Český úspěch v závodě za polárním kruhem. Stanislav Řezáč dojel třetí

12:00
Purkijaur - Legendární český závodník Stanislav Řezáč si vyjel třetí místo v jednom z nejnáročnějších podniků na světě Red Bull Nordenskisöldsloppet. Extrémní podmínky 220 kilometrů dlouhého závodu zdolali ti nejlepší za více než třináct hodin.

Stanislav Řezáč. foto: Martin Sidorjak/Patria Direct team

Slavný Vasův běh dokončila Smutná na třetím místě, Řezáč dojel sedmý

Na startu závodu ve vesnici Purkijaur panovala teplota kolem minus deseti stupňů. Na trať nejdelšího klasického běžkařského závodu se vydalo téměř čtyři sta odvážlivců.

K nízkým teplotám se v úvodu závodu přidalo i husté sněžení a viditelnost byla skoro nulová.

„Ze začátku nešlo ani jet, každý šetřil síly, stopa byla zapadaná,“ popisoval Řezáč náročné podmínky.

Zkušený laufař se od začátku držel ve vedoucí skupině. Téměř celou trať stejně jako ostatní favorité jel technikou soupaž. Závodníci, kteří zvolili klasiku, dojeli v téměř dvojnásobném čase než vítěz.

Tím se nakonec stal Nor Andreas Nygaard. Stejně jako Řezáč se na trati držel v čele.

Zhruba po 100 kilometrech se vepředu držela skupina asi čtyř desítek závodníků, po dalších padesáti se šest nejsilnějších odtrhlo a vytvořilo si náskok - čtyři Norové, jeden Fin a čtyřiačtyřicetiletý Stanislav Řezáč.

Napínavý finiš

Na posledních deseti se pak skupina nejrychlejších opět rozdělila. Tu rychlejší vedl i nadále Nor Andreas Nygaard pronásledován Finem Øyvind Moen Fjeldem a Stanislavem Řezáčem.

Na posledních dvou stech metrech si pak Nygaard získal náskok a připsal si tak už druhé vítězství na Red Bull Nordenskiöldsloppet.

Trať zdolal za 13 hodin, 25 minut a 22 sekund. Druhý skončil Fjeld, třetí Řezáč. „Finišovali jsme posledních dvacet kilometrů,“ popisoval strhující konec sedmý muž letošního ročníku Vasova běhu.

“Bylo to brutální. Neskutečně brutální. Posledních 15 kilometrů jsme všichni jeli na plný plyn, víc už z nás vyždímat nešlo,” hodnotí Andreas závod krátce po vítězství, kterým potvrdil, že je v životní formě.

Mezi ženami zazářila sedmadvacetiletá Emilia Lindstedt ze Švédska s celkovým časem 14:01:13, který byl nejen nejlepší mezi ženami.

Ale i mezi muži by skončila na krásném 14. místě. “Nápad zúčastnit se tohohle závodu považuji za nejhorší a nejlepší zároveň. Jsem k smrti unavená, ale je to mé nejcennější vítězství,” říká.

Historie závodu sahá až do 19. století

Přes 220 kilometrů skrz švédskou divočinu daleko za polárním kruhem na běžkách - to je Red Bull Nordenskiöldsloppet.

Základy závodu položil v roce 1884 století švédský polárník Adolf Erik Nordenskiöld, když chtěl dokázat, že se na lyžích dá za malé množství času urazit velká štreka.

Po 132 letech tuto trať v roce 2016 vzkřísili nadšenci a od té doby se zde jezdí jeden z nejnáročnějších a nejdelších lyžařských běhů na světě.