Čeští hokejisté dostali v Moskvě pětibrankový výprask od sborné a opět nebodovali

19:28aktualizováno  19:45
MOSKVA - Čeští hokejisté prohráli v Moskvě ve druhém vystoupení na Channel One Cupu s domácím Ruskem 1:5 a zůstávají na turnaji bez bodu. Sborná rozhodla už v úvodním dějství, které vyhrála 3:0. Závěrečný duel na turnaji čeká svěřence trenéra Josefa Jandače v neděli od 11:00 SEČ Švédsko.

Ruská radost v zápase Channel One Cupu proti Česku. foto: ČTK

Oproti čtvrtečnímu duelu v Helsinkách s Finskem (2:4) nastoupil v brance českého týmu Furch místo Francouze a ve čtvrtém útoku Forman místo Červeného. Češi měli za sebou náročné noční cestování až do šesti hodin moskevského času (4:00 SEČ) a Rusové prohru se Švédy (1:3).

Úvod byl opatrný a až v šesté minutě se dostal do šance Ljubuškin, ale Furch zasáhl lapačkou. O několik sekund později ale už sborná slavila. Kovalučukovu teč Bělovovy střely ještě český gólman vykopl betonem, ale z dorážky otevřel skóre Plotnikov.

Rus Andrej Svetlakov tentokrát skončil v české brance hájené Dominikem Furchem...
Rus Sergej Plotnikov právě střílí branku.

Šerťorkina pak prověřil Pavelka, ale v deváté minutě domácí zvýšili. Kovalčuk prostřelil z mezikruží Furcha mezi betony a puk ještě za brankovou čáru dorazil Dacjuk.

Rusové byli dál při chuti. Při Hanzlově vyloučení neměli přesnou mušku Dacjuk, Plotnikov a krátce po skočení početní výhody ani Andronov. O pár vteřin později vystřelil od modré čáry Antipin, Furch stihl puk vyrazit betonem, ale z dorážky zakončil do odkryté branky Tkačov. Češi se do větší šance nedostali ani při Ljubuškinově vyloučení.

Rusko - ČR 5:1 (3:0, 0:1, 2:0)

(Channel One Cup v Moskvě, součást Euro Hockey Tour)

Branky a nahrávky: 6. Plotnikov (Kovalčuk, Bělov), 9. Dacjuk (Kovalčuk), 12. Tkačov (Antipin, Barabanov), 43. Tělegin (Svetlakov, Ničuškin), 60. Kovalčuk (Svetlakov) - 28. T. Zohorna (Jordán). Rozhodčí: Brännare, Rantala (oba Fin.) - Sadovnikov, Zacharenko (oba Rus.). Vyloučení: 6:6. Využití: 1:0. Diváci: 11.768.

Rusko: Šesťorkin - Bělov, Jakovlev, Kiselevič, Ožiganov, Antipin, Bereglazov, Gavrikov, Ljubuškin - Kovalčuk, Dacjuk, Plotnikov - Ničuškin, Svetlakov, Tělegin - Andronov, Tkačov, Barabanov - Šumakov, Šalunov, Sannikov. Trenéři: Oleg Znarok, Harijs Vitolinš, Ilja Vorobjov a Igor Nikitin.

ČR: Furch - Jeřábek, Polášek, Rutta, Jordán, Vitásek, T. Pavelka, Pláněk, T. Dvořák - Radil, Sobotka, D. Kubalík - Kämpf, Horák, Kousal - Forman, R. Hanzl, T. Zohorna - Lhoták, D. Tomášek (38. Červený), Říčka. Trenéři: Josef Jandač, Jiří Kalous, Václav Prospal a Jaroslav Špaček.

Do druhé části vstoupil český tým v pozměněném složení a obraz hry se zcela změnil. Jenže Šerťorkin vychytal osamoceného Kämpfa a ve 24. minutě mu po Horákově střele z levého kruhu pomohla levá tyč. Na druhé straně po brejku sborné zasáhl Furch proti Jakovlevovi. Hru ale ovládali Češi a ruský gólman zasáhl i proti Zohornovi.

V 28. minutě už se při hře čtyř proti čtyřem Jandačův výběr dočkal gólové radosti. Jordánův pokus se odrazil za Šesťorkinova záda od Zohornovy brusle a sudí gól po poradě s videorozhodčím uznali.

Rusové se pak ale ubránili při zbytku Kovalčukova trestu i při Jakovlevově vyloučení, při kterém byl blízko gólu z dorážky opět Zohorna. Snížení nepřinesla Čechům ani další přesilovka po Bělovově faulu.

Když zůstala nevyužitá i početní výhoda při Kovalčukově trestu, udeřili znovu Rusové. Svetlakovovu střelu od pravého mantinelu tečoval před Furchem Tělegin.

Při Formanově vyloučení Furch vyrazil nebezpečný pokus Šalunova. Porazil si také se střelami Ožiganova, Kovalčuka a dorážkou Tkačova, odolal i při Pláňkově vyloučení. Výsledek ale dovršil 57 sekund před koncem v přesilovce pěti proti třem Kovalčuk.