Češky hrají se Španělskem nerozhodně

16:23
PALAFRUGELL - Nerozhodný stav 1-1 je po prvním dnu barážového souboje mezi Španělskem a Českou republikou. V úvodním zápase sice Benešová nestačila na Medinaovou, Lucie Šafářová ale vzápětí dokázala srovnat po jasném vítězství nad Llagosteraovou.

Lucie Šafářová foto: ČTK

České tenistky nezačaly baráži ve Španělsku šťastně. V úvodní dvouhře duelu o účast v elitní Světové skupině I podlehla Iveta Benešová domácí Anabel Medinaové-Garriguesové za dvě a půl hodiny 6:7, 6:2 a 1:6.

Úvod první dvouhry byl podle skóre vyrovnaný, ale patřil spíše domácí tenistce, která držela Benešovou pod tlakem. I když se česká hráčka často s notnou dávkou štěstí srdnatě bránila, Medinaová-Garriguesová se dostala do vedení 5:3.

Pak se však obraz hry začal měnit. Čtyřiadvacetiletá česká tenistka začala hrát aktivněji a v některých výměnách získávala převahu. Vyrovnala na 5:5 a zvládla i další kritickou situaci, když po prohraném podání v jedenácté hře vzápětí prorazila soupeřce servis a vynutila si tie-break.

V něm za stavu 5:6 odvrátila setbol a vzápětí ji dělil jediný míček od zisku sady, ten ale zahrála opatrně a šanci neproměnila. Dvě chyby Benešové za sebou pak znamenaly ztrátu zkrácené hry i úvodního setu.

Nepříznivý vývoj zápasu ji nezlomil a v úvodu druhé sady se aktivní hrou dostala do vedení 3:1. Španělka se nikam netlačila, trpělivě vracela míče a snažila se přinutit soupeřku k chybám. Vyrovnala hru a v šesté hře měla i blízko ke srovnání skóre, když si vypracovala pět brejkbolů. Benešová ale nakonec maratonský game s jedenácti shodami dotáhla do vítězného konce a dostala se do vedení 4:2. Definitivně tak zlomila vývoj setu a po výhře 6:2 srovnala krok.

V rozhodující sadě udělala Benešová hned zpočátku několik chyb, Španělka se dostala na koně a převzala otěže zápasu. Po dvou brejcích vedla už 4:0. Benešová pak sice snížila, ale do zápasu už se nevrátila a rozhodující set prohrála hladce 1:6.

Šafářová zvládla roli favoritky
Lucie Šafářová tak do svého utkání nastupovala s vědomím, že po jejím případném selhání by fedcupový tým byl velmi blízko prohře. Přítelkyně Tomáše Berdycha se s tím ale vypořádala a stav duelu vyrovnala bez větších problémů; domácí tenistku Nurii Llagosteraovou-Vivesovou porazila za 76 minut 6:1 a 6:2, když prohrávala vždy jen v úvodu setů.

Šafářová přicházela na kurt po porážce Ivety Benešové, takže se snažila nepřipustit žádné pochyby o tom, že druhý dnešní bod bude patřit Češkám. "Stav 0:1 je takový nervózní. Je nepříjemné za tohoto stavu na kurt nastupovat. Proto jsem to chtěla prostě valit, bojovat o každý game, aby se to nedostalo do nějakého vyrovnaného stavu, kdy by pak člověk mohl být nervózní," popsala úspěšnou taktiku.

Šafářová v zápase se 170. hráčkou světa prohrála první hru bez jediného získaného míčku, ale pak už byla královnou kurtu. Útočným pojetím dominovala a odvážnými údery odvrátila i pět brejkbolů, kterým musela čelit. Získala šest gamů za sebou a trvalo jí jen něco málo přes půl hodiny, než vyhrála první set 6:1.

Španělská tenistka, která byla před dvěma lety na 35. místě žebříčku WTA, hned v první hře druhé sady poprvé získala podání favorizované Češky. Jednička hostujícího týmu si vybrala slabší chvilky, kdy jí pokusy o vítězné míče létaly těsně do autu, a prohrávala 0:2. "Byly nové míče a já jsem byla po větru, takže mi to párkrát uletělo," vysvětlila přítelkyně tenisty Tomáše Berdycha.

Nepříznivé skóre však znovu otočila. Pouhých 156 centimetrů vysoká Llagosteraová-Vivesová kladla odpor tvrdými údery, které neměly mnoho společného s tradičním španělským obranným pojetím hry, ale v důležitých momentech byla Šafářová lepší. I když byly gamy poměrně vyrovnané, vyhrála jich šest za sebou a zvítězila 6:2. Třetí mečbol proměnila v osmé hře nechytatelným returnem, celkem nasbírala 47 vítězných úderů.

Přímá hra Španělky jí vyhovovala. "Ona mě netlačila, ani nechodila nějak na síť, nehrála žádné nepříjemné lifty," pochvalovala si. Nedělní utkání s domácí jedničkou Anabel Medinaovou-Garriguesovou bude jiné. "Hraje lifty z obou stran, víc tlačí, víc toho zabije. Je taková, řekla bych, na antuce nechutná. Ale zase člověku tolik neublíží a tolik toho zase nezabije, takže se ji budu snažit tlačit a hrát svoji hru," srovnala Šafářová obě domácí tenistky.

Doufá, že pokud dostane český tým do vedení 2:1, její spoluhráčky dotáhnou zápas do vítězného konce. Výkon Benešové, která hrála s Medinaovou-Garriguesovou velmi vyrovnaný zápas, ocenila. "Iveta hrála výborně, v tie-breaku to byla trochu smůla. Myslím, že pokud bude hrát stejně, tak by měla druhou hráčku porazit," dodala.