12. listopadu 2013 7:59 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Český hokej už není, co býval. Fanoušci se s tím musí smířit

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Trenér Alois Hadamczik na srazu reprezentace před turnajem Karjala. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trenér Alois Hadamczik na srazu reprezentace před turnajem Karjala. | foto: ČTK

Nespokojenost fanoušků sílí a po kolapsu na Karjale řada z nich touží po odvolání Aloise Hadamczika. Výsledky hokejové reprezentace jim dávají za pravdu, jenže je problém pouze v trenérovi?

Tři zápasy, tři prohry a jen dva vstřelené góly. Tady nejde o náhodu, protože podobně smutné výsledky předvedl národní tým na srpnových Českých hrách a upřímně: ani v květnu na mistrovství světa to nebyla žádná sláva.

Nechybělo přece mnoho a český tým se nedostal ani do čtvrtfinále. "Hadamczik ven!" objevuje se čím dál častěji v diskuzích fanoušků.

Odpůrci kouči vyčítají, že praktikuje stále tentýž herní systém, který už všichni dávno prokoukli, a že není schopný reagovat na průběh zápasu. Najít ale někoho, kdo by podobné teze otevřeně potvrdil, je těžší.

Anketa

Měl by být hokejový trenér Alois Hadamczik odvolán od reprezentace?

Ano 1203
Ne 382

"Takové řeči se objeví vždycky, když se nedaří," říká bývalý reprezentační kapitán Robert Reichel.

"Je strašně jednoduché házet to na trenéra," tvrdí televizní analytik David Pospíšil.

"Vím, jak s týmem pracuje, jak ho připravuje a jak reaguje na soupeře. V něm chyba není," přidává svazový šéftrenér Slavomír Lener.

Všichni ale dobře vidí, že něco není v pořádku. Tak kde je svízel? Možná v tom, že si lidé neumí přiznat realitu: český hokej zkrátka propadá a nestačí držet krok s konkurencí. Střední generace hráčů zaostává, což se projevuje třeba tím, že v extralize pořád vládnou čtyřicátníci.

"To je pravda, které se musíme podívat do očí," říká kouč Josef Jandač, podle nějž je podobná situace i ve fotbale. Ani tam si podle něj neumí fanoušci přiznat realitu.

"Byli tu Šmicerové, Poborští a Kollerové, kteří nám dělali výsledky jako zlatá generace v hokeji. Jsme zkrátka na ústupu a bojíme se to přijmout. Místo toho je každý trenér u nároďáku za vola."

Český hokej nemá moc hráčů na světové úrovni, proto bude na jakékoli větší akci úspěchem, pokud národní tým přejde přes čtvrtfinále. Zapomeňte na nátlakový hokej, základem musí být precizní obrana. Vždyť právě tak přišlo nečekané zlato v roce 2010.

"Nic by s tím neudělal ani Scotty Bowman, pokud nebude mít kvalitní materiál. Když budete mít vodu a písek, ale bude vám chybět cement, tak z toho beton prostě neuděláte," přirovnává Pospíšil.

Takže v Soči se zase bude muset sázet na veterány z NHL, od nichž nikdo nemůže čekat, že budou přehrávat o deset let mladší borce na vrcholu sil.

Podobných Česko moc nemá, popravdě by se dali spočítat na prstech jedné ruky: Krejčí, Plekanec, Voráček a Hudler. Smiřte se s tím.

Jaroslav Tomas, Michael Bereň
Najdete na Lidovky.cz