Čeští biatlonisté dojeli čtvrtí, Rusové štafetám dominovali

15:55aktualizováno  16:26
Oberhof / Praha - Českým biatlonistům se stejně jako jejich kolegyním dnešní štafeta v německém Oberhofu vydařila. Navzdory trestnému kolu Michala Krčmáře skončili čtvrtí a zaznamenali ve Světovém poháru nejlepší výsledek od závodu v Oslu v únoru 2015. Dominovali Rusové, kteří zvítězili s více než minutovým náskokem před Francouzi. České kvarteto Ondřej Moravec, Krčmář, Jakub Štvrtecký a Tomáš Krupčík ztratilo 17,4 sekundy na třetí Rakušany.

Michal Krčmář byl součástí štafety, která v Oberhofu vybojovala čtvrté místo. foto: ČTK/AP

Štafetu výborně rozjel Moravec. Jen jednou dobíjel a na rozdíl od sprintu a stíhacího závodu neztrácel ani v běhu. „Dneska jsme měli super lyže, musím poděkovat servisu. I po taktické stránce jsem to udělal dobře, nikam jsem se nehnal v těch dvou kolech. Věděl jsem, že na té stojce se to rozhoduje. Trošku mě mrzí ta jedna rána, ani nevím, kam šla. V posledním kole jsem měl ještě dost sil, tak super,“ popsal svůj úsek České televizi.

Krčmářovi předal ve vedoucí čtyřčlenné skupině společně s Rusy, Němci a Francouzi. Krčmář vleže jednou dobíjel a ztratil na čelo 11 sekund, stále se ale pohyboval na medailové třetí příčce. Jenže po stojce musel na trestné kolo.

SP v biatlonu v Oberhofu (Německo) - štafety muži (4x7,5 km):

1. Rusko (Cvetkov, Garaničev, Malyško, Loginov) 1:20:54,3 (0 trest. okruhů + 6 dobíjení),

2. Francie (Guigonnat, Desthieux, Fillon Maillet, M. Fourcade) -1:01,1 (1+8),

3. Rakousko (T. Eberhard, Eder, Landertinger, J. Eberhard) -2:18,6 (1+7),

4. ČR (Moravec, Krčmář, Štvrtecký, Krupčík) -2:36,0 (1+10),

5. Švédsko -2:42,7 (1+7),

6. Itálie -2:43,1 (0+14).

„Pokazil jsem to. Vůbec nevím, co se tam stalo, protože mi nepřišly podmínky zas tak hrozné. Omlouvám se klukům a hodně mě to mrzí,“ prohlásil. Vzhledem k tomu, že chybovali i jeho konkurenti, klesl jen na čtvrté místo. Jeho ztráta však narostla bezmála na minutu.

Junior Štvrtecký ve sprintu trefil jen dva z deseti terčů, ale štafetu podržel. Dobíjel jednou vleže a dvakrát vestoje a díky výbornému běhu hlavně v závěrečném kole předal netradičnímu finišmanovi Krupčíkovi jako pátý.

Krupčík se mohl opřít o dobrou střelbu, pokaždé sestřelil pět terčů na šest ran. Ze závěrečné položky odjel čtvrtý, ale pár sekund za ním byli Ital Dominik Windisch, Nor Henrik L’Abee-Lund a Švéd Sebastian Samuelsson. Ani tato silná trojice ale v posledním kole Krupčíka nedostihla a Češi skončili těsně pod stupni vítězů.

Ruští biatlonisté se díky výborné střelbě odpoutali ve druhé polovině druhého úseku od zbytku pole a výrazný náskok udrželi až do cíle. Zklamáním skončila štafeta pro domácí Němce, kteří byli po dvou trestných kolech osmí.

Další štafety se pojedou hned příští týden v Ruhpoldingu.