Český box slaví. Junior Gorol si zajistil minimálně bronz z mistrovství Evropy

15:46
ANTALYA - Ostravský boxer Mirek Gorol postoupil ve středu do semifinále mistrovství Evropy juniorů ve váze do 56 kg, čímž si zajistil minimálně bronzovou medaili, když ve čtvrtfinále porazil hladce 5-0 na body Poláka Dominika Harwankowskiho. Pro český box zajistil v této věkové kategorii první evropskou medaili po osmi letech. V dalším duelu narazí na Rusa Alexeje Kiseleva.

Mirek Gorol slaví postup na mistrovství Evropy v boxu juniorů. foto: EUBC Boxing

Stříbrný z mistrovství Evropy kadetů z roku 2015 přijel do Turecka s medailovými ambicemi a ty zatím bez problémů naplňuje.

Gorol nejprve ve vyřazovacím souboji zdolal těsně 3-2 na body skvěle připraveného Itala Daniela Oggiana, v osmifinále ale už neměl slitování se Skotem Johnem Caseym, kterého zničil během úvodního kola.

A podobně suverénně si nakonec vedl také ve středečním čtvrtfinále proti Harwankowskimu. Po opatrnějším začátku dominoval díky svým rychlým nohou a nebezpečné zadní ruce. Podobně si vedl také v kole číslo dvě, kde byl od jeho poloviny lepší, šikovnější, skvěle pracoval v obraně, ze které navíc dokázal přecházet do rychlých kontrů.

V závěru kola pak byl Polákovi stržený bod za stahování soupeřovy hlavy a bylo jasné, že pro svůj triumf by musel Gorola v poslední tříminutovce přejet rozdílem třídy.

K tomu nedošlo, naopak, po dalším odečtu bodu za opakovaný úder po stopu už si český talent, který má za sebou již zkušenosti z nejvyšší domácí seniorské soutěže, postup do semifinále s přehledem pohlídal.

V něm narazí v pátečním odpoledním programu na Rusa Alexeje Kiseleva, mistra Evropy 2012 ještě v kategorii školní mládeže. O rok později vybojoval na stejném šampionátu bronz.

Gorol je v semifinále juniorského ME jediným českým zástupcem, jelikož mezi nejlepší osmičkou neuspěl Pavel Jan ve váze nad 91 kg. V duelu s Řekem Vagkanem Nanitzanianem byl sice v prvním dějství horším boxerem v ringu, veřejné napomínání od ruského sudího s příznačným jménem Sergej Krutasov za věšení se na soupeře bylo více než přísné.

Stejně jako diskvalifikace za dvojí zopakování tohoto prohřešku hned v úvodní minutě kola číslo dvě, kterou český pořízek oplakal. V pátek dostane Gorol šanci se za svého kamaráda pomstít.

Od rozdělení federace vybojovali čeští juniorští boxeři na mistrovství Evropy dosud tři medaile, naposledy v roce 2009 zásluhou Dušana Chromého ve váze do 48 kilogramů. Dva roky před ním bral stejný kov Zdeněk Chládek (do 64 kg), v roce 1995 byl stříbrný Lukáš Konečný (ve váze do 60 kg).

Českoslovenští boxeři vybojovali cenných kovů dvanáct, hned čtyři z nich na šampionátu v roce 1990, který se konal v Ústí nad Labem. Na zlato ale ani oni nedosáhli, vedle devíti bronzových medailí získali ještě tři stříbra.