Češi překvapili na florbalovém MS. Podlehli Lotyšům

21:37aktualizováno  22:42
CURYCH - Čeští florbalisté překvapivě prohráli na mistrovství světa v Curychu v souboji o první místo ve skupině C s Lotyšskem 4:5 a ve čtvrtečním čtvrtfinále narazí na obhájce titulu Finy. Tým kouče Tomáše Trnavského sice otočil v první třetině stav z 0:2 na 4:2, ale pak už se neprosadil. Lotyši díky trefě Mihailse Kostusevse slavili největší senzaci turnaje.

Mistrovství světa mužů ve florbalu, ČR - Lotyšsko. Zklamaní čeští florbalisté po prohře s Lotyšskem foto: ČTK

Úvod patřil Lotyšům, kteří v dosavadních šesti vzájemných zápasech vždy prohráli. Nejdříve Kostusevs velkou šanci neproměnil, ale ve třetí minutě už se trefil. Po Deutschově zaváhání šli sami na Rytycha s Jansonsem, který přihrál Kostusevsovi před prázdnou branku. Češi se těžko prosazovali proti tvrdé a pevné obraně a v sedmé minutě prohrávali po Laivinšově tečované střele 0:2.

Další úder mohl favoritovi zasadil Blinds, ale Rytych zasáhl. Obrat nastartoval v 10. minutě ranou z půlky Kološ. Lotyši přitvrdili, což se jim vymstilo. Pykat šli Firmanis a Krumiš, dvanáctisekundové oslabení tří proti pěti ještě Lotyši ubránili, ale pak už Suchánek svou první trefou na mistrovství světa vyrovnal. Ještě v úvodním dějství Češi zlomili vývoj na svou stranu. V 17. minutě po Jendrišákově rozehrávce standardky skóroval z pravé strany Fridrich a 38 sekund před pauzou krásnou kombinaci druhé řady zakončil Ondrušek.

Druhé dějství mělo dlouho klidnější průběh a Trnavského výběr soupeře přehrával. Ve 28. minutě byli blízko zvýšení Ondrušek se Sladkým, ale sami před Silinšem neuspěli. Rytych zase musel likvidovat Raitumsův pokus. Ve 29. minutě se ale Lotyši dostali na kontakt díky Rajeckisovi a pak museli oba gólmani řešit řadu střeleckých pokusů i šancí. Více jich měli Češi, ale ani ty největší neproměnili. Na začátku závěrečné části promarnil další jasnou možnost Tokoš.

Češi se pak ubránili v prvním oslabení, ale sami také v přesilovce nepojistili náskok. Naopak v oslabení vychytal Jansonse Rytych, který pak zmařil i Rajeckisovu šanci. Na Jansonovu střelu po výhozu gólmana Silinše v 50. minutě k levé tyči už byl český gólman krátký. Lotyši se sice bránili, ale měli šance, únik Blindse opět vychytal Rytych. V 58. minutě se ale z levé strany prosadil Kostusevs a střelecké trápení českého týmu se nezlomilo ani v závěru a při power play.

Výsledky mistrovství světa florbalistů

Skupina C (Curych)
ČR - Lotyšsko 4:5 (4:2, 0:1, 0:2)
Branky a nahrávky: 10. Kološ (Zálesný), 13. P. Suchánek (Tomašík), 17. Fridrich (Richter), 20. Ondrušek (Tomašík) - 3. Kostusevs (Jansons), 7. Laivinš (Raitums), 29. Rajeckis (Blinds), 50. Jansons (Silinš), 58. Kostusevs (Laivinš). Rozhodčí: Rasbrink, Grahn-Gustavsson (oba Švéd.). Vyloučení: 1:3. Využití: 1:0. Diváci: 483.

Sestava ČR: Rytych - Deutsch, Garčar, Jelínek, P. Suchánek, Chrápek, Kološ, od 50. navíc Jakůbek - Ostřanský, Fridrich, Richter - Sladký, Tomašík, Ondrušek - Tokoš, Jendrišák, Zálesný - od 26. navíc Slaný. Trenéři: Tomáš Trnavský, Filip Vítek a Radek Sikora.