Čeští hokejisté padli s Finy v prodloužení, rozhodly přesilovky

14:28aktualizováno  15:49
PRAHA - Čeští hokejisté podlehli ve druhém utkání na Švédských hrách ve Stockholmu Finsku 2:3 v prodloužení a získali první bod v turnaji. V základní hrací době svěřenci Aloise Hadamczika v sobotu dvakrát smazali jednobrankové manko díky gólům Petera Jánského a Ondřeje Němce. V 63. minutě rozhodl Teemu Laine. Dva góly dali Seveřané v početní výhodě. "Hru v přesilovkách bych čekal lepší," okomentoval Hadamczik.

Finsko - Česko. foto: ČTK

Přesilovky se českému výběru na turnaji nadále nedařily. Při pobytu Karalahtiho na trestné lavici opět Finy nezatlačil a Väänänen měl v oslabení slibnou příležitost, ale český gólman zasáhl betonem. "Od první a druhé lajny bych čekal lepší hru v přesilovkách," přiznal Hadamczik.

V brance se objevil Alexandr Salák a měl se co ohánět. Bodový zisk visel ve vzduchu především díky jeho zákrokům. Obránci talentovanému brankáři moc nepomohli. "Beci nám samozřejmě trošku váznou jak v defenzivní činnosti, tak i v podpoře útoku," pokračoval Hadamczik.

Salák pak v přečíslení dvou na jednoho kryl lapačkou i Santalovu střelu. Opora švédského Färjestadu podržela svůj tým i při následné sérii oslabení.

Nejdříve Salák vychytal při Lojkově vyloučení osamoceného Laineho. Pak hráli Finové 67 vteřin v pěti proti třem; nejdříve Rolinek ohrozil Lassilu, pak se opět zrodilo nebezpečí před českým brankovištěm. Kontiolův pokus Salák vykopl betonem nad sebe a padající puk akrobaticky chytil včas, což si potvrdili u videa i švédští sudí Lärking a Nord. Pak před prázdnou brankou netrefil puk Laine.

Finsko - Česko (Jiří Novotný, vpravo, a Ville Uusitalo)

Marek nastřelil tyč, na druhé straně skóroval Puustinen
Češi byli blízko obratu skóre v 36. minutě, kdy se ocitl na konci Santalova trestu sám před finským gólmanem Průcha, ale nepropasíroval puk za jeho záda a Marek z následné střely rozezvučel tyč. Finové využili Němcova vyloučení k opětovnému vedení, když v 38. minutě po asistenci Laineho doklepl puk do sítě Puustinen, čemuž ani výborný Salák už nemohl zabránit.

Po 52 vteřinách třetího dějství bylo opět srovnáno, když od modré čáry překonal Lassilu bek Němec. Češi ožili a po Rachůnkově přihrávce zpoza branky pálil Koukal. Při Zíbově vyloučení se prokličkoval Průcha, ale jeho tečovaný pokus minul branku, v pokračující přesilovce Finové Saláka nepřekonali.

V české početní výhodě zkoušel štěstí od modré čáry Zíb, Lassila si poradil i s Průchovou střelou. V 56. minutě se český gólman vyznamenal proti Pihlströmovi, odolal i při Markově vyloučení a zápas dospěl do prodloužení.

V něm mohl rozhodnout Kašpar, ale pak po obléhání české branky nakonec propálil Saláka Laine.

V nedělním utkání čeká český výběr reprezentace Ruska, které je v průběžném pořadí Euro Hockey Tour na prvním místě. Zápas začne ve 12:00. Jestli dostane znovu šanci Salák, nebo zkušenější Štěpánek, je ve hvězdách. "Salák má problémy s ramenem, které mu vyskočilo. Uvidíme, jestli nebude zdravotně v pořádku. Pokud ne, tak chytat nebude určitě," uzavřel Hadamczik.

LG Hockey Games, třetí turnaj hokejové Euro Hockey Tour ve Stockholmu:

Česká republika - Finsko 2:3 v prodl (0:1, 1:1, 1:0 - 0:1)
Branky a nahrávky: 23. Jánský (Koukal, I. Rachůnek), 41. Němec (Novotný, Čáslava) - 18. Aaltonen (Vatanen, Kontiola), 38. Puustinen (Laine, Puistola), 63. Laine. Rozhodčí: Lärking, Nord - Tellerkvist, Pihlblad (všichni Švéd.). Vyloučení: 9:5. Využití: 0:2. Diváci: 2500.

Česká republika: Salák - Zíb, Škoula, Němec, Čáslava, Lojek, Mojžíš - Kašpar, Novotný, Červenka - Průcha, Marek, Rolinek - Gulaš, Vampola, Adamský - Jánský, Koukal, I. Rachůnek. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček.

Finsko: Lassila - Vatanen, Puistola, Karalahti, Väänänen, V. Lajunen, Niskala, Kukkonen, Mäenpää - Aaltonen, Kontiola, Pihlström - Puustinen, Santala, Laine - Lehtonen, Wirtanen, Hahl - Louhivaara, J. Lajunen, Petrell. Trenér: Jukka Jalonen, Petri Matikainen a Pasi Nurminen.

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...