Utrápení Češi porazili Norsko až v nájezdech

16:00aktualizováno  19:15
STOCKHOLM - Čeští hokejisté porazili na mistrovství světa ve Stockholmu Norsko 4:3 až po samostatných nájezdech, které rozhodl Aleš Hemský. Svěřenci Aloise Hadamczika dnes opět nepředvedli ideální výkon a mají po třech zápasech pět bodů. Další duel v základní skupině B sehrají ve čtvrtek od 20:15 proti Lotyšsku.

Česko (Hadamczik, Vondrka) foto: ČTK

Český tým měl hned po 22 vteřinách po Tryggově faulu na Tenkráta výhodu přesilové hry, v které si na přihrávku Krejčího najel před branku Němec, ale gólman Haugen svůj tým podržel. Českou snahu pak zastavily hned čtyři fauly za sebou. Hemský pykal v krátkém sledu dvakrát, a když k němu přisedli na trestnou lavici ještě Kašpar a Plekanec, měli Seveřané dlouhou přesilovku pěti proti třem.

Gólman Kovář čelil několika nebezpečným situacím včetně šance Thoresena, ale po 73 vteřinách už Norové výhodu využili, když do odkryté branky zakončoval Mathis Olimb. Příležitost k vyrovnání pak měli Michálek, Nedvěd či Němec a v 17. minutě už se Češi radovali. Bek Solberg nastřelil v útočném pásmu Nedvěda, který mu ujel a v přečíslení přihrál Hemskému, jenž poslal puk k odkryté levé tyči.

5 59

Po 109 vteřinách druhé části opět vedli Norové. Po rychlém přechodu do útoku a kombinaci zůstal nepokrytý Spets a střelou nad rameno překonal Kováře. Pak ještě zahrozil Bastiansen. Českému týmu se nedařilo překonávat pevnou obranu soupeře a k ohrožení Haugena se dostali jen Hemský, Novotný a Kašpar.

Kouč Hadamczik zamíchal složením prvních dvou formací. K Plekancovi a Frolíkovi se zařadil vlevo Michálek, ke Krejčímu a Průchovi vpravo Tenkrát.

Česko - Norsko 4:3 SN

Branky a nahrávky: 17. Hemský (P. Nedvěd), 38. Krejčí (Tenkrát), 48. Frolík (Plekanec, M. Michálek), rozhodující sam. nájezd Hemský - 12. M. Olimb (Holös, Ask), 22. Spets (Bastiansen, M. Olimb), 51. Holös (Thoresen, Bonsaksen). Rozhodčí: Lewis (Kan.), Reiber (Švýc.) - Dehaen (Fr.), Dussureault (Kan.). Vyloučení: 4:2. Využití: 0:1. Diváci: 3383.

Česká republika: Jakub Kovář - Nakládal, Mojžíš, Němec, Krajíček, Blaťák, Čáslava - Frolík, Plekanec, Tenkrát - Průcha, Krejčí, M. Michálek - Hemský, P. Nedvěd, Vondrka - Petružálek, Novotný, Kašpar.
Norsko: Haugen - Trygg, Tollefsen, Holös, Bonsaksen, Solberg, Kaunismäki - Skröder, Thoresen, Hansen - M. Olimb, Bastiansen, Spets - Holtet, K. Forsberg, Röymark - Martinsen, K. A. Olimb, Ask.

Norskou branku pak ohrozili Frolík a Nedvěd, ve 36. minutě ale byli blízko zvýšení náskoku Norové. Hansen dorážel před Kovářem, za nímž zůstal ležet puk, který následně stihl gólman zalehnout.

Češi vedli tři minuty

Český tým se tlačil za vyrovnáním. Frolík po samostatné akci mezi kruhy vystřelil a Nory zachránila tyč. Vzápětí v 38. minutě převzal na útočné modré čáře Krejčí puk od Tenkráta a z levého kruhu se přes obránce už trefil přesně do levého horního rohu Haugenovy branky.

V úvodu třetí třetiny nadělalo potíže Kovářovi nebezpečné nahození Kaunismäkiho, Michálkovu ránu zblokoval Tollefsen a Hemský těsně minul branku. Hrozili i Norové, ale český tým se ve 48. minutě dostal poprvé do vedení. Plekanec z rohu pohotově uvolnil Frolíka, který střelou přes obránce překonal Haugena mezi betony.

Tento stav ale vydržel jen necelé tři minuty. Thoresen přihrál zpoza branky na modrou čáru Holösovi, který dostal čas na přesné zakončení a trefil se k pravé tyči. Odpovědět mohl tečí Michálek a po přihrávce Krejčího Němec, ale větší možnost měl na druhé straně Thoresen. Další možnost měl Holös, ale na Kováře nevyzrál.

Nastavení nerozhodlo a v nájezdech se trefil jen první exekutor Hemský. Kovář vychytal Skrödera, Thoresena i Aska a český tým tak nemuselo mrzet, že neuspěli Nedvěd s Krejčím.