Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

Čeští házenkáři dostali na úvod ME lekci od Španělska

20:52
WIENER-NEUSTADT (RAKOUSKO) - Čeští házenkáři zahájili mistrovství Evropy v Rakousku debaklem od Španělska 25:37. Svěřenci slovenského trenéra Martina Liptáka dnes neuhlídali zejména střelce Romera, který jim dal čtrnáct gólů. Španělé zápas rozhodli v závěrečné desetiminutovce prvního poločasu, kterou vyhráli 8:0.

Na úvod ME v házené prohráli Češi se Španěly 25:37 foto: ČTK/AP

Dalším soupeřem českého celku v základní skupině D bude ve středu rovněž favorizovaná Francie.

"Z naší strany bylo velmi soustředěných prvních dvacet minut, kdy jsme dobře hráli v obraně. Při našem dvojnásobném oslabení jsme se ale pak dostali pod tlak a soupeř získal vedení. Ve druhém poločasu jsme se už nedostali do hry," uvedl Lipták.

Utkání nezačalo pro český celek nejlépe, protože po dvou brankách Romera a dvou výborných zákrocích gólmana Sterbika vedli Španělé 2:0. Poté se ale naturalizovaný Srb v brance zranil a jeho náhradník Hombrados už tak úspěšný nebyl. Z deseti střel nechytil za dvacet minut ani jednu, ale k získání náskoku to českému celku nepomohlo.

Za českou obranou sice skvěle chytal Štochl, který si dlouho držel úspěšnost zákroků padesát procent, ale k rychlým útokům se přesto jeho spoluhráči nedostávali. Hbitý Tomás navíc osobně bránil nejlepšího českého střelce Jíchu, který se tak prakticky nedostal do hry.

Svou rychlostí táhl českou hru Sklenák, dvěma hezkými brankami se předvedl Vítek, ale soupeř vedle jisté ruky Romera těžil i z rychlých protiútoků, za poločas jich zužitkoval šest. Naopak Češi, přestože to měla být jedna z jejich největších zbraní, se nedostali ani k jednomu. I tak ještě v 17. minutě vedl český celek 8:6 a ještě ve 20. minutě 10:9.

Soupeř pak ale ještě více zpřesnil obranu a čeští hráči se jen těžko dostávali do střeleckých pozic. Navíc se chytil Hombrados a misky vah se začaly překlápět. Češi navíc faulovali a za vyloučení pykali. Od dvacáté minuty do přestávky nedokázali ani jednou skórovat, naopak bronzový celek z posledních olympijských her se rozjel a po gólech Romera a Tomáse byli Češi v poločase o sedm branek pozadu.

Liptákův tým se z otřesu ze závěru první půle už nevzpamatoval. Naopak soupeř v naprostém poklidu druhých třicet minut zvládl. Češi nenašli zbraň na vysunutou a důraznou obranu, sami si vůbec nevěděli rady s variabilní útočnou hrou Španělů. Na postu pivota navíc úřadoval Aguinagalde, který vybojoval šest sedmimetrových hodů a navíc se dokázal i třikrát prosadit.

Soupeř postupně náskok navyšoval a kouč Lipták dal za rozhodnutého stavu příležitost i dalším hráčům.

"V závěru jsem prostřídal hráče, abychom ušetřili síly na další zápasy. Nesmíme z toho dělat tragédii, máme před sebou ještě další dva zápasy. Všechny svoje síly napneme k pátečnímu zápasu proti Maďarsku," dodal Lipták.