Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Čeští hokejisté na Karjala cupu pohořeli

15:57
HELSINKI - Čeští hokejisté prohráli ve svém závěrečném vystoupení na turnaji Karjala v Helsinkách s Ruskem 1:4 a od posledního místa je může zachránit jen výhra Švédska nad Finskem v normální hrací době.

Trenér Alois Hadamczik se svými svěřenci na tréninku. foto: ČTK

Rusové se díky rychlým trefám v úvodu první i druhé části dostali do dvoubrankového vedení. Zbyněk Irgl dokázal snížit, ale šestou porážku se sbornou za sebou svěřenci Aloise Hadamczika neodvrátili. Výhru Ruska potvrdili Timofej Šiškanov a Konstantin Kornějev.

Stejně jako v sobotním zápase se musel český tým obejít bez obránce Čáslavy, jehož trápí třísla. Do branky se místo Duby vrátil zkušený Hnilička, poprvé na turnaji dostal důvěru útočník Hřebejk, který nahradil ve třetí formaci Tomicu. K Červenkovi se přiřadil nově i z první formace Irgl, jehož nahradil u Marka Bednář.

Českému týmu nevyšel začátek zápasu. Svěřenci trenéra Aloise Hadamczika prohrávali už po 46 vteřinách. Rozjetý Fjodorov se prohnal po pravém křídle kolem Hrabala a zblízka překonal Hniličku. Český tým se oklepal a chtěl vyrovnat, ale na Jerjomenka neměl recept. Nejdříve prověřil Hniličkova nového spoluhráče z Ufy Marek, potom po Novákově akci Kumstát.

Při Varaďově vyloučení se Češi ubránili a do šance se málem dostal Čermák, ale Jerjomenko byl u puku dříve a vyjetí gólmana nevyužil ani z dálky Rolinek. Češi se dostávali ke střelbě, ale Zíb mířil opět jen do připraveného ruského gólmana. Podobně skončil i Varaďův pokus z mezikruží v 15. minutě, střely Skuhravého a Irgla.

Rusové vstupovali do druhé dějství v početní výhodě po Blaťákově vyloučení ze závěru první části a podařilo se jim zvýšit. Po 38 sekundách si našla cestu do sítě Proškinova rána od modré čáry. Ke snížení nepomohly českým hokejistů ani tři přesilové hry za sebou. Sborná soupeře nepustila k dorážkám před brankou, a když se dostal do šance Hřebejk, vystřelil opět do Jerjomenka.

Českým hráčů se rýsovala i na 17 sekund výhoda pěti proti třem po dalším faulu soupeře, ale přerušil ji Rolinkův trest. Při hře čtyř proti čtyřem předvedl individuální akci přes Melichara Něprjajev a naštěstí pro Hadamczikův tým zakončil blafák před odkrytou levou stranou branky mimo.

Hniličku pak prověřil Simakov. Do dobré šance se dostal Skuhravý, ale skákavý puk nezkrotil a při dorážce byl faulován Netík. Češi přesilovku nevyužili, v 37. minutě se však už radovali. Novákovu střelu od modré tečoval Irgl a Jerjomenko kapituloval. V závěru druhého dějství mohl vyrovnat Hřebejk, ale opět byl při souboji s
ruským gólmanem neúspěšný.

Po několika vteřinách závěrečné části zahrozil po Bednářově akci Marek. Potom se Češi ubránili po faulu kapitána Bednáře a následně měli blízko k vyrovnání. Marek se ještě k dorážce nedostal, ale Čermák po objetí branky jen těsně minul a kotouč se otřel o levou tyč. Deset minut před koncem si tým kouče Bykova pojistil vedení, když Šiškanov využil toho, že český gólman byl po předchozím zákroku nepřipravený na zemi. Při dalším Bednářově trestu ještě zvýraznil rozdíl ve skóre střelou od modré čáry Kornějev.