později přisedl na trestnou lavici i Lindholm a výhodu pěti proti třem Jandačův výběr hned za šest vteřin využil.

Bek Hronek se bombou od modré čáry přes stínícího Faksu trefil přesně do levého horního rohu branky nad Hellbergovu lapačku. Při svém druhém startu v národním týmu dal premiérovou branku. Pokračující klasickou přesilovku už Češi nevyužili, ale při Hykově trestu nadělal Hellbergovi potíže Kubalíkův tečovaný pokus.

Rozdíl v utkání ale dělala první formace Švédů a po další její souhře překonal Ritticha bekhendovým zakončením Zibanejad. Na kontakt mohl opět dostat Jandačův výběr Plekanec, ale Hellberg zasáhl. Snížit mohl Faksa nebo Nestrašil, podařilo se to ale až Hykovi při přesilové hře. Na rozdíl od duelu se Slovenskem se tentokrát českému týmu při power play vyrovnat nepodařilo.

Další zápas v základní skupině A čeká český výběr v úterý, kdy se od 20:15 hodin utká se Švýcarskem.