2. ledna 2017 16:36 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Cesta vpřed vede pro český hokej oklikou. Jak zvládnou noční střet s kanadskou realitou?

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Čechům se na juniorském šampionátu zatím nedaří. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čechům se na juniorském šampionátu zatím nedaří. | foto: ČTK/AP

PRAHA Juniorští hokejisté stojí před těžkou výzvou. Aby pro ně mistrovství světa do dvaceti let skončilo úspěchem, potřebují ve čtvrtfinále porazit zámořského giganta. Jako vždy silnou Kanadu. Čechům podle expertů chybí kvalita a selhávají v koncovce. Základní skupinu završili porážkou 2:5 se Švédskem.

Přesto má trenér Jakub Petr v kádru pár individualit, které překračují stín nevalného kolektivního výkonu. Spojuje je alternativní cesta hokejovým dospíváním.

Hokejová dvacítka se ve čtvrtfinále MS pokusí překvapit Kanadu

Bojem v každém střídání se chce česká hokejová dvacítka pokusit o překvapení ve čtvrtfinále mistrovství světa proti favorizované domácí Kanadě. V přípravě prohráli svěřenci trenéra Jakuba Petra s Kanaďany v Blainville 0:8 a v Ottawě 0:5, nyní je čeká souboj o semifinále v Montrealu. Duel se hraje v noci na úterý od 2:00 SEČ a přímým přenosem jej vysílá program ČT sport.

Češi v montrealské hale Bell Centre hráli i v základní skupině, v které sice skončili třetí, ale nemuseli se stěhovat do Toronta, protože bylo dopředu jasné, že do hlavního dějiště odcestuje na čtvrtfinále Kanada. "Je fajn, že se na čtvrtfinále nemusíme stěhovat a že hrajeme večerní zápas," řekl trenér Petr.

"Před utkáním proběhne procedura, na kterou jsme všichni zvyklí. Co víc si přát, než hrát v kolébce hokeje v Montrealu před vyprodanou halou s domácím týmem. Pro každého to musí být dosavadní vrchol kariéry," doplnil kouč, jehož tým po úvodní výhře nad Finskem (2:1) prohrál se Švýcarskem (3:4 v prodloužení), Dánskem (2:3 v prodloužení) i se Švédskem (2:5).

Kanada po výhrách nad Ruskem (5:3), Slovenskem (5:0) a Lotyšskem (10:2) podlehla v boji o prvenství ve skupině B Spojeným státům americkým (1:3). Proti Česku je i na základě výsledků z přípravy jasným favoritem.

"Očekáváme od nich enormní tlak v úvodních střídáních, je potřeba hrát ale celých šedesát minut. Věřím, že připravíme taktiku, která by mohla být úspěšná. Náš výkon musí být velmi nadstandardní, aby se něco mohlo povést. Sebeobětování musí být samozřejmostí a zásadní věcí v našem týmu - každou vteřinu, minutu pobytu na ledě. To je jediná cesta," prohlásil Petr.

"Bude to o třicetisekundových příbězích, tak to nazýváme. Každý hráč musí být na ledě pětadvacet třicet sekund. Tam musí každý odvést maximum, hrábnout ve všech věcech, ať to jsou individuální dovednosti nebo rychlost rozhodování. V tom, co nám zatím chybí," navázal Petr.

"Když si to takhle rozdělíme, postupně z toho bude polovina první třetiny, celá úvodní část... Příběh a detaily na sebe začnou navazovat. Pomalu se to může začít stavět a třeba se stát velká věc. Favorit je ale jasný, my si z toho musíme udělat vlastní příběh," dodal kouč.

David Kaše, Adam Musil a Filip Chlapík. Tři schopní útočníci, na které je během světového šampionátu spoleh. A také tři důkazy, že neexistuje jen jedna pěšina, která vede do Říma. A dokonce se zdá, že je snad lepší vydat se oklikami než šlapat po hokejovým svazem vyznačené stezce.

Kaše se vypracoval v slibného hokejistu i díky dohledu svého otce, který jej vedl jako mládežnický trenér v Kadani i později v Chomutově. Robert Kaše vychoval pro český hokej dva syny, oba draftovaly kluby NHL, starší Ondřej už ji hraje za Anaheim.

„Taťka trénuje týmy, za které hraju, posledních asi osm let. Nijak si to nepřipouštím, i když bych řekl, že taťka na mně staví. Možná je na mě i přísnější,“ přiznal před třemi lety David v rozhovoru pro klubový web chomutovských Pirátů.

Podobným případem je třeba Martin Nečas, stále ještě sedmnáctiletý forvard, kterému se předpovídá vysoké postavení na nejbližším draftu zámořské soutěže. I on je na „dvacítkách“ vidět. O Nečasovi rovněž platí, že je více méně soukromým projektem.

Před přesunem do Komety jej hokejovým světem coby kouč provázel otec Martin. Dalšího reprezentanta, Kristiana Reichela, zase vedl čtyřnásobný mistr světa a olympijský šampion Robert Reichel jak na klubové, tak mezinárodní úrovni a pomáhal mu cennými radami. Synův hokejový růst si pohlídal.

Do poslední chvíle se mluvilo o donominaci Pavla Zachy. Svérázná výchova vedená jeho otcem pravidelně rozděluje hokejové fanoušky. Zacha reprezentuje další způsob, jak se prosadit. Nadstandardní rodinná podpora pomohla kupředu i Chlapíkovi, který ještě před právě probíhajícím šampionátem podepsal smlouvu s Ottawou a přiblížil se NHL.

Třetí alternativní cestu představuje Musilův příklad. Podobně jako Reichel má silný hokejový rodokmen, nicméně rostl v kanadském prostředí. „Trénuje se tam jen třikrát týdně a pak má každý individuální plán. Člověk musí být samostatnější, naučí se, jak se donutit k práci,“ vysvětloval před časem svůj brzký odchod do Severní Ameriky.

Na minulém světovém šampionátu do 20 let hrál za české juniory David Pastrňák, předloni s Jakubem Vránou. Oba se v relativně útlém věku rozhodli pro přesun do Švédska, klíčové roky netrávili na českých stadionech.

Hokejové vedení ze strany rodičů, investice do co nejlepších tréninkových podmínek či odchod do zahraničí.

To jsou okliky, které se osvědčily. Občas se i propletou. Na jejich konci stojí Musil, Chlapík nebo Kaše.Trojí inspirace, proč nespoléhat jen na hokejovým svazem vytyčenou cestu.

  • 0Diskuse
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.

Najdete na Lidovky.cz