Češky hrají po prvním dni čtvrtfinále Fed Cupu se Španělkami 1:1 na zápasy

13:25
OSTRAVA - České tenistky hrají po prvním dnu v 1. kole Světové skupiny Fed Cupu se Španělskem 1:1. V úvodní dvouhře v Ostravě podlehla Barbora Strýcová světové sedmičce Garbiňe Muguruzaové 0:6, 6:3 a 1:6, ale poté obhájkyně trofeje vyrovnaly zásluhou jedničky Karolíny Plíšková. Třetí hráčka žebříčku odvrátila v druhé sadě setbol a Laru Arruabarrenaovou zdolala 6:4 a 7:5.

Karolína Plíšková slaví srovnání stavu v 1. kole Fed Cupu mezi Českem a Španělskem. foto: ČTK/AP

V neděli se od 13:00 utkají týmové jedničky Plíšková s Muruguzaovou a v druhém singlu poté Strýcová s Arruabarrenaovou. Do závěrečné čtyřhry jsou zatím nahlášeny Lucie Šafářová s Kateřinou Siniakovou proti páru Sara Sorribesová, María José Martínezová Sánchezová. Kapitán Petr Pála však může nominaci na neděli změnit.

„Máme více variant, musím nad tím zapřemýšlet. Je to 1:1, může být rozhodující čtyřhra. Zeptám se holek, jak jsou na tom, a pokusíme se společně udělat to nejlepší možné rozhodnutí na zítra,“ řekl České televizi Pála.

DUEL PLÍŠKOVÁ VS. ARRUANBARRENAOVÁ JSME SLEDOVALI V PODROBNÉ ON-LINE REPORTÁŽI ZDE!

Vítěz ostravského utkání narazí v dubnovém semifinále na lepšího z dvojice USA a Německo. Strýcová před rokem porazila Muguruzaovou na Australian Open 6:3 a 6:2, dnes se ale na dvorci více než set hledala.

„Nehrála jsem dobře, nedokázala jsem vyhrávat důležité míčky a proto nakonec slaví soupeřka,“ pronesla zklamaná Strýcová, česká fedcupová hrdinka loňského finále s Francií.

DUEL STRÝCOVÁ VS. MUGURUZAOVÁ JSME SLEDOVALI V PODROBNÉ ON-LINE REPORTÁŽI ZDE!

Vyprodaná ostravská hala jako by ji svazovala, ve výměnách se jen bránila a prakticky nechybující soupeřka jí za půlhodinu nadělila nepopulárního kanára.

Třicetiletá rodačka z Plzně se chytla až na startu druhé sady. Za stavu 3:2 poprvé uhrála brejk, ihned o něj sice přišla, ale vzápětí sebrala Muguruzaové servis znovu a poslala utkání do rozhodujícího setu.

Start 1. kola Fed Cupu mezi Českem a Španělskem.
Barbora Strýcová v zápase 1. kola Fed Cupu proti Španělce Garbině Muguruzaové.

„Do stavu 1:4 ve třetím setu jsem měla strašně moc šancí na její servis a prostě jsem tam nezahrála něco navíc. Za toho stavu 1:4 mě to trochu zlomilo v hlavě,“ řekla Strýcová České televizi.

ČR - Španělsko 1:1 po prvním dnu

(1. kolo tenisového Fed Cupu v Ostravě)

STRÝCOVÁ - Muguruzaová 0:6, 6:3, 1:6, KAROLÍNA PLÍŠKOVÁ - Arruabarrenaová 6:4, 7:5.

Ve čtvrtém vzájemném duelu utrpěla třetí porážku. „Dneska jsem byla šílená a trapná na servisu. První servis byl nejtragičtější, co mohlo být. To hrálo velkou roli, byla jsem pořád pod tlakem a moje servisové gamy mě stály strašně sil,“ dodala Strýcová.

Plíšková měla proti 70. hráčce světového žebříčku Arruabarrenaové dlouho jasně navrch. V třetím gamu sebrala soupeřce servis a úvodní sadu s přehledem dopodávala k vítězství.

Podobný průběh zpočátku měla i druhá sada. Domácí favoritka hned v první hře získala brejk a zdálo se, že zápas spěje k rychlému konci. Jenže za stavu 4:3 nabídla česká jednička Španělce první brejkbol, na který udělala dvojchybu, a Arruabarrenaová po šňůře tří gamů vedla 5:4. Plíšková poté dokonce musela odvracet setbol, ale těžkou situaci zvládla a po třech hrách za sebou závěr druhého dějství otočila.

„Celý zápas byl trochu o mých chybách. Jestli jsem to zabila, nebo jestli jsem udělala chybu. Těch chyb bylo v druhém setu zbytečně moc. Jsem ráda, že jsem to nějak došťouchala,“ uvedla Plíšková.

České tenistky obhajují ve Fed Cupu celkové vítězství. Vloni porazily ve finále Francii, završily vítězný hattrick a oslavily pátý triumf za uplynulých šest let. Španělský tým v předchozích dvou vzájemných zápasech porazily.

Tenisový Fed Cup - 1. kolo

Minsk: Bělorusko - Nizozemsko 1:1 po prvním dnu
Sasnovičová - Krajiceková 4:6, 6:3, 6:2, Sabalenková - Bertensová 6:3, 6:7 (6:8), 4:6.

Ženeva: Švýcarsko - Francie 1:1 po prvním dnu
Bacsinszká - Cornetová 7:5, 6:4, Bencicová - Mladenovicová 3:6, 4:6.

Maui: USA - Německo 1:0
Riskeová - Petkovicová 7:6 (12:10), 6:2, zápas Vandewegheová - Görgesová byl za stavu 6:3, 3:1 přerušen kvůli dešti.