25. listopadu 2009 8:14 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Českým tenistům pomáhá s přípravou na Nadala neznámý levák

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Tajná česká zbraň na španělské leváky Dušan Lojda. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tajná česká zbraň na španělské leváky Dušan Lojda. | foto: ČTK

PROSTĚJOV UVNITŘ ČESKÝ PROGRAM + VÝVOJ SKANDÁLU KOLEM POZVÁNEK Ještě nikdy atmosféru Davis Cupu neokusil, v českém týmu patří za absolutního "bažanta". Nejspíš ani jeho jméno vám vůbec nic neříká... A přesto může před velkým finále být klíčovým článkem k úspěchu, o který se tenisté mají od příštího pátku rvát s domácími Španěly.

Seznamte se – to je Dušan Lojda. Věk: 21 let. Aktuální žebříček: 203. místo. Držení rakety: levá. Jenže právě poslední kolonka je pro Čechy více než důležitá. Téměř jistě totiž budou v Barceloně nastupovat převážně proti levákům. "A hrát proti levákovi a pravákovi, to je velký rozdíl," tvrdí kapitán Jaroslav Navrátil.

PROGRAM

Co čeká české tenisty před finále Davis Cupu?

Do pátku 27. listopadu: soustředění v Prostějově. Hráči absolvují dvoufázové tréninky v hale, rehabilitaci nebo přípravu v posilovně.

Sobota 28. listopadu: Ranní odlet do Barcelony, kde se tým začne aklimatizovat.

Neděle 29. listopadu: K týmu se připojí Radek Štěpánek trénující nyní v Americe. Češi dostanou k tréninku dva kurty na tři hodiny denně.

Úterý 1. prosince: Oba týmy budou k dispozici médiím na tiskových konferencích.

Čtvrtek 3. prosince: Proběhne los finálových zápasů.

Pátek 4. prosince: Úvodními dvouhrami odstartuje třídenní finále Davis Cupu.

Především proto Lojda od tohoto týdne trénuje v Prostějově, kde má daviscupový tým do sobotního odletu své útočiště. Kde se má dostat do formy, třebaže se jeho jednička Radek Štěpánek zatím připravuje s Petrem Kordou na Floridě. A deblista Lukáš Dlouhý hraje ještě Turnaj mistrů v Londýně.

Tenhle tah má ale logiku. Jen si to shrňte: v Barceloně do čtyřhry s největší pravděpodobností zasáhne domácí levák Felician Lopez. Ale levou rukou hraje i světová osmička Fernando Verdasco, stejně jako Rafael Nadal, obrovský strašák a největší síla Španělů. Oba mají absolvovat klíčové dvouhry proti Štěpánkovi s Tomášem Berdychem. "Pravda, vybírat si moc nemůžeme," přiznal Berdych.

Navrátil tak k oběma svým oporám povolal nezkušeného Lojdu – ano, jako vhodného sparingpartnera. "Jsem poctěn, bude to zážitek," svěřil se včera benjamínek. "Mým úkolem je kluky dobře připravit." Jak? Zkrátka vracet míče v opačných rotacích, returnovat, servírovat. "Nechodím s šátkem a obvázanými koleny jako Nadal. Můj styl se spíš podobá Verdaskovi, ale jsem především Dušan Lojda."

Však v úvodu soustředění uslyšel hned pokyny od Navrátila: "Nehraj si na nikoho ze Španělů, nikoho se nesnaž kopírovat. Buď pouze sám sebou." Lojda ovšem úplný zelenáč také není. Před třemi lety vyhrál juniorské grandslamové US Open a pak byl označován za nástupce Berdycha. Poté ho však potkal strmý pád.

Až letos se znovu zvedl a z páté světové stovky vystřelil o desítky pater světového žebříčku výš. Ani tak nejde napodobit největší esa. "Imitovat Nadala? To je zkrátka nemožné," uznává Navrátil.

Chtějí spatřit El Clásico
Jenže Čechům jde hlavně o zvyk. Zvyk na jiný styl hry. Udeřit, jakmile se objeví příležitost. Protože vězte – na antuce jich moc nebude. Španělé jsou deset dní před velkým finále jasnými favority a třeba sázkoví bookmakeři vypsali na jejich triumf kurz 1,2:1, když Čechy pak odepsali poměrem 3,9:1.

"Ale proč by zrovna váš tým nemohl nad Španěly zvítězit?" nechala se nedávno v Praze slyšet švédská legenda Mats Wilander. Zvlášť když třeba Verdasco včera prohrál na Turnaji mistrů i druhý zápas. Je to jiná nálada než u Čechů, kteří v neděli plánují navštívit fotbalový svátek FC Barcelona – Real Madrid. "Ale bůhví, jestli seženeme lístky," měl obavy Berdych.

Bůhví, jak dopadne tenisový boj o "salátovou mísu", na níž jsou už teď vyryta jména obou finalistů...

AFÉRA BEZ ZMĚNY. LENDL NAVÍC ASI TAKÉ NEPŘILETÍ

Český tenis vyrazí k daviscupovému finále s nevyřešeným sporem. Původní nápad pozvat slavné tenisty, kteří trofej v roce 1980 získali, definitivně ztroskotal. A to především na sporech kolem formy pozvání, které legendy otevřeně vyčítají předsedovi tenisového svazu Ivu Kaderkovi.

Dnes je jasné, že Tomáš Berdych s Radkem Štěpánkem v Barceloně nenajdou v hledišti kvarteto, které před 29 roky ve finále udolalo Itálii. Jan Kodeš, Tomáš Šmíd, Pavel Složil a zřejmě ani Ivan Lendl totiž do Španělska neodletí.

Před dvěma týdny se čeští tenisoví mušketýři pozastavili nad obsahem dopisu, který je zval na finále do Barcelony. Svaz jim totiž garantoval jen jednu vstupenku na utkání. O hrazené letence či ubytování v dopise, který podepsala generální sekretářka svazu, zmínka nebyla. Až poté, co se kauza objevila v médiích, Kaderka hovořil o tom, že další náklady s cestou bude legendám hradit také. Někdejší šampiony kvůli záležitosti nekontaktoval.

"Vítězný tým z roku 1980 do Barcelony zkrátka neletí," nechal se slyšet wimbledonský vítěz Jan Kodeš. "Nechť se s tím všichni smíří." Tomáš Šmíd jeho slova podepsal: "Vše zůstalo při starém. Od pana Kaderky se ničeho vstřícného už asi nikdy nedočkáme."

Smutek byl slyšet také z hlasu Pavla Složila. "I za komunistů nabízel svaz dva lístky. Teď tam ale nikdo ani neví, co děláme, nemají na nás adresy, telefony, nic. Pan Kaderka nechce, aby tahle generace českému tenisu pomáhala. A jestli říká, že je mu k smíchu, že nám jeden lístek nestačí, tak asi nejsme vítaní. Do Barcelony zřejmě neodletí ani Ivan Lendl. Říkal mně, že nechce trhat partu." A Ivo Kaderka? "Už do toho nechci být zatahován," řekl včera LN.                                                                      (ula, pta)

  • 3Diskuse
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!