Češi se proti Turecku trápili, soupeře nasměrovala k výhře sporná penalta

20:02aktualizováno  23:13
PRAHA - Poslední domácí zápas v kvalifikaci se českým fotbalistům vůbec nepovedl. Po nevýrazném výkonu podlehli Turecku 0:2. Porážka jim však vadit nemusí, účast na mistrovství Evropy 2016 ve Francii už mají jistou od září. Turci se přiblížili baráži.

Česká fotbalová reprezentace po utkání na Letné. foto:  Michal Růžička, MAFRA

Zápas měl být oslavou postupu na šampionát, ale oslava fotbalu to rozhodně nebyla. Češi za celé utkání jen dvakrát vystřelili na bránu. Po utkání se fanouškům nic slavit ani nechtělo, většina z nich odešla...

ON-LINE PŘENOS ZDE

Vrbův tým zakončí kvalifikaci v úterý v Amsterdamu proti Nizozemsku, které bojuje s Tureckem o třetí příčku ve skupině.

Češi mají pořád šanci na první místo, na Island, který se představí v Turecku, ztrácejí bod.

Hostující fanoušci vyvěsili transparent s nápisem „Déja vu 2008“. Historie z rozhodujícího zápasu o postup do čtvrtfinále Eura před sedmi lety v Ženevě se opakovala. Tenkrát Češi vedli 2:0, ale padli 2:3. Tentokrát se v ofenzívě teměř k ničemu nedostali.

Turci se po mizerné první půli po přestávce zlepšili, první gól dali po hodině hry z penalty.

Nizozemsko v problémech

Výhra Turecka na české půdě výrazně zkomplikovala situaci favorizovaným Nizozemcům, kteří sice vyhráli v Kazachstánu, ale v tabulce jsou čtvrtí, tedy na nepostupovém místě. V úterý tak musí nutně porazit tým kouče Pavla Vrby a navíc doufat, že Turci doma klopýtnou s Islandem, aby si zajistili alespoň účast v baráži.

Známý anglický sudí Atkinson posoudil souboj Nováka s Azizem hodně přísně. Druhý gól dal Calhanoglu, záložník Liverpoolu tvrdě vypálil z pravé strany ke vzdálenější tyči.

Jinak zaplněná pražská Letná neviděla kloudnou akci, zato moře nepřesností z obou stran.

Potlesk od českých příznivců zazněl až těsně před půlí, kdy pravý bek Kadeřábek zatáhl míč po pravé straně, centr propadl na nabíhajícího Šurala, který z velmi dobré pozice hlavičkoval nad bránu.

Češi byli přece jen útočnějším týmem, ale většinu akcí nezakončili. Turci, které přijely podpořit tisíce fanoušků, vepředu dlouho nevymysleli vůbec nic, náhradní brankář Vaclík měl hodinu pohodu.

Pro Vaclíka šlo o první start v kvalifikaci, poprvé v základní sestavě byl i levý bek Novák, od začátku nastoupil Šural. Právě on měl jedinou možnost prvního poločasu.

Druhou nadějnou příležitost promarnil v 54. Dočkal, který střílel po přihrávce Nováka z levé strany nad.

ŠANCE. Tomáš Vaclík likviduje příležitost, v níž se ocitl Cenk Tosun.
HLAVIČKA. Filip Novák v souboji s protihráčem.

Vzápětí vyslal tvrdou ránu, kterou gólman chytil. V 55. minutě to byla první česká střela na bránu. Druhou vyslal v nastavení Kadeřábek, to byla propagační hlavička.

Po půli se hra rozhýbala, víc se běhalo, hráči měli větší snahu. I Turci byli odvážnější. Před penaltou v poslední chvíli odvracel kapitán Suchý.

Po inkasované brance domácím nepomohly ani změny v sestavě. A nebýt turecké zbrklosti při brejcích, mohlo zápas skončit českým debaklem.

Česko - Turecko 0:2 (0:0)

Branky: 62. Inan z pen., 80. Calhanoglu. Rozhodčí: Atkinson - Mullarkey, Child (všichni Angl.). ŽK: Krejčí, Dočkal, Pavelka, Novák - Özbayrakli, Sen. Diváci: 17.190.

ČR: Vaclík - Kadeřábek, Suchý, Procházka, Novák - Dočkal (78. Petržela), Darida, Šural (67. Škoda), Pavelka, Krejčí (54. Skalák) - Lafata. Trenér: Vrba.

Turecko: Babacan - Özbayrakli, Aziz, Balta, Erkin - Inan - Tufan, Özyakup (87. Topal), Turan (85. Töre) - Calhanoglu, Tosun (64. Sen). Trenér: Terim.